SLOVENSKÝ GAZDA
V nedávnej minulosti boli pri každom zámku, pri každej zemianskej kúrii, pri každom rodinnom dome, ovocné stromy vysokokmene, zeleninové záhradky s čerstvou zeleninou a desiatkami druhov liečivých bylín. Priestranné plochy okolo zámkov (Historické budovy s modernými monotrávnikmi bez kvetov a liečivých burín strácajú historický charakter.) a domov nahradili moderné trávniky. Stupídna, tyranská, satanistická... KSČ, po nástupe k moci, dala zlikvidovať milióny ovocných stromov, ekologických medzí, mokradí... a státisíce súkromných ekologických gazdovstiev, čo v roku 1944 bezplatne, obetavo... kŕmili 12 000 partizánov a 60 000 povstaleckých vojakov... Nevzdelaní komunisti za miliardy korún položili milióny metrov melioračných potrubí do hĺbky niekedy aj 2m a odvodnili tak celé Slovensko. Teraz keď prší, odtečie voda ako po streche a ľudia sa čudujú, kde sa strácajú spodné vody a prečo je tak často sucho?
Socializmus a utopistický komunizmus vystriedal recyklovaný liberalizmus. Zdravú slovenskú zeleninu aj liečivé bylinky vystriedali vystriedali moderné trávniky v anglickom strihu, jedovaté chemikálie obsahujúca odpadková zelenina a syntetické lieky spôsobujúce množstvo tých najhorších chorôb. Pracovitosť, statočnosť, svornosť, lásku k prírode a ľuďom vystriedala závisť, chamtivosť, lenivosť, rozbroje, nenávisť a zloba. Zo zdravých vitálnych Slovákov sa stali labilní poloinvalidi s množstvom chorôb závislí od antidepresív a množstva syntetických návykových liekov so zákernými vedľajšími účinkami.
Na verejnosť unikli informácie z vedeckých kruhov, že popri rôznym druhom likvidácie prírody, tiká v celom modernom liberalizovanom svete, časovaná bomba nebezpečnejšia ako všetky jadrové zbrane. Podľa vedeckých výskumov obsahujú ľudské výkaly v modernom svete až 25x viac jedovatých látok, nebezpečných vírusov, zákerných baktérií, smrtiacich plesní a iných pre život človeka, rastlín a zvierat nebezpečných chemikálií než pred rokom 1970. Milióny ton kalu z ľudských výkalov z čističiek po celom svete sa používajú ako hnojivá pod zeleninu... a čoraz viac infikujú pôdu aj spodné vody a vzduch nebezpečnými jedmi vyvolávajúcimi tie najzákernejšie choroby u človeka aj u zvierat. Zelenina, privážaná k nám zo zahraničia, je hnojená takýmito nebezpečnými toxickými odpadmi z fekálií mnohomiliónových miest. Európska Únia nás rôznymi dotáciami núti, aby sme tieto produkty fekálneho hnojenia konzumovali. EÚ nám pomocou dotácií diktuje, čo a koľko (koľko koreňov viniča, koľko cukrovej repy, koľko pšenice...?) máme pestovať na Slovensku.
Človek, čo nechce dotácie z EÚ, si môže pestovať, čo chce bez kvót z EÚ. Ak by každý občan Slovenska dopestoval v svojej záhradke, na svojej roli... aspoň 20 kg zeleniny, tak by sme vo veľkej miere znížili našu potravinovú závislosť od zahraničia. Za Tisovej republiky dopestovali záhradkári na Slovensku 100% zeleniny, čo sa predávala na Slovensku a bolo u nás v tej dobe o 93% menej invalidov. V období komunizmu dopestovali záhradkári v ČSR 45% všetkej zeleniny, čo sa predala na našom území. V tej dobe bolo na Slovensku menej invalidov, lekárov, nemocníc..., ako v dnešnej dobe poloinvalidov.
SLIEPKY
Domáce slepačie vajce z ekologického chovu je najzdravšou živočíšnou potravinou našej doby. Ak sa sliepky kŕmia zmeskou s obsahom vitamínov, mäsokostnej múčky..., odpadkami z priemyselne spracovaných potravín (Biely chlieb, koláče, pečivo, mliečne výrobky, kosti, cukrovinky, mäso...), ak vajcia budú obsahovať jedovaté látky poškodzujúce pečeň, ľadviny, žlčník... ako tie z obchodov.
