ZDRAVIE po slovensky

          Sú ľudia živočíšni so symbolom prasiatka, (so žlčou na jazyku...) čo zakopú svoje talenty hlboko do zeme a snažia sa len o užívanie si podľa moderných, ultraliberálnych, globálno - konzumných... návodov na život. Lásku k Stvoriteľovi,  priateľom, prírode, rodine, vlasti, zvieratám..., národné cítenie, vlastenectvo a kresťanský patriotizmus vnímajú ako izbová mačka studenú potočnú vodu. Veľkú časť života premárnia  na gauči pred televízorom pri popíjaní piva, kávy, punču..., zobkaní chipsov, keksov, cukroviniek... s odporom k akejkoľvek fyzickej práci a pohybu. 

       Nenávidia rady lekárov, alternatívnu medicínu, zdravú výživu a  neraz sú príčinou frustrácie, odchodu vynikajúceho odborníka lekára do zahraničia. Statočné lekárky sa môžu aj zodrať v snahe o pomoc, ale živočíšni, konzumní pacienti, ich budú vždy klamať, ohovárať..., ak im nepredpíšu jedovatú chémiu syntetických liekov. Živočíšni pacienti  si myslia, že vyliečiť sa dá len syntetickými tabletkami, ktoré hltajú ako cukríky... Nie sú schopní žiadneho sebazaprenia, žiadnej diéty, lebo majú veľmi slabú vôľu a podpriemerné BIQ.

     Ak má niekto chorú pečeň a nadája sa alkoholom nepomôžu mu ani plné tašky syntetických liekov.  Ak má niekto choré pľúca a odmieta  prestať fajčiť, nepomôže mu žiadny lekár dokonca ani David Coprfid.   

                 Až 80% chorôb má psychický pôvod.  Hlavným spúšťačom všetkých chorôb  je stres.  Stres v je všetko z čoho má človek strach.  Môže to byť  strach  zo straty zamestnania, strach z rozvodu, strach z nízkych príjmov, z vysokých cien potravín...

 Domáce slepačie vajce z ekologického chovu je najzdravšou živočíšnou potravinou našej doby. Ak sa sliepky kŕmia zmeskou s obsahom vitamínov, mäsokostnej múčky..., odpadkami z priemyselne spracovaných potravín (Biely chlieb, koláče, pečivo, mliečne výrobky, kosti, cukrovinky, mäso...), ak vajcia budú obsahovať jedovaté látky poškodzujúce pečeň, ľadviny, žlčník... ako tie z obchodov.

   Kupované  vajcia z obchodov môžu obsahovať   prudký jed arzén, ktorý sa do vajec dostáva tak, že  sliepky  zožerú  jed  určený na likvidáciu hlodavcov. Myši a potkany, v snahe vytvoriť si zásoby na horšie časy, porozvlačujú jedy aj  do krmiva pre sliepky 

Kupované vajcia z obchodov, mäso a mliečne výrobky podporujú vznik rakoviny, kĺbové ochorenia, choroby chrbtice, osteoporózu, reumatizmus... Vajcia sú kyselinotvorné a z toho dôvodu sa musia jesť zo zeleninou. Starší a chorí ľudia by mali jesť len varené vajcia so zeleninou samostatne aspoň 5 minút pred jedlom. Je zdravšie zjesť jedno vajíčko viac dní po sebe ako dve vajcia naraz. Vajcia obsahujú veľa zdravých ľahko stráviteľných bielkovín, vitamín D, cholín, luteín, (Cholín a luteín sú dôležité látky  pre zdravý zrak. Cholín podporuje zdravú činnosť pečene, žlčníka, zraku, čriev, srdca, mozgu a likviduje zápaly v tele...) dôležitý vitamín B12, vápnik, železo...

Ak sú sliepky v stiesnenom priestore, nemajú vetraný kurín, sú kŕmené zmeskou, kosťami, mäsom..., začnú si vyzobávať perie a môže to skončiť knibalizmom tak, že sliepky vždy najslabšej alebo poranenej sliepke vyžerú vnútornosti a zožerú ju. Nakoniec zostane len jedna najsilnejšia sliepka.

Sliepky v ekologickom chove majú výbeh s dostatočným množstvom hmyzu (dážďovky, slimáky, larvy...), sú kŕmené slnečnicou, trávou, odpadkami zo zeleniny a pšenicou, majú čistú pitnú vodu, vlhký piesok s vápnikom pre hydinu, nádobu s pilinami na popolenie - zbavovanie sa parazitov na slnečnom mieste pod strieškou. Majú čistý kurín s bydlom, každý deň čistený od trusu. Myši a potkany likviduje chovateľ mechanickými pascami.

Ak chovateľ likviduje hlodavce jedmi, rozvláčia hlodavce jedy v slepačom výbehu čím sa kontaminuje aj hlina, krmivo a vajcia budú obsahovať jedovaté látky nebezpečné pre zdravie človeka. To sa často stáva vo veľkochovoch s počtom 100 a viac nosníc.

  HMYZ JE NAJIDEÁLNEJŠOU POTRAVOU PRE VTÁKOV, SLIEPKY A RYBY, ALE PRE CIVILIZOVANÉHO ČLOVEKA JE NEBEZPEČNÝ. Vo februári 2025 povolila EÚ rozšírené liberálnejšie pridávanie hmyzu do potravín. Hmyz je milióny rokov dôležitou potravou pre vtákov, ryby a sliepky, ale civilizovaný človek mal vždy k hmyzu pudový odpor a dvíhanie žalúdka. Najviac nákazlivých chorôb v celej histórii ľudstva šíril hmyz, ktorý bol vždy považovaný za nebezpečenstvo pre zdravie človeka. 

    Vo svete sa používa okolo 1900 druhov hmyzu ako potrava pre ľudí.  Ľudské výkaly, fekálie... sa v kanalizačných potrubiach privádzajú do betónových budov, kde sa nimi živia miliardy kusov hmyzu. Rôzne  cvrčky, červíky, pavúky, šváby, larvy... sa vysušia, pomelú a pridávajú sa do cukroviniek, pekárskych výrobkov(chlieb, rožky...), masla, mliečnych výrobkov(syrov...), mäsových výrobkov(klobása, salámy, párky, konzervy...) a do všetkého, čo je priemyselne spracované pomleté... Dokonca sa hmyz používa aj ako rôzne druhy farbiva F xx do potravín. 

    EÚ vydala vo februári 2025 nariadenie, že potraviny v EÚ môžu obsahovať maximálne 20 % (1/5) hmyzu (kto to skontroluje?). Všetky priemyselne spracované potraviny zo zahraničia, hlavne  z Číny prebaľované do obalov EÚ... obsahujú hmyz.  Potraviny s obsahom hmyzu môžu u 8%  detí  a  5% dospelých vyvolať nebezpečné  zdravie poškodzujúce alergie a  rôzne choroby...

    Podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) bude hmyz ako potravina zohrávať jednu z hlavných úloh pri riešení mnohých problémov, ktorým čelíme a budeme čeliť v 21. storočí. Patria medzi ne rastúce náklady na živočíšne bielkoviny, potravinová neistota, tlaky na životné prostredie, populačný rast a rastúci dopyt po bielkovinách v strednej triede.

Vďaka hojnosti hmyzu predstavujú jeho vysoké bielkovinové a výživné vlastnosti menej než 1 % uhlíkovej stopy hospodárskych zvierat. Sú teda ideálnou alternatívou stravovania, ktorá uľahčuje prechod k zdravej a udržateľnej strave a pozitívne prispieva nielen k nášmu zdraviu, ale aj k životnému prostrediu, a teda k našej budúcnosti.

     Podľa FAO sa na svete ako potravina používa údajne viac než 1 900 druhov hmyzu. Podobne ako v prípade múčnych červov dostala Komisia viaceré žiadosti o povolenie iných druhov hmyzu podľa nariadenia o nových potravinách, napríklad druhov Alphitobius diaperinus larvae (potemník stajňový), Gryllodes sigillatus (svrček krátkokrídly), Acheta domesticus (svrček domový), Locusta migratoria (kobylka sťahovavá) a Hermetia illucens larvae (mucha bránivka). 

     Mnohé potravinové alergie sú spojené s bielkovinami. Práve hmyz obsahuje vysoký podiel bielkovín, pretože sa skladá z exoskeletonu, ktorého hlavná zložka je chitín. Chitín sa tiež nachádza v kôrovcoch, mäkkýšoch a roztočoch - v skupinách potravín, na ktoré sa alergie bežne vyskytujú.

     Chitín môže vyvolať alergiu u ľudí, ktorí majú na to genetický predpoklad alebo ak sú konkrétnemu alergénu často vystavovaní. Takže áno, ľudia môžu mať alergiu na hmyz. Z tohto dôvodu to vo svojom vyjadrení k schvaľovaniu predmetnej potraviny Európsky úrad pre bezpečnosť potravín riadne zdôraznil. V pravidlách EÚ o označovaní potravín je zoznam 14 alergénov, ktoré sa musia pri označení zvýrazniť , aby ľudia trpiaci alergiami alebo intoleranciami okamžite videli či je v danej potravine niečo, na čo sú citliví.


     Chorí  a starí  ľudia by mali maximálne znížiť, alebo načas vylúčiť konzumáciu živočíšnych bielkovín, kyselinotvorných potravín  a strukovín.   Živočíšne bielkoviny mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky... a strukoviny  vytvárajú v tele kyselinu močovú!  Z toho dôvodu  sa majú živočíšne bielkoviny a strukoviny  konzumovať  v dávkach maximálne 150 gramov denne. Kyselina močová sa pri nadmernej konzumácii živočíšnych bielkovín a strukovín v  tele zráža na drobné kryštáliky, poškodzuje kĺby, zrak, sluch, chrbticu, svaly, mozog, pečeň, ľadviny, srdce..., podporuje vznik rakoviny, osteoporózy, ekzémov ... 

      Na  strávenie mäsa, mäsových výrobkov, vajec, mliečnych výrobkov, rýb, kyselinotvorných potravín, priemyselne spracovaných potravín spotrebuje telo veľké množstvo zásaditých látok  ako je vápnik, kremík, horčík...  a vitamínov. Ak telo nemá  dostatok zásadotvorných látok v potravinách zo zásaditej zeleniny, zásaditých semien ako sú mandle, sezam..., berie si ich z kostí, kĺbov, chrbtice..., dochádza k prekysleniu organizmu kyselinou močovou..., poškodzujú sa ľadviny, pečeň, žlčník, srdce, zrak, sluch...

     Kyseliny z kyselinotvorných potravín sa v tele zrážajú na drobné kryštáliky, ihličky, ktoré poškodzujú, obrusujú kĺby, chrbticu,  spojivá svalov a vytvárajú opuchy nôh, tuhnutie svalov...

    Kyselinotvorné potraviny vo väčších dávkach  poškodzujú  obličky, pečeň... a telo si nedokáže vyrábať kolagén  ani ho nedokáže dopraviť  do oblasti  kĺbov... Ak takto chorý pacient konzumuje kolagén v tabletkách, kolagén sa nevstrebe do kĺbov... a stane sa toxickou záťažou organizmu, čím sa zdravotný stav len zhorší.  Pacient musí jesť   veľa surovej zásadotvornej  zeleniny, aby sa mu vyliečili obličky... a tým sa napomôže  prirodzenej tvorbe kolagénu a jeho vstrebávaniu.

   K najviac kyselinotvorným potravinám patrí mäso (aj rybacie a všetky mäsové výrobky s obsahom mäsa...), vajcia, mliečne výrobky (Okrem kyslej smotany, kefíru, acidofilného mlieka a bielych jogurtov, ktoré sú zásadité.), káva, čokoláda, kakao, cukor, soľ, ocot, biela múka aj  všetky výrobky obsahujúce bielu múku, cukor, kakao... (chlieb, pečivo, koláče...), biela ryža, priemyselne spracované potraviny ako sú kompóty, konzervy, džemy, chipsy...

      Zemiaky sú zásadotvorné (zásadité), ale majú vysoký glikemický index a z toho dôvodu  ich jeme so zeleninou. Vhodné kombinácie sú:

   Zemiaky + kyslá kapusta, zemiaky + kyslé mlieko...

      Mnohí ľudia sa vyliečili z chorôb keď minimálne na mesiac vylúčili  cukor a živočíšne bielkoviny (Okrem kyslomliečnych výrobkov ako je kyslá smotana kefír...). Ak sa nejedia živočíšne bielkoviny, musí sa konzumovať vitamín B12 v tabletkách, ktorý sa nachádza len v živočíšnych bielkovinách! Nedostatok vitamínu B12 poškodzuje  mozog a vyvoláva anémiu - nedostatok železa v krvi.

    Živočíšne bielkoviny sa majú jesť len so zeleninou minimálne 10 minút pred jedlom (mäso + zemiaky + kapusta...). Ak sa živočíšne bielkoviny jedia so sacharidmi, obilninami, zemiakmi, pečivom..., telo ich nedokáže riadne stráviť a namiesto trávenia hnijú v črevách..., čím postupne, nebadane dochádza k tvorbe toxických látok v tele a vzniku mnohých chorôb. Ak si takto humpľujeme  telo mnoho rokov, nemôžeme ho vyliečiť, zregenerovať, reštartovať za dva mesiace.

     Na Slovensko sa údajne od r. 2024 dopravuje rôzny stlačený (bridlicový...) plyn z USA..., ktorý obsahuje jedovaté chemické látky. Pri varení na takomto plyne sa v kuchyni uvoľňujú jedovaté chemické látky spôsobujúce onkologické rakovinové ochorenia, zápaly pľúc, poruchy imunity ...  a iné.

                                 ĎASNÁ

    Mnohí ľudia trpia paradentózou, krvácaním ďasien, veľmi bolestivými zápalmi ďasien, tvorbou pľuzgierikov  na ďasnách, postupným odhaľovaním ďasien až stratou zubou.

       Príčinou  býva nedostatok vitamínu C, nedostatok niektorých aminokyselín v bielkovinách,  konzumácia  cukru a potravín obsahujúcich cukor, nadmerná konzumácia  nezrelého kyslého ovocia, citrónovej šťavy, kávy, hryzenie ostrých tvrdých, kyselinotvorných  potravín ako sú rôzne trvanlivé pekárske výrobky...

     Treba konzumovať veľa surovej zeleniny ku každému jedlu, používať mäkkú zubnú kefku, medzizubné kefky, dentálnu niť, nejesť kyselinotvorné potraviny, jesť zásadotvorné potraviny... Človek by mal denne zjesť maximálne 20% kyselinotvorných  potravín a ostatné zásadité. Konzumovať sójový syr tofu, kyslú kapustu (Nadmerná konzumácia kapusty poškodzuje štítnu žľazu), biele jogurty  bez  prísad (Prísady v jogurtoch ako je džem, čokoláda.... obsahujú konzervačné rakovinotvorné jedy...), semená ako je ľan, sezam, mandle, dva brazílske paraorechy denne (Veľa selénu by poškodilo zdravie.), lieskové orechy, kešu orechy... 

    Treba jesť celozrnné potraviny, pohánkovú, ovsenú a ryžovú kašu z celozrnnej ryže natural. Biele pečivo, zemiaky, priemyselne spracované potraviny a  výrobky z bielej múky prispievajú k degenerácii ďasien a podporujú ich zápaly. Po každom bolestivom zápale sa stráca nemalá časť ďasien, ktorá už nikdy nenarastie,  zuby strácajú svalovú oporu, ukotvenie a postupne sa začnú kývať kým nevypadnú...

    Treba žuť, žuť a prežúvať surovú zeleninu, tým sa masírujú ďasná a udržujú v zdravom stave.

   Pri bolesti ďasien  pomáha žutie nátržníka husieho, potieranie  ďasien tampónom  pokvapkaným alpou, prípadne bielym alkoholom bez prísad, liehom alebo propolisom v alkohole, ktorý kúpime v lekárni. Rôzne prírodné kvapky z lekárne nemajú takmer žiadny účinok, len vyhodíte peniaze. 

    Nadmerné pitie kávy maskuje príznaky hlodajúcich chorôb ako oceľový  záves požiar.

KARDIOVASKULÁRNE OCHORENIA sú hlavnou príčinou úmrtí. A hlavným dôvodom ich znečistenia je CHOLESTEROL. Cholesterol je najnebezpečnejšia látka na svete. Zabíja viac ľudí ako alkohol, nikotín a drogy dohromady.

U 94% prípadov, keď človek zomrie vo veku do 80 rokov, je príčinou smrti takmer na 100% cholesterol.