Kupované vajcia z obchodov, mäso a mliečne výrobky podporujú vznik rakoviny, kĺbové ochorenia, choroby chrbtice, osteoporózu, reumatizmus... Vajcia sú kyselinotvorné a z toho dôvodu sa musia jesť zo zeleninou. Starší a chorí ľudia by mali jesť len varené vajcia so zeleninou samostatne aspoň 5 minút pred jedlom. Je zdravšie zjesť jedno vajíčko viac dní po sebe ako dve vajcia naraz. Vajcia obsahujú veľa zdravých ľahko stráviteľných bielkovín, vitamín D, cholín, luteín, dôležitý vitamín B12, vápnik, železo...
Ak sú sliepky v stiesnenom priestore, nemajú vetraný kurín, sú kŕmené zmeskou, kosťami, mäsom..., začnú si vyzobávať perie a môže to skončiť knibalizmom tak, že sliepky vždy najslabšej alebo poranenej sliepke vyžerú vnútornosti a zožerú ju. Nakoniec zostane len jedna najsilnejšia sliepka.
Sliepky v ekologickom chove majú výbeh s dostatočným množstvom hmyzu (dážďovky, slimáky, larvy...), sú kŕmené slnečnicou, trávou, odpadkami zo zeleniny a pšenicou, majú čistú pitnú vodu, vlhký piesok s vápnikom pre hydinu, nádobu s pilinami na popolenie - zbavovanie sa parazitov na slnečnom mieste pod strieškou. Majú čistý kurín s bydlom, každý deň čistený od trusu. Myši a potkany likviduje chovateľ mechanickými pascami.
Ak chovateľ likviduje hlodavce jedmi, rozvláčia hlodavce jedy v slepačom výbehu čím sa kontaminuje aj hlina, krmivo a vajcia budú obsahovať jedovaté látky nebezpečné pre zdravie človeka. To sa často stáva vo veľkochovoch s počtom 100 a viac nosníc.
Len zlomok slovenskej populácie si uvedomuje aký dôležitý je život v priateľstve s prírodou. Vedia, že aj korona je následkom barbarského vzťahu ľudí k prírode a ľudská ľahostajnosť k týraniu prírody povedie k oveľa väčším katastrofám ako sú tornáda, povodne, suchá a epidémie... Šialené zvyšovanie rýchlostí v ekonomickom raste a technickom pokroku sa stáva Babylonskou vežou. V stredoveku sa za 100 rokov v technickom pokroku nedostalo ľudstvo ďalej, ako za jeden rok po roku 2000.
Na Slovensku je žalostne málo stromov nad 200 rokov a ich počet neustále ubúda. Jeden 200 ročný strom (hruška, čerešňa, orech, lipa...) vysokokmeň, má väčší význam pre ekológiu, ako tisíc moderných nízkokmeňov. Ak si neuvedomíme, že čím starší je strom, tým je vzácnejší a tým má aj väčší vplyv na ozdravovanie, reštartovanie prírody, budeme len ako nevedomí barbari, ktorí likvidujú všetko, čo im prekáža...
Naši predkovia mali staré stromy v úcte... Ak niekto vyrúbal starý strom, mal sedem rokov nešťastia. Čím starší bol vyrúbaný strom, tým väščie nešťastie mal jeho likvidátor a tým dlhšie boli nešťastné, zlé roky. Najhoršie to bolo pri lipe. Poznáme istý prípad keď chlap zlikvidoval lipu, ktorá mala 193 letokruhov a za šesť mesiacov aj šesť dní sa zabil na aute.
Naši predkovia Sloveni mali vo veľkej úcte včely aj čmeliakov, lebo vedeli, že bez ich opeľovania by chorá príroda viedla k likvidácii ľudí. Ak si do záhrady nasadíme bylinku divozel, ktorý lieči choroby z prechladnutia, kašeľ..., tak zároveň dáme výživnú potravu čmeliakom. Dobrým krmivom pre čmeliakov je aj slnečnica.