Táto látka sa usadzuje na stenách krvných ciev. Najprv malým povlakom (po 20-25 rokoch), potom začne vrstva cholesterolu rásť rýchlejšie a rýchlejšie (po 25-40 rokoch), keď na lepivú vrstvu priľne stále viac častíc. Srdce nemá inú možnosť, ako zvýšiť krvný tlak. Ale ani toto nie je také nebezpečné!

Oveľa nebezpečnejšie je, že cholesterol úplne upcháva malé cievy. V dôsledku zhoršenia zásobovania krvou vo vnútorných orgánoch dochádza k patologickým procesom. Čo zase vedie k chronickým ochoreniam.

Po prvé, bolesť v žalúdku, potom v slezine a po chvíli - stenóza pečene a pankreasu. A to vedie k prudkému zhoršeniu ľudského zdravia. Najčastejšie je tento proces iniciovaný cholesterolom.

Cholesterol. Vo veku 50-60 rokov sa v človeku nahromadí až 3,5 kg tejto nebezpečnej látky! Tým sa pokožka stáva zraniteľnou! 

Všetko závisí od stavu krvných ciev. Ak sa cievy na nohách upchajú, vedie to ku kŕčovým žilám, trvalým opuchom a ťažobe nôh. Keď k tomu dôjde v pečeni, dochádza k hepatóze a cirhóze. Ak sú upchaté cievy v kĺboch, vedie to k artróze a osteoartróze či bolestiam chrbtice, a ak sú upchaté cievy v očiach, môže to viesť dokonca až k slepote.

Kontaminácii cievy sa nedá vyhnúť! Cholesterol sa hromadí v cievach každého človeka. Príčinou rýchleho starnutia sú aj upchaté cievy.

PRÁVE CHOLESTEROL SPÔSOBUJE REŤAZOVÚ REAKCIU STARNUTIA V ORGANIZME. Naozaj len znečistenie ciev skracuje život človeka.

Namiesto 120 rokov (to je vek, na ktorý sú poskytnuté orgány ľudského tela) sa niektorí nedožijú ani 70! Najmä tí, ktorí trpia hypertenziou súvisiacou s vekom už vo veku 40 až 50 rokov. Mimochodom, toto je jeden z najzreteľnejších príznakov 

Cholesterol nie je osamotený. V cievach sa hromadia aj iné látky!

Trombové hmoty

Ak je cholesterol podobný tuku, potom sa trombová hmota podobá tvarohu. Krvné zrazeniny sa tvoria na vnútorných stenách krvných ciev. Krvné zrazeniny sú ešte nebezpečnejšie ako cholesterol. KRVNÉ ZRAZENINY SA MÔŽU KEDYKOĽVEK ODTRHNUŤ ZO STEN CIEV A DOSTAŤ SA BUĎ DO SRDCA ALEBO MOZGU, ČO VEDIE K INFARKTU ALEBO MŔTVICI. Obe choroby sú smrteľné a s veľmi vysokou pravdepodobnosťou končia smrťou alebo invaliditou.

Čím je človek starší, tým vyššie je riziko odtrhnutia krvnej zrazeniny. To je dôvod, prečo starší ľudia tak často zomierajú na mŕtvicu alebo srdcový infarkt.

Kryštály vápnika

Ide o soli ťažkých kovov, ortuti a rôznych chemikálií, ktoré sa vám nahromadili v priebehu života. Napríklad, ak človek pracuje v nebezpečnom výrobnom zariadení, môže sa v tele nahromadiť veľa takýchto nebezpečných látok. Vzhľadom na dnešnú ekologickú situáciu sa vápnik hromadí v každom z nás. Tieto látky už preukázateľne vedú k RAKOVINE. Prispievajú teda k abnormálnemu deleniu buniek, čo vedie k onkológii.

Takmer 98 % všetkých úmrtí na rakovinu má vysoké hladiny kryštálových usadenín v krvi. Každý vie, že ortuť je škodlivá. Pri veľkom nahromadení kryštálikov vápnika sa dokonca aj krv stáva škodlivou.

Do 50. roku života dochádza k upchávaniu ciev v celom tele. Čím viac sú cievy kontaminované, tým viac chronických ochorení máte a tým rýchlejšie prebieha proces starnutia!

      Hladovka bez živočíšnych bielkovín, pitie vody, konzumácia semien a zeleniny napomáha čisteniu ciev!

Príznaky kontaminovaných ciev:

  • Edém každé ráno, prípadne večer (Opuchy nôh...)
  • Hluk v ušiach
  • Lietajúce  mušky pred očami
  • Bolesť kĺbov
  • Závraty
  • Nespavosť v noci a ospalosť počas dňa
  • Neustála únava
  • Zrakové postihnutie
  • Zábudlivosť
  • Dýchavičnosť
  • Nadváha

   Hladovaním (pôstom) sa omladzujú bunky, posilňuje imunitný systém a predlžuje život. Pri hladovaní sa čistia cievy od cholesterolu, vápnika, ťažkých kovov, jedov... Pri hladovaní organizmus požiera všetky choré a poškodené bunky.  Ak pečeň  nedokáže  vylúčiť jedy  von z tela, ukladá  si ich v tukoch v tele. Ak konzumujeme živočíšne tuky, konzumujeme jedy uložené v nich.  

   Väčšina čajov obsahuje teín, alebo kofeín spôsobujúci dehydratáciu organizmu.  Človek by mal denne vypiť minimálne dva litre čistej vody.                 

            Najzdravšia zelenina je čerstvo natrhaná z vlastnej záhrady.

  Aj najlepšie jedlo vo veľkých porciách (dávkach) sa stáva jedom!

    Jedna cigareta  zabije  niekoľko buniek v pľúcach. Aj malé množstvo alkoholu zabije v mozgu bunky, ktoré sa už nikdy neobnovia.

            Nadmerná konzumácia sacharidov (škrobov, cukrov...) podporuje nadváhu, tvorbu cholesterolu a poškodzuje pečeň.  Nadmerná konzumácia pečiva, chleba, pudingov, cukru, zemiakov, cestovín, múčnych jedál ... vytvára základy obezity, rakoviny, cukrovky, osteoporózy... Základným  kameňom  je vláknina a bielkoviny. Sacharidov stačí 20 gramov denne.  

     Ak konzumujeme  strukoviny, zeleninu a obilniny, olejnaté semená (ľan, konope, slnečnicu, mandle, sezam, para orechy...), máme  dostatok  vlákniny aj bielkovín a sacharidov.  V každom  semienku sú všetky aminokyseliny.

   Štyrom sliepkam som dával každý piatok žrať  len odpadky zo zeleniny a trávu. Raz do roka som ich začiatkom leta nechal žrať len trávu a vlhký piesok  minimálne dva týždne, kým im nevypadala časť peria. Sliepky, ktoré som nechal pravidelne hladovať sa dožili o 63 % dlhšie, ako tie, čo nehladovali. Sliepky, ktoré hladovali znášali  priemerne o 25% viac vajec, ako tie, čo nehladovali. 

   Biblia nás už minimálne 2000 rokov učí, že bez pôstu (hladovania) a modlitby je  človek len ako zviera ovládané živočíšnymi pudmi.

    Najškodlivejšie a najnebezpečnejšie sú tuky na vnútorných orgánoch. Srdce, črevá, obličky, pečeň... tučných ľudí  sú obalené v tukoch a musia vynakladať  až o 340% vyšší výkon na normálnu činnosť organizmu. Takto sa rýchlo opotrebujú, vyčerpajú a dochádza k ťažkým chorobám... Najviac vnútorného tuku sa na rôzne orgány ukladá z mäsa, vajec a mliečnych výrobkov. Ak človek športuje, fyzicky pracuje, spaľuje sa v jeho tele najprv vnútorný tuk na orgánoch a až potom menej škodlivý podkožný tuk. Z toho dôvodu si často tuční ľudia mylne myslia, že pri zmene životosprávy nechudnú, ale telo vie, čo treba zachraňovať ako prvé.

   Aké potraviny ľudia konzumujú, také baktérie majú v črevách. Ak konzumujú cukor, mäso, mliečne výrobky, vajcia, priemyselne spracované (procesované) potraviny ich stolica, pokožka, dych, aj vypúšťané plyny zapáchajú ako žumpa a v črevách nedochádza k tráveniu, ale k hnitiu a premnoženiu plesní, húb, škodlivých baktérií...        Ak ľudia dlhodobejšie  konzumujú hlavne zeleninu, ovocie, olejnaté semená(sezam, para orechy, slnečnicu, konope, ľan...), obilniny...,  ich  telo a stolica  nezapáchajú... a v ich črevách sa množia zdraviu prospešné baktérie, probiotiká ... 