Ak si zavesíte na strom búdku pre vtákov, nikdy na ňu nedávajte paličku - bydielko. Mačka, alebo kuna sa zachytí o bydielko a čaká dovtedy, kým hladné vtáča vystrčí hlavičku a zožerie ho.
STARÉ STROMY
Pomôžu vám pri reume, strese, depresiách, vyhorení, frustrácii, aj pri ženských ochoreniach. Navyše sú dostupné pre každého a zadarmo. Starý strom je spoľahlivým pomocníkom, verným priateľom a vynimočným pomocníkom pri nadviazaní kontaktov so Stvoriteľom, pri meditácii, modlitbách, cvičení, športovaní a hľadaní odpvedí na všetky otázky... Poznáme nejeden prípad, keď sa osamelé dievča chodilo modliť k starému stromu a v priebehu jedného roka si našla novú obohacujúcu prácu aj spoľahlivého a dobrého priateľa. Stále častejšie sa konajú sobáše (s kňazom) priamo pod starým stromom, čo údajne zabezpečuje väščiu trvanlivosť manželstva.
- Dub je symbol sily, múdrosti a poriadku. Navštívte ho, keď sa neviete v živote v niečom rozhodnúť, keď ste unavená, chronicky chorá alebo ťažko odolávate tlakom okolia. Poradí si aj so zápalovými ochoreniami.
- Lipa priťahuje do života harmóniu v medziľudských vzťahoch aj partnerskú lásku.
- Breza pomáha udržať si mladosť, radosť zo života a tvorivosť. Prečisťuje organizmus a pôsobí aj pri ženských ochoreniach.
- Vŕba vám pomôže upokojiť sa pri nervozite a podráždenosti.
- Jelša podporuje ženskosť, zmyselnosť a materstvo.
- Buk vám uľaví pri ochoreniach, ktoré súvisia so psychikou. Pomáha pri učení a navodzuje vnútornú pohodu.
- Orech harmonizuje krvný obeh a dýchanie. Posilňuje sebaistotu, odvahu a dáva pocit slobody.
- Gaštan upokojuje, zmierňuje napätie a strach. Liečivo pôsobí na nohy - od kostí a kĺbov cez žily a svaly až po pokožku.
- Čerešňa posilňuje psychickú stabilitu a poskytuje ochranu pred tlakom vonkajšieho sveta.
- Jabloň dodáva životnú silu a podporuje dlhý život.
- Borovica vám pomôže zrealizovať vaše sny a túžby. Uľavuje aj pri reumatických bolestiach a posilňuje oslabený organizmus.
- Smrek harmonizuje a prečisťuje organizmus, pomáha aj pri únave.
- Jedľa navracia v ťažkých životných situáciách silu a chuť žiť. Pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest a krvného obehu.
- z listov či kôry sa pripravujú odvary na konkrétne ochorenia
- z púčikov listov a kvetov sa získavajú liečivé výťažky známe ako gemmoterapeutiká
- zo štiav stromov sa pripravujú aromatické silice pre arómoterapiu
- extrakty z listov, kôry či plodov sa pridávajú do kozmetických produktov
- harmonizačné a upokojujúce účinky má aj drevený nábytok, podlahoviny, bytové doplnky a hračky
Stromy sú naozaj zázračné, čistia vzduch od prachu, vytvárajú ozón, znižujú hlučnosť v okolí, pomáhajú stabilizovať teplotu vzduchu, zadržiavajú vodu v krajine a udržiavajú jej kolobeh. Navyše využívajú prijaté slnečné svetlo na premenu anorganických látok na organické a na vytváranie kyslíka. Pobyt v lese je preto osviežujúci a posilňujúci pre telo aj pre psychiku.
Vlastnosti stromov a ich pôsobenie na človeka skúma a využíva liečebná metóda dendroterapia. Tvrdí, že les nemá blahodarný vplyv len vzhľadom na čistejší vzduch či vďaka vôni zelene. Stromy sú podľa nej aj prameňom liečivej energie, pričom každý má vlastné, špecifické uzdravujúce schopnosti. Vyskúšajte ich aj vy!