     Konzumácia lyžičky konopných semien a dvoch para orechov (sezam,  mandle, slnečnica,) denne môže urýchliť liečenie viacerých chorôb a  posilniť imunitný systém. Konopné semená (konope)  obsahujú omega3 mastné kyseliny a mnohé zdraviu prospe´šné vitamíny, minerály... Konopné semená sa nemôžu predávkovať podobne ako para orechy!

    Slovenský kráľ  Samo  dal zajatým Frankom podávať na jedlo len pečené mäso a pitnú vodu.   Do mesiaca všetci zomreli.

      Zajatým Avarom dal slovenský kráľ Samo jesť surovú zeleninu, olejnaté semená a piť pitnú vodu. Po troch mesiacoch boli všetci zdraví, vitálni a vyliečení zo všetkých chorôb.       

PRIEMYSELNE  SPRACOVANÉ  POTRAVINY  PROCESOVANÉ A ULTRAPROCESOVANÉ POTRAVINY

       O tom, že by sme sa mali čo najviac vyhýbať ultraprocesovaným jedlám a potravinám, ste už určite počuli. No viete, čo presne tento pojem znamená a aké potraviny označujeme za ultra spracované?

      Pojem ultraprocesované potraviny má rovnaký význam ako ultra spracované. V podstate ide o to, do akej miery bola daná potravina technicky či chemicky spracovaná. Čím menej, tým viac živín, vitamínov a minerálov si uchová.

       Výskumy spájajú ultraprocesované jedlá s predčasnou smrťou a rôznymi civilizačnými ochoreniami, pričom vo viacerých krajinách trend konzumácie tohto druhu jedál stále stúpa. Napríklad vo Veľkej Británii polovica denne prijatých kalórií u bežného dospelého človeka pochádza práve z ultra spracovanej stravy, v USA je to takmer 60 % a v Austrálii 42 %.

          Tisícky inžinierov v potravinárskom priemysle po celom svete vyvinuli chemikálie vyvolávajúce hlad, aby sa predalo  čo najviac procesovaných potravín z ich firiem.  Tieto látky v priemyselne spracovaných potravinách vyvolávajú  rýchle priberanie na hmotnosti, nadváhu, starnutie a  znižovanie fyzickej  výkonnosti celého tela vrátane mozgu. Konzervačné látky v priemyselne spracovaných potravinách vyvolávajú rakovinu, choroby tráviaceho traktu, osteoporózu, dnu, reumatizmus, ekzémy, plesňové ochorenia, depresie, sklerózu, demenciu... 

Rozdiel medzi nespracovaným a ultra spracovaným jedlom:

Všetky potraviny sa delia do 4 základných skupín:

      Skupina 1 – čerstvé a minimálne spracované potraviny

          Táto skupina nutrične najzdravších potravín tvorí v priemere 30 % našich jedálničkov. Patrí sem čerstvé ovocie, zelenina, orechy, semienka, obilniny a  strukoviny.  Zelenina, semená a obilniny  obsahujú kvalitnejšie a ľahšie stráviteľné bielkoviny a tuky, ako živočíšne bielkoviny - mäso, vajcia , mlieko a mliečne výrobky.  Tanier obilnej kaše so zeleninou  obsahuje viac bielkovín a  mnohonásobne viac vitamínov aj minerálov ako mäso. 

              Slovenský kráľ Samo dal  zajatým Frankom  podávať len varené a pečené mäso.  Do pol roka všetci zomreli.   Druhej skupine zajatcov pozostávajúcej zo zajatých Avarov dal jesť len  zeleninu a olejnaté semená. Keď si zajatcov po troch  mesiacoch  prezrel, zistil, že všetci  sa tešia výbornému zdraviu a vyliečili sa zo všetkých  chorôb.  To, že človek potrebuje jesť mäso a živočíšne bielkoviny je vedecky dávno prekonaná primitívna povera bez rozumu, logiky a  normálneho zdravého úsudku. 

      Nadmerná konzumácia koncentrovaných živočíšnych bielkovín aj strukovín  môže  podporovať choroby kĺbov, chrbtice, obličiek... Takmer v každej potravine sú aj bielkoviny.  Najviac bielkovín je v  strukovinách, orechoch,  mlieku a mäse.  Obsah bielkovín je vyznačený na obaloch potravín. Dospelému človeku stačí 40 g bielkovín denne. Na to stačí tanier obilnej kaše a zelenina.  Ak jeme samú obilnú kašu nemáme všetky aminokyseliny, ale stačí pridať zeleninu a zvyšné aminokyseliny sú doplnené. 

       Keďže sem radíme nielen čerstvé, ale aj minimálne spracované potraviny, ešte tu doplníme jedlá, ktoré sú mrazené, sušené alebo konzervované, no bez pridaných prísad. Čiže napríklad mrazené mäso, ovocie a zelenina, ale pokojne aj 100 % ovocné šťavy, koreniny alebo sušené bylinky.

               Skupina 2 – bežne spracované kuchynské prísady

Sem patria skôr dochucovadlá a prísady, čiže napríklad soľ, tuky (olej, maslo…), ocot či cukor. Táto skupina potravín nie je určená na priamu konzumáciu, ale na dochutenie surovín zo skupiny 1.

         Skupina 3 – Bežne spracované potraviny

Sem radíme produkty, ktoré sa zvyčajne vyrábajú z rôznych surovín z prvej skupiny a maximálne z dvoch kuchynských prísad (čiže napríklad soľ a olej alebo cukor a soľ). Patria sem napríklad údená šunka, čerstvý chlieb, syry, solené orechy, zavárané ovocie, pivo, víno. Hlavným účelom spracovania potravín je predĺžiť ich životnosť alebo zvýrazniť chuť.

   Skupina 4 – Priemyselne vysoko spracované potraviny a nápoje

No a prejdime na 4. skupinu, ktorej sa povenujeme o niečo komplexnejšie. Ultraprocesované potraviny väčšinou obsahujú prísady, ktoré by ste pri domácom varení nepoužili – ide o chemikálie, umelé sladidlá, farbivá a konzervačné látky. Medzi najkonzumovanejšie ultra spracované potraviny patria:

  • raňajkové cereálie
  • balené pečivo
  • predpripravené jedlá, ktoré stačí dať do mikrovlnky
  • klobásy
  • sladkosti (keksíky, sušienky, cukríky…)
  • čipsy
  • sladené nápoje
  • konzervované alebo sáčkové polievky
  •        Občas môže byť zložité identifikovať, či je daná potravina spracovaná minimálne, bežne alebo ultra. Napríklad taký chlieb – bežne sa na jeho výrobu používa múka, voda, soľ a droždie a vtedy je bežne spracovaný. No potravinové reťazce do jeho zloženia môžu pridať emulgátory alebo farbivá, pomletú  proteínovú múku z hmyzu... a stane sa z neho ultraspracovaná potravina.

          To isté platí pri jogurtoch – obyčajný biely jogurt je minimálne spracovaný, no v obchode ho otočte a pozrite sa na etiketu. Pokiaľ na nej uvidíte údaje ako pridaný cukor, pridané sladidlá či konzervanty a stabilizátory, už ho považujeme za ulstraprocesované jedlo. A tak ďalej, a tak ďalej… Ak niekto v domácom chove kŕmi  sliepky priemyselne spracovanými potravinami v podobe odpadu z kuchyne, mäsokostnou múčkou  s vitamínovou chémiou..., tak vajcia z jeho chovu budú rovnako škodlivé ako tie z obchodných reťazcov.

        A čo je teda takým veľkým problémom pri častej konzumácii ultraprocesovaného jedla?  Naše prieskumy ukazujú, že  priemyselne spracované ultraprocesované  potraviny vyvolávajú rakovinu, kĺbové ochorenia, reumatizmus, ekzémy, choroby srdca, sklerózu, cukrovku, alzheimerovu chorobu, rôzne druhy demencie, mentálnych porúch, depresie... 

          Pri ultra spracovanom jedle sa do nášho organizmu dostáva oveľa menej živín, ako si vieme zobrať z nespracovaného alebo mierne spracovaného jedla. Problém teda nastane, ak v našich jedálničkoch začnú prevažovať ultraprocesované potraviny, ktoré nám nedokážu poskytnúť všetky potrebné vitamíny, minerály a živiny. Chýbajúce vitamíny a minerály si telo začne brať z kostí, kĺbov, vnútorných orgánov, čím sa oslabí imunitný systém a naskočia choroby...

             Skúste sa teraz zamyslieť nad svojím jedálničkom, poprípade si môžete na papier vypísať, čo ste jedli v priebehu dňa. Následne si prerátajte, koľko z toho tvorili nespracované, bežne spracované a ultra spracované potraviny. Pre zdravie každého z nás je nesmierne dôležité, aby primárnu väčšinu tvorili kalórie prijaté práve z nespracovaných a bežne spracovaných jedál.

          Priemyselne vyrábané čaje v zahraničí na farmách môžu obsahovať jedovaté herbicídy a pesticídy. Kofeín v mete a čiernom čaji má zdraviu prospešné účinky, ale nemá sa piť pred spaním!

       Takže akú hlavnú myšlienku o ultra spracovanom jedle by ste si mali odniesť? Ultraprocesované jedlá nášmu organizmu nedokážu dať životu potrebné živiny. Nech väčšinu vášho jedálnička tvoria nespracované a bežne spracované potraviny, z ktorých budete mať potrebné minerály, vitamíny a výživové látky. 

Ak  človek konzumuje veľa škrobov, cukor, konzervačné látky, priemyselne spracované potraviny, živočíšne bielkoviny... a málo vlákniny v surovej zelenine, škrob sa mu nestrávi v tenkom čreve a putuje  do hrubého čreva, kde  z naho narastú miliardy škodlivých plesní a baktérií. Obranná bariéra  steny hrubého čreva sa naruší. Cez  trhliny v hrubom čreve prenikajú nebezpečné  toxické látky do krvi... aj do celého tela a vyčerpávajú, oslabujú vnútorné orgány.  Postupne dochádza k poškodeniu pečene, pankreasu, žlčníka... a vznikajú choroby. 

      Okrem ovocia, zeleniny, celozrnných obilnín, strukovín, orechov, semien je dôležitý pohyb, cvičenie  a vyrovnaný stav duše. Veľmi pomáha modlitba, meditácia a vedomé, hlboké, pokojné  dýchanie nosom.  

     Príklad podľa cvičenia slovenských rytierov:

         - Pozeráme  sa na hodiny, zhlboka sa nadýchneme, zadržíme dych  minimálne na 20 až 30 sekúnd a zhlboka vydýchneme.  Celé cvičenie opakujeme  minimálne  5x  denne.  Takéto cvičenie napomáha činnosti čriev, srdca a upokojuje celý organizmus.

    EÚ povolila pridávanie proteínovej múky z kobyliek (cvrčkov), švábov a iného (aj jedovatého, plného výkalov, toxínov...) hmyzu do všetkých upravovaných, spracovaných   potravín (Do múky, mäsových výrobkov, mliečnych výrobkov, konzerv, cukroviniek, pekárskych výrobkov...).

     V 100 gramoch proteínovej múky do potravín je pomletých  okolo 200 kobyliek (cvrčkov, švábov...).  

      Známa česká firma  má v Thajsku farmy s miliardami kusov hmyzu z ktorého vyrába proteínovú múku do potravín. 

   Múka z pomletého hmyzu obsahuje 60 až 70 % bielkovín. 

  Obsah bielkovín - proteínov  v niektorých potravinách:

Potravina   váha/veľkosť/ balenie  a obsah bielkovín

Grécky jogurt   váha  - 220 g     obsah bielkovín -  23 g

Vajcia  1 väčšie vajce  obsahuje      6 g bielkovín

Mlieko   1 pohár        8 g bielkovín 

Bravčové karé      100 g     obsahuje 27 g, 27% bielkovín   

Kuracie prsia    100 g     obsahuje 26 g, 26% bielkovín

Fazuľa           100 g    obsahuje 20 – 25 g bielkovín 

Sardinky v konzerve         100 g obsahuje 25 g bielkovín


      Aj  tuční ľudia s nadváhou môžu byť dobrí, milí, statoční, obetaví...

       Dnešný človek nie je bylinožravcom ani mäsožravcom, ale KONZUMENTOM. Jeho črevá aj žalúdok a celý tráviaci trakt je úplne iný ako u bylinožravcov a mäsožravcov. 

     Pri trávení  živočíšnych bielkovín ako je mäso, mlieko, mliečne výrobky a vajcia, vznikajú v tráviacom trakte jedovaté odpadové látky a nebezpečné baktérie podporujúce  vznik rakoviny, osteoporózy, kĺbových ochorení, srdcovocievnych chorôb ...

    Pri vylúčení živočíšnych potravín sa musí konzumovať vitamín B 12 a selén v para orechoch - brazílskych orechoch. Stačí zjesť dva para orechy denne.  Slovenka, ktorá razantne prešla na vegánsku stravu začala chradnúť, strácala železo, vitalitu, oslabil sa jej imunitný systém... hrozila smrť. Liberálni  lekári podnikatelia sa nezaujímali o jej jedálny lístok a  nedokázali nič zistiť...  Až mladá lekárka kresťanka sa jej spýtal ako sa stravuje? Poradila jej aby jedla vitamín B12 a dva  para orechy denne na doplnenie selénu. Od tej doby sa jej zdravotný stav radikálne zmenil k lepšiemu a dnes už zvládne aj vysokohorské túry. 

             Najbezpečnejším a najzdravším zdrojom zdravého a bezpečného vitamínu B12 sú ryby PSTRUHY z domácich slovenských rybníkov,  pravá bryndza zo slovenských chovov oviec a domáce vajcia od sliepok kŕmených slnečnicou a pšenicou. Budovanie rybníkov, mokradí napomáha vytváraniu prírodných zásobníkov vlahy a brzdí škodlivé účinky prívalových dažďov.  Pstruh z domácich ekologických rybníkov je najzdravšou  živočíšnou bielkovinou.

        V samizdate Slobodný Sloven  sa píše, že Čína, Ukrajina, oligarchovia a potravinársky priemysel si vo vedení EÚ cez svojich lobistov presadili zákony ktoré  zakazujú  predaj len 1% zdraviu škodlivých potravín. Minimálne 99% priemyselne spracovaných potravín predávaných v krajinách EÚ, teda aj na Slovensku, obsahuje rakovinotvorné jedy, ťažké kovy, nebezpečné hormonálne látky, neplodnosť vyvolávajúce jedy, jedovaté farbivá, toxické konzervačné látky, geneticky upravené obilniny...

        V poslednej dobe narastá dovoz hmyzových priemyselne spracovaných  potravín zo zahraničia. Vysušený na múčku  pomletý hmyz sa pridáva do potravín namiesto mäsa, mlieka, vajec, mliečnych výrobkov... Jedovatý hmyz v potravinách zo zahraničia obsahuje rôzne jedy, výkaly, ťažké kovy... a spôsobuje neplodnosť, prepólovanie mužského hormónu testosterónu na ženský hormón estrogén, rakovinu, poruchy obličiek, nadváhu, cirhózu pečene, osteoporózu, poruchy mozgu... Hmyz ako šváby, červíky... je  v zahraničí za betónovými múrmi budov kŕmený jedovatými odpadkami z jedla, zdochlinami,  ľudskými výkalmi... dodávanými do  budov s miliardami kusov hmyzu cez potrubia.  Takýmto hmyzom plným jedovatých látok kŕmia aj ryby a hydinu, ktorú nám dovážajú ako  nezávadné lacné mäso. Okolo budov s miliardami kusov chovaného hmyzu sú kanále  napustené vodou, plné dravých rýb. Ak by došlo k úniku hmyzu z betónových budov, museli by prekonať kanýl s vodou v ktorom by ich ryby požrali.  Zo sušeného pomletého  hmyzu vyrábajú lieky, proteínové prísady do jedál, náhrady kravského mlieka s proteínovými prísadami z hmyzu... Tieto potraviny spôsobujú rakovinu, neplodnosť, črevné ochorenia ekzémy, choroby kĺbov...