Vyhľadajte si pekný, zdravý zazelenený strom na príjemnom suchom a slnečnom stanovišti. Môže vás priťahovať vzhľadom, ale aj svojou vôňou. Obozretne k nemu pristúpte, môžete ho dokonca osloviť a poprosiť o pomoc s konkrétnym problémom. Objímte jeho kmeň alebo ho hlaďte dlaňami. Dotýkajte sa aj konárov či koreňov a vnímajte detaily jeho kôry, listov či ihličia.
Ak sa hanbíte objímať strom, oprite sa oň chrbtom alebo sa k nemu posaďte. Môžete pridať pár jednoduchých naťahovacích cvikov. Tento kontakt však v každom prípade posilnite hlbokým dýchaním. Nechajte pritom svoje myšlienky voľne plynúť alebo meditujte. Zotrvajte v jeho prítomnosti tak dlho, pokým máte dobré a príjemné pocity. Na záver sa rozlúčte a stromu venujte pohladenie, objatie, bosk, prípadne kvietok za jeho podporu.
Stále nástojčivejšie nás hryzú otázky, či nežijeme v dobe stavby Noeho Archy. Keď Noe staval Archu, mnohí múdri, vzdelaní aj dobrí ľudia nepochopili o čo ide. Nejeden človek si kladie otázku, či nakoniec prežije len hŕstka ľudí a tí začnú nový život v láske k prírode a jej Stvoriteľovi. V starých predpovediach sa hovorí, že pred druhým príchodom Mesiáša sa Židia obrátia na kresťanstvo a Morava vstúpi do jedného štátu so Slovenskom. Dnes sme svedkami toho, ako sa každoročne na kresťanstvo obráti stúpajúci počet Židov...
Naši praotcovia SLOVENI hovorili, že kto má rád prírodu a zvieratá, ten má rád ľudí aj Stvoriteľa. Ak si niekto vybuduje okolo dumu anglický trávnik a nenasadí tam ani jeden ovocný strom blahodárne vplývajúci na ekosystémy, tak očividne dá najavo ako mu záleží na prírode. Jeden ovocný strom vysokokmeň, môže za jeden deň vyrobiť až 2000 m3 kyslíka, množstvo zdraviu prospešných plynov, energií, látok a zlikvidovať veľkú časť jedovatých plynov vo vzduchu. Okrem toho ovocný strom vysokokmeň vytvára zásobu vody v čase sucha a poskytuje domov chránenému hmyzu a živočíchom.
Začínajúcich záhradkárov niekedy odradia aj zavádzajúce návody na vrecúškach so semenami. Až niekoľkoročným pestovaním zistia, že rôzne príručky o pestovaní zeleniny a návody na semenách z obchodov, obsahujú aj nepravdivé, zavádzajúce informácie poškodzujúce úrodu pestovateľa. Niekedy je lepšie sa pred sejbou zeleniny poradiť so skúseným gazdom pestovateľom.
Medvedí cesnak (púpavu, vňaťový petržlen...) môžeme konzumovať už v marci. Podobné liečivé účinky a vitamíny má aj obyčajný cesnak s tým rozdielom, že môžeme konzumovať aj zelenú vňať a neskôr mladý koreň.
Mnohých začínajúcich záhradkárov trápia slimáky. Kupujú drahé málo účinné chemikálie a infikujú si pôdu rôznymi jedmi. Ja poskytujem vhodné bývanie ježkom, ktorí zožerú množstvo slimákov a chovám sliepky, ktoré som vycvičil na konzumáciu slimákov. Na miestach s výskytom slimákov pravidelne rozmiestňujem melónové šupy, prípadne iný odpad z ovocia ako návnadu. Skoro ráno, alebo večer za súmraku pozberám slimákov s odpadkov ovocia (s návnady) a vynesiem ich do prírody. Niekto slimákov napichuje na palicu s pripevneným klincom, alebo ihlou, prípadne ich posýpa soľou, ale tieto spôsoby likvidácie slimákov každý človek neznáša.