     Bravčoví živočíšni ľudia radi konzumujú prasatá (bravčové mäso), alkohol, sladkosti... a vyzerajú rovnako ako to, čo konzumujú - ako prasiatka. Odpadkami a spotrebou zaťažujú až 6x viac životné prostredie, ako duchovní ľudia. Sú často chorí, podávajú nižšie pracovné výkony o 30 - 50%, vyžadujú starostlivosť od svojho okolia, pre ktoré sú častou  príťažou... Zaťažujú sociálny systém SR. Zdravotná poisťovňa by im mala dať platiť vyššie zdravotné poistenie. Zlé komunistické zákony, moderná globalizácia Slovákov na Európanov,  tajné liberálne sekty a komunistické  ideologicko  - inkvizičné dedičstvo produkujú živočíšne atrapy konzumných Slovákov- moderných Európanov neúnosne brzdiacich ekonomický rast SR.

       Duchovní ľudia s vyšším BIQ milujú Stvoriteľa, Slovensko, blížnych, prírodu, zvieratá, majú silné národné cítenie..., zaujímajú sa  o zdravú výživu, ochranu prírody, rozmnožujú svoje talenty, nezneužívajú zdravotný systém, ochorejú len výnimočne, počúvajú rady lekárov, podávajú dobré pracovné výkony, športujú, majú radi fyzickú prácu a pohyb na vzduchu, pomáhajú iným ľuďom... Zaslúžia si vracanie peňazí, čo zaplatili na zdravotné poistenie.  Sú najmocnejším pilierom zdravej časti ekonomiky SR. Zdravotná poisťovňa by im mala každý rok vrátiť aspoň 100 € zo zdravotného poistenia.

Vo vojne na Ukrajine bolo používané strelivo obohatené uránom a mnohé jedovaté látky, ktoré zamorili pôdu aj spodné vody.  Mnohé potraviny, bežne privážané na Slovensko  z Ukrajiny, môžu spôsobovať rakovinu, ochorenia pečene, obličiek, ciev, srdca... Z toho dôvodu je dôležité zlikvidovať anglické trávniky pri domoch a začať pestovať vlastnú nezávadnú zeleninu a obilniny...

        Predstavitelia cirkví, médiá, občianske združenia, školy, politici, zamestnávatelia a médiá majú obrovskú zodpovednosť za propagáciu zdravého a  ekologického života.

   Podľa najnovších zistení obsahujú ľudské výkaly o 93% viac jedovatých látok ako v roku 1950. Ľudia konzumujú mnohonásobne viac liekov a silnejšie dávky ako potrebujú. Ľudské výkaly obsahujúce antidepresíva, antikoncepciu, analgetiká, antibiotiká..., a rôzne jedovaté látky z potravín sa stávajú apokalyptickou hrozbou pre životné prostredie aj zdravú existenciu človeka. Veľká časť ľudských výkalov v podobe čiastočne upraveného toxického kalu z čističiek končí hnojením a zamorovaním poľnohospodárskej pôdy. Ďalšia časť ľudských výkalov končí vo vodných tokoch.

Výkaly vegetariánov, ktorí nejedia lieky obsahujú až o 99 % menej jedov ako výkaly mäsožravých ľudí a môžu sa bezpečne používať ako hnojivo na poľnohospodársku pôdu. 

      V dnešnej dobe je nebezpečné konzumovať priemyselne spracované potraviny plné jedov a konzervačných látok...

      Horké plesnivé orechy a olejnaté semená ako mak sa zomelú a pomleté sa predávajú ochutené cukrom..., prípadne sa pridávajú do cukroviniek, pekárskych výrobkov....  Z plesnivých hnilých rajčín sa vyrába kečup... Z hnilého ovocia sa vyrábajú džemy, džúsy a sladké ovocné šťavy... Do mäsových výrobkov a konzerv sa pridáva takmer všetko, čo obsahuje jedy, plesne, konzervačné látky... 

        Mnohí ľudia dávajú nekresťanské peniaze za lieky na prečistenie ciev, ale 97 ročný Slovák s mimoriadnou pamäťou a fyzickou kondíciou má na to svoj odskúšaný systém. Už 40 rokov nejedol žiadne lieky ani syntetické vitamíny okrem silnejšieho vitamínu B12, ktorý konzumuje 3x za týždeň.

     Už 40 rokov nekonzumuje cukor, ani žiadne potraviny obsahujúce cukor, alebo umelé sladidlá, pšenicu ani žiadne výrobky obsahujúce pšeničnú múku (chlieb, pečivo, cestoviny koláče...), ani sušené a veľmi sladké ovocie. 4x za rok si čistí cievy tak, že dva týždne konzumuje len surovú zeleninu, olivový olej za studena lisovaný a obilné kaše z bielej pohánky, naturálnej ryže, ovsených vločiek, ciroku a pšena (pšeno sa pred varením najprv sparí horúcou vodou a scedí, aby sa odstránila horkosť...). Konzumuje surové  listy z okrúhlice, mrkvy, petržlenu, pohánky, kôpru, kalerábov, reďkovky, cibule, cesnaku... Takto sa už  v mladosti vyliečil z viacerých vážnych chorôb. Do jedál si pridáva mletú kurkumu. Raňajky má kaloricky výdatné a obed ľahší  skromnejší. Po 16. oo hod. už neje, len pije.

     V záhradke pri dome pestuje neskorú mrkvu, uhorky, zelenú fazuľku, neskorý hlávkový šalát, cuketu, cibuľu, celoročný cesnak, pažítku, čiernu reďkovku, bielu reďkovku, okrúhlicu, kôpor, pohánku, veroniku lekársku, prasličku roľnú,  metu, saturejku, šalviu, skorocel, repík a okolo 25 ďalších byliniek. 

     Najnovšie prieskumy u vitálnych ľudí nad 90 rokov ukazujú, že najzdravšie stravovacie návyky spočívajú v bohatých kalorických raňajkách a skromnom ľahšom obede. Človek, po dovŕšení 40 rokov, má konzumovať maximálne dve jedlá za deň a medzitým sa nesmie nič jesť , len piť.  Po 16. oo hod. sa už nemá jesť len piť, aby sa organizmus trávenia očistil od jedov, oddýchol si a zregeneroval sa.  

SELÉN

Selén hrá v ľudskom tele nezastupiteľnú úlohu. Aj napriek tomu nie je v našich domácich lekárničkách tak častý v porovnaní s inými minerálmi a vitamínmi. Ide pritom o neuveriteľne dôležitý minerál, bez ktorého trpí imunitný systém, srdce či kĺby. Okrem toho priaznivo ovplyvňuje tvorbu spermií a štítnu žľazu.

Selén má výborné antioxidačné vlastnosti, ktoré pôsobia proti voľným radikálom z prostredia. Práve vďaka tomu je jeho užívanie spájané so znižovaním rizika vzniku rakoviny. Okrem toho selén pozitívne vplýva na správne fungovanie imunitného systému, štítnej žľazy a prispieva k správnej funkcii srdca. Okrem toho sa selén odporúča na zlepšenie stavu vlasov a nechtov. V tehotenstve sa selén odporúča užívať najmä preto, že je nevyhnutný pre správny rast a vývoj plodu.

Výskyt selénu v potravinách:

Stopy selénu môžeme nájsť v pôde, vode a niektorých potravinách. Bohaté potraviny na selén sú PARA ORECHY - BRAZÍLSKE ORECHY, ryby, morské plody, strukoviny, pečeň (vnútornosti), avokádo, syry a mliečne výrobky.

Užívanie  dvoch kusov  para orechov denne by malo zabezpečiť dostatočný denný príjem (50 mikrogramov) selénu, samozrejme v kombinácii s vyváženou stravou.

Odporúčané denné dávkovanie je 50 – 200 mikrogramov za deň. Veľmi dobre spolupracuje s vitamínom E, a to najmä pri prevencii rakoviny, najmä rakoviny prostaty u mužov. Dlhodobé užívanie nadmerných dávok selénu (viac ako 1000 mikrogramov denne) môže byť pre naše telo toxické. Predávkovanie sa prejavuje stratou vlasou, nevoľnosťou, únavou či podráždenosťou. Predávkovanie bolo zistené len pri užívaní syntetického selénu v tabletkách. 