Ďalším škodcom v záhradke sú vošky, ktoré sú dôležitou potravou pre lienky, ucholaky, bzikavky a iný hmyz. Ak robíme v záhrade moderné chemické postreky, poškodíme si pľúca, pečeň aj imunitný systém. Nainfikujeme jedmi spodné vody aj pôdu a zlikvidujeme hmyz, ktorý sa živý voškami. Ak nemáme v záhradke lienky, môžeme si ich priniesť z prírody. Keď spozorujeme v záhradke vošky a zistíme, že sú tam aj lienky, alebo ich larvy, nemusíme sa ničoho báť. Lienky sa v krátkom čase tak rozmnožia, že vošky takmer úplne zlikvidujú. Jedna larva lienky zožerie denne neskutočné množstvo vošiek. Každý gazda by mal larvy lienky poznať lepšie, ako židovský rabín Talmud alebo Tóru.
Hovorí sa, že jablká v ktorých sa nenájde ani jeden červík nie sú eko. Tak aj záhradka bez vošiek a lienok nie je ekologická, ale moderne toxická...
V poslednej dobe sa slovenskí záhradkári vracajú k pestovaniu tradičnej slovenskej zeleniny - Mrkvy. Zistilo sa , že surová mrkvová vňať obsahuje dôležité protirakovinové látky, množstvo vitamínov, minerálov, omladzuje organizmus a posilňuje imunitný systém. Mrkva, mrkvová šťava, hlavne beta karotén v mrkve je jedným z najsilnejších antioxidantov, posilňovačov imunitného systému a čističov organizmu od jedov. Jeho nedostatok môže prispieť k vzniku rakoviny. Nejeden pacient po operácii rakovinového nádoru pil denne mrkvovú šťavu a zvíťazil nad rakovinou.
Pri pestovaní mrkvy musíme dodržiavať dve dôležité zásady:
1. Mrkvu sejeme do porýľovanej a pohrabanej ľahkej pôdy bez vyššieho dusičnanov. Na vyľahčenie pôdy môžeme pridať piesok.
2. Mrkvu nikdy nehnojíme maštaľným hnojom, kompostom ani žiadnym hnojivom minimálne jeden rok pred výsevom, lebo neznáša dusičnany.
3. Mrkvu nikdy nepolievame, lebo by ju napadla a zlikvidovala vrtivka mrkvová a iní škodcovia.
4. Mrkvu niekoľkokrát pretŕhame postupne, ako rastie, až na vzdialenosť cca. 5 cm, pravidelne okopávame a vytŕhame burinu.
Obľubu si získava čierna reďkovka, pre jej liečivé účinky (prechladnutie, kašeľ, vírusové ochorenia...) a ľahkú skladovateľnosť. Postrúhanú, pokrájanú reďkovku pre jej korenistú, pálivú vlastnosť, nekonzumujeme nikdy samostatne, ale pridávame ju do šalátov, jedál a na chlieb.
Čiernu reďkovku sejeme v polovici augusta a už po vysiatí pravidelne zavlažujeme, lebo reďkovka vyžaduje vlhkú a dobre vyhnojenú pôdu. V októbri, pred prvými silnejšími mrazmi (reďkovka znáša mráz aj do mínus 16 stupňov), reďkovku vyrýľujeme zo zeme, odstránime listy a naukladáme do jamy hlbokej maximálne cca 20 cm, koreňom nadol. Jama nesmie byť hlboká a musí mať odtokový kanálik zasypaný zeminou, aby v nej nestála voda. Vtedy by reďkovka zhnila... Naukladanú reďkovku zahádžeme sypkou vrstvou zeminy v hrúbke cca 35 - 40 cm. Na vrch môžeme ako tepelnú izoláciu naukladať čečinu, alebo seno, ktoré prepúšťa vzduch... Takto uskladnená reďkovka, vydrží čerstvá až do konca apríla. Podľa potreby si pravidelne, najlepšie dreveným nástrojom (úzkou drevenou lopatkou), vyhrabeme reďkovku na týždeň a ostatnú starostlivo zahrnutú necháme v zemi. Pri vyšších mrazoch a hlboko premrznutej zemi, je lepšie s vyhrabávaním reďkovky počkať do oteplenia.
Ak nás trápia slimáky, môžeme na miesta ich výskytu rozložiť odpad z ovocia (melónové šupy, odpad z jabĺk...), ploché kamene, kôru... Za súmraku, alebo skoro ráno slimákov z ovocného odpadu pozberáme, prípadne ponapichujeme a zlikvidujeme, alebo odnesieme do prírody. Ak sa slimáky schovajú pod nastražené kamene, prípadne pod kôru, môžeme ich zberať kedykoľvek počas dňa.
Zemiaky nikdy nepolievame, lebo dostanú plesne a hubové ochorenia. Zeleninu nikdy nepolievame studenou vodou priamo s hadice!
Najagresívnejším škodcom sa v posledných rokoch stávajú túlavé, neočipované mačky bez veterinárnych prehliadok a očkovania proti nebezpečným nákazlivým chorobám prenosných na človeka. Počet mačiek vo svete každým rokom prudko narastá. Podľa najnovších prieskumov ornitológov zlikvidujú voľne žijúce mačky až 144 miliónov vzácnych, užitočných, chránených vtákov spevavcov, milióny drobných aj chránených vzácnych cicavcov... ročne. Mačky produkujú výkaly s obsahom nebezpečných parazitov vyvolávajúcich nevyliečiteľné, smrteľné choroby zamorujúce záhrady, parky a prírodu. Domáce mačky by sa mali pravidelne odčervovať, kúpať, ošetrovať... a absolvovať preventívne prehliadky u veterinára. Sterilizácia mačiek je lepšia ako nekontrolovaný nárast populácie polodivých mačiek šíriacich mnohé nebezpečné, nákazlivé ochorenia prenosné na človeka.
Pripravujeme výsadbu orechov, jablkových jadier a marhuľových kôstok na nevyužívané pôdy. Slivky obsahujú veľa cukru a kyselín, čím podporujú reumatizmus, degeneráciu mozgu, plesňové a mnohé iné choroby. Slivky sú najvhodnejšie na výrobu slivovice. Pri domácom pálení slivovice, môže vypálený destilát obsahovať nadmerné množstvo metylalkoholu, ktorý poškodzuje zrak, pečeň, žalúdok, mozog, imunitný systém...
Nadmerná konzumácia sladkého ovocia podporuje kvasenie a tvorbu alkoholu v črevách, čím sa poškodzuje pečeň... Cukor, aj ovocný, je cestou k cukrovke a plesňovým, mozgovým a iným ochoreniam... Ovocné stromy plánky majú menej cukru a minimálne o 2x viac vitamínov aj minerálnych látok ako presladené kultivované odrody.
Najviac dusičnanov obsahujú zemiaky. Zemiaky z obchodných reťazcov môžu obsahovať až 8x viac dusičnanov ako vňaťová a iná zelenina. Dusičnany najviac škodia deťom do troch rokov a tehotným ženám. Pre dospelých ľudí sú dusičnany v zelenine neškodné.
Pohľad na živého ježka, má antidepresívne účinky, upokojuje, napomáha tvorbe endorfínov a povzbudzuje imunitný systém... Každý človek, čo má rád prírodu, má rád aj ľudí. Naši predkovia Sloveni verili, že ježko v záhrade prináša šťastie, pokoj, odpudzuje temné sily a chorobné energie.
Zákonom chránený ježko je požehnaním a šťastím pre každú záhradku, lebo zožerie množstvo slimákov a škodlivého hmyzu. Dobrý, múdry človek si v plote pri zemi nechá otvory, aby sa do jeho záhradky mohol dostať ježko. V tichom kúte záhradky mu z dosiek vybuduje suchý, pízemný brloh vypchatý senom, alebo lístím. Vyrobil som v našej záhradke štyri brlohy a v každom z nich spí spokojný ježko. Ak ho niekto vyruší, decentne zakašle.
Na noc nechám na suchom mieste slnečnicu, pšenicu, prípadne kukuricu a nesmie chýbať čistá pitná voda. Za súmraku počujem mľaskanie a pozorujem šťastného ježka ako si hltavo pochutnáva na slnečnici. Na zimný spánok si musí vytvoriť dostatočné zásoby tuku, inak neprežije.