Podľa našich prieskumov predpokladáme, že na Slovensku na následky očkovania zomreli na kovid zomreli tisícky ľudí od 20 rokov nahor...  Selén bol  podstatným minerálom aj v čase pandémie. Podľa štúdie boli hladiny selénu u pacientov s ochorením COVID-19 výrazne nižšie ako u zdravých jedincov. Selén je teda veľmi podstatný pri správnom fungovaní imunitného systému. Jediný lekár na Slovensku, ktorý doporučoval konzumáciu selénu a posilňovanie imunitného systému proti kovid vírusu bol MUDr. Igor Bukovský.  Mnohé prieskumy ukázali, že jeho  rady boli najlepšie z najlepšieho. Ak by ho počúvali aj politici, tak Slovensko by ušetrilo miliardy € a zachránili by sa desaťťisíce ľudských životov.

           Potraviny obsahujúce  selén:

Morské plody, riasy, ryby – napríklad tuniak, losos, sleď, sardinky, krevety alebo ustrice.

Mäso a najmä vnútornosti.

Strukoviny.

Cesnak, avokádo.

Vajcia, mliečne výrobky a syry.

Ovsené vločky, para orechy, kešu orechy, slnečnicové semienka,

Hrušky, banány, špenát,

Hnedá ryža,

Selén sa označuje za základný minerál, čo znamená, že ho môžete získavať prostredníctvom stravy.

Je síce potrebný iba v malom množstve, no hrá podstatnú úlohu v dôležitých procesoch vo vašom tele – vrátane metabolizmu a funkcie štítnej žľazy.

Selén pôsobí ako silný antioxidant

Antioxidanty sú zlúčeniny v potravinách, ktoré zabraňujú poškodeniu buniek voľnými radikálmi.

Voľné radikály predstavujú takzvané vedľajšie produkty procesov, ktoré vo vašom tele prebiehajú každý deň. Takýmto procesom je napríklad metabolizmus.

Aj napriek tomu, že voľné radikály môžu spôsobovať šarapatu, sú pre vaše zdravie nevyhnutné. Plnia totižto dôležité funkcie – vrátane ochrany vášho tela pred chorobami.

Avšak, neduhy v podobe fajčenia a užívania alkoholu či samotný stres môžu spôsobiť prebytok voľných radikálov. To vedie k oxidačnému stresu, ktorý poškodzuje zdravé bunky.

Oxidačný stres blízko súvisí nielen s chronickými stavmi, ako sú srdcové choroby, Alzheimerova choroba, kŕčové žily a rakovina, ale takisto aj s predčasným starnutím a rizikom mozgovej príhody.

Antioxidanty ako selén pomáhajú znižovať oxidačný stres tým, že udržujú počet voľných radikálov pod kontrolou .

Fungujú tak, že neutralizujú prebytočné voľné radikály a chránia bunky pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom.

Môže znížiť riziko vzniku určitých druhov rakoviny

Okrem zníženia oxidačného stresu môže selén pomôcť znížiť riziko niektorých druhov rakoviny.

To sa pripisuje schopnosti selénu znižovať poškodenie DNA a oxidačný stres, posilňovať imunitný systém a ničiť rakovinové bunky.

Prieskum 69 štúdií, ktoré zahŕňali viac ako 350 000 ľudí výskumnej vzorky, sa preukázalo, že vysoká hladina selénu v krvi bola spojená s nižším rizikom určitých typov rakoviny – vrátane rakoviny prsníka, pľúc, hrubého čreva a prostaty.

Je však dôležité poznamenať, že tento účinok bol spojený iba so selénom získavaným prostredníctvom potravín – nie výživovými doplnkami v tabletkách.

Niektoré výskumy ale naznačujú, že užívanie selénu prostredníctvom výživových doplnkov môže znížiť vedľajšie účinky u ľudí podstupujúcich radiačnú terapiu.

Napríklad, jedna štúdia zistila, že perorálne selénové doplnky zlepšili celkovú kvalitu života a znížili hnačky u žien s rakovinou maternice a krčka maternice .

Môže chrániť pred srdcovými chorobami

Keďže nízke hladiny selénu súvisia so zvýšeným rizikom srdcových chorôb, strava bohatá na selén môže pomôcť udržať vaše srdce zdravé.

V analýze 25 pozorovacích štúdií bolo badateľné 50-percentné zvýšenie hladín selénu v krvi spojené s 24-percentným znížením rizika srdcových chorôb .

Selén môže tiež znižovať príznaky zápalu vo vašom tele⁠, čo je jedným z hlavných rizikových faktorov srdcových chorôb.

Napríklad, prehľad 16 kontrolovaných štúdií, ktoré zahŕňali výskumnú vzorku viac ako 433 000 ľudí so srdcovými chorobami, ukázal, že užívanie selénových doplnkov znížilo hladinu zápalového C-reaktívneho proteínu (CRP).

Okrem toho, užívanie selénových doplnkov zvýšilo hladinu glutatiónperoxidázy – silného antioxidantu 

To naznačuje, že selén môže pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb znížením zápalu a oxidačného stresu vo vašom tele. Oxidačný stres a zápal sú spojené s aterosklerózou alebo hromadením povlaku v tepnách, čo súvisí so vznikom kŕčových žíl.

Ateroskleróza môže viesť k nebezpečným zdravotným problémom, akými sú napríklad mŕtvica, infarkty a srdcové choroby .

Začlenenie potravín bohatých na selén do vášho jedálnička je skvelým spôsobom, ako znížiť hladinu oxidačného stresu a zápalu na minimum.

Pomáha predchádzať psychickému úpadku

Alzheimerova choroba je zničujúci stav, ktorý spôsobuje stratu pamäti a negatívne ovplyvňuje myslenie a správanie človeka. Vedeli ste, že predstavuje šiestu najčastejšiu príčinu úmrtia v Spojených štátoch amerických?

Počet ľudí s Alzheimerovou chorobou neustále rastie. Preto je nevyhnutné nájsť spôsob, ako zabrániť tejto degeneratívnej chorobe.

Predpokladá sa, že oxidačný stres sa podieľa na vzniku a progresii neurologických ochorení, medzi ktoré sa radí Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza aj Alzheimerova choroba .

Niekoľko štúdií preukázalo, že pacienti s Alzheimerovou chorobou majú nižšie hladiny selénu v krvi.

Niektoré výskumy navyše zistili, že antioxidanty v potravinách aj výživových doplnkoch môžu zlepšiť pamäť u pacientov s Alzheimerovou chorobou.

Okrem toho, menšia štúdia zistila, že pridanie jedného para orechu bohatého na selén do každodenného jedálnička zlepšilo verbálnu plynulosť a ďalšie duševné funkcie u pacientov s miernym kognitívnym poškodením.

Stredomorská strava, ktorá je bohatá na potraviny s vysokým obsahom selénu, akými sú napríklad morské plody a orechy, je navyše spojená s nižším rizikom vzniku Alzheimerovej choroby.

Je dôležitý pre zdravie štítnej žľazy

Selén je dôležitý pre správne fungovanie vašej štítnej žľazy. Tkanivo štítnej žľazy totižto obsahuje vyššie množstvo selénu ako ktorýkoľvek iný orgán v ľudskom tele.

Tento silný minerál pomáha chrániť štítnu žľazu pred oxidačným poškodením a hrá zásadnú úlohu pri výrobe hormónov štítnej žľazy.

Zdravá štítna žľaza je dôležitá, pretože reguluje váš metabolizmus a riadi rast a vývoj.

Nedostatok selénu je spájaný s ochorením štítnej žľazy, ktoré predstavuje Hashimotova tyroiditída – typ hypotyreózy, pri ktorej imunitný systém napáda štítnu žľazu.

Observačná štúdia zahŕňajúca vzorku viac ako 6 000 ľudí zistila, že nízke hladiny selénu boli spojené so zvýšeným rizikom autoimunitnej tyroiditídy a hypotyreózy.

Niektoré štúdie navyše preukázali, že doplnky selénu môžu byť prospešné pre ľudí s Hashimotovou chorobou.

Jeden výskum dospel aj k záveru, že užívanie selénových doplnkov na dennej báze po dobu troch mesiacov viedlo k zníženiu protilátok proti štítnej žľaze. Tiež to viedlo k zlepšeniu nálady a celkovej pohody u pacientov s Hashimotovou chorobou.

Posilňuje váš imunitný systém

Váš imunitný systém udržuje vaše telo zdravé identifikáciou a bojom proti potenciálnym hrozbám. Patria sem baktérie, vírusy a parazity.

Selén hrá dôležitú úlohu v zdraví vášho imunitného systému. Tento antioxidant pomáha znižovať oxidačný stres vo vašom tele, čo zmierňuje zápaly a zvyšuje imunitu.

Štúdie preukázali, že zvýšené hladiny selénu v krvi súvisia so zvýšenou imunitnou odpoveďou.

Na druhej strane sa ukázalo, že jeho nedostatok poškodzuje funkciu imunitných buniek a môže viesť k spomaleniu imunitnej odpovede.

Výskumy tiež spájajú nedostatok selénu so zvýšeným rizikom úmrtia a progresie ochorenia u ľudí s HIV, pričom sa preukázalo, že prijímanie selénu prostredníctvom stravy vedie k menšiemu počtu hospitalizácií a zlepšeniu symptómov u týchto pacientov.

Selénové doplnky môžu navyše pomôcť posilniť imunitný systém u ľudí s chrípkou, tuberkulózou a hepatitídou C.

Môže pomôcť zmierniť príznaky astmy

Astma je chronické ochorenie postihujúce dýchacie cesty, ktoré vedú vzduch do pľúc a z nich.

Dýchacie cesty sa dôsledkom astmy zapália a začnú sa zužovať, čo spôsobí príznaky ako sipot, dýchavičnosť, tlak na hrudníku a kašeľ .

Astma je spojená so zvýšenou hladinou oxidačného stresu a zápalov v tele.

Zatiaľ čo niektoré štúdie poukazujú na schopnosť selénu znižovať zápal, tak ďalšie výskumy naznačujú, že tento minerál môže pomôcť zmierniť príznaky spojené s astmou.

Štúdie tiež poukazujú na to, že ľudia s astmou majú nižšie hladiny selénu v krvi.

Jeden výskum skutočne preukázal, že astmatickí pacienti s vyššími hladinami selénu v krvi mali lepšiu funkciu pľúc ako pacienti s nižšími hladinami.

Selénové doplnky môžu tiež pomôcť znížiť príznaky spojené s astmou.

Napríklad, jedna štúdia zistila, že podávanie 200 mcg selénu ľuďom s astmou znížilo ich užívanie kortikosteroidných liekov používaných na kontrolu ich symptómov.

Nebezpečenstvo nadmerného príjmu selénu:

Aj keď je selén nevyhnutný pre zdravie človeka, jeho nadmerné množstvo môže byť nebezpečné. Konzumácia vysokých dávok selénu môže byť v skutočnosti toxická a dokonca aj smrteľná.

Aj keď je toxicita selénu zriedkavá, je dôležité dodržiavať odporúčané množstvo selénu na úrovni 55 mcg denne a nikdy neprekročiť prípustnú hornú hranicu 400 mcg denne.

Brazílske para orechy obsahujú veľmi vysoké množstvo selénu. Ich nadmerná konzumácia môže viesť k toxicite selénu.

Toxicita selénu sa však  najčastejšie vyskytne pri užívaní selénových syntetických doplnkov v tabletkách než pri konzumácii potravín obsahujúcich selén.

Medzi príznaky selénovej toxicity patria:

strata vlasov

závraty

nevoľnosť

zvracanie

sčervenanie tváre

triaška

svalovica

Vo vážnych prípadoch môže akútna toxicita selénu viesť k závažným črevným a neurologickým príznakom, srdcovému infarktu, zlyhaniu obličiek a smrti .

Koľko selénu potrebujete?

Nedostatok selénu môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Avšak, toxickým môže byť aj nadmerný príjem selénu. Treba sa riadiť pokynmi pre odporúčaný denný príjem. Americký Národný inštitút zdravia (NIH) odporúča nasledovnú dennú dávku selénu:

Vek Odporúčaná denná dávka selénu

Nad 14 rokov 55 mcg

9 až 13 rokov 40 mcg

4 až 8 rokov 30 mcg

7 mesiacov až 3 roky 20 mcg

Do 6 mesiacov 15 mcg

Tehotným alebo dojčiacim ženám sa odporúča denná dávka selénu až na úrovni 60 mcg.

Selén v potravinách

Brazílske para orechy

Para orechy sú jedným z najlepších zdrojov selénu. Približne šesť až osem orechov obsahuje asi 544 mcg selénu. Jedzte však para orechy uvážlivo, aby ste sa vyhli toxicite selénu. Denne stačí zjesť dva para orechy.

Ryby

Tuniak žltoplutvý obsahuje približne 92 mcg selénu v asi 28 gramoch, čo z neho robí skutočne vynikajúci zdroj selénu. Nemožno však opomenúť ani sardinky, ustrice, mušle, Platesu čiernu, krevety, lososa a kraba. Tieto chutné ryby a plody mora obsahujú selén v rozmedzí 40 až 65 mcg na 28 gramov.

Tvaroh

Jedna šálka tvarohu poskytuje asi 20 mcg selénu, resp. 30 % jeho odporúčaného denného príjmu.

Vajcia

Jedno vajce uvarené natvrdo ponúka asi 20 mcg selénu. Nemáte ho radi na takýto spôsob? Žiadny problém. Pripravte si vajíčka podľa vlastnej chuti a vždy dostanete bohatú dávku selénu.

Hnedá ryža

Jedna šálka varenej dlhozrnnej hnedej ryže vám poskytne 19 mcg selénu, čo je 27 % jeho odporúčaného denného príjmu. Vychutnajte si ju so svojou obľúbenou 85-gramovou porciou kuracieho alebo morčacieho mäsa a doplníte až 50 mcg selénu – takmer celé odporúčané denné množstvo pre dospelých. Hnedú ryžu môžete nahradiť napríklad jačmeňom, ktorý obsahuje 23 mcg selénu na 1/3 šálky.

Slnečnicové semiačka

Štvrtina šálky slnečnicových semiačok poskytuje takmer 19 mcg selénu, čo z nich robí vynikajúcu pochúťku. Obzvlášť vtedy, keď nejete živočíšne produkty, ktoré majú zvyčajne vyššiu hladinu selénu.

Pečená fazuľa

Vychutnajte si šálku pečenej fazule a získate asi 13 mcg selénu spolu s dôležitou vlákninou.

Ovsené vločky

Jedna šálka ovsených vločiek vám dodá zhruba13 mcg selénu. Doprajte si ich na raňajky, napríklad s dvomi vajcami, a získate až 53 mcg selénu hneď zrána.

Špenát

Špenát ​​vám poskytne asi 11 mcg selénu na šálku. Táto obľúbená zelenina je tiež nabitá kyselinou listovou a vitamínom C.

Mlieko a jogurty

Mlieko a jogurty obsahujú asi 8 mcg selénu na šálku, čo predstavuje približne 11 % jeho odporúčanej dennej dávky. Mlieko môžete pridať napríklad do obohatených obilnín, čím prirodzene zvýšite príjem selénu.

Šošovica

Jedna šálka varenej šošovice poskytuje asi 6 mcg selénu so zdravou dávkou bielkovín a vlákniny. Pridajte šošovicu napríklad do polievky s hubami a dostanete výborné, aj vegánske, jedlo plné selénu.

Kešu orechy

Suché pražené kešu orechy ponúkajú 3 mcg selénu približne v 28 gramoch. To sa síce nemusí zdať ako veľké číslo, no každý kúsok pomáha, najmä ak dodržiavate vegánsku stravu. Doprajte si zopár pražených kešu orieškov a odmeníte sa dôležitým množstvom selénu.

Banány

Jedna šálka nakrájaného banánu ponúka 2 mcg selénu, resp. 3 % jeho odporúčaného denného príjmu. Opäť sa to nemusí zdať veľa, no faktom je, že väčšina ovocia ponúka iba minimum selénu alebo vôbec žiadny. Aby ste získali viac selénu z chutnej stravy, pridajte banány napríklad do smoothie s jogurtom alebo do obľúbených ovsených vločiek.

Najlepšie potravinové zdroje selénu:

Brazílske para orechy: 174 % odporúčanej dennej dávky v jednom orechu (5 gramov)

Vajcia: 56 % odporúčanej dennej dávky v 2 veľkých vajciach (100 gramov)

Sardinky: 46 % odporúčanej dennej dávky v 4 sardinkách (48 gramov)

Slnečnicové semiačka: 27 % odporúčanej dennej dávky v 28 gramoch

Kuracie prsia: 12 % odporúčanej dennej dávky v 4 plátkoch (84 gramov)

Množstvo selénu v rastlinných potravinách sa líši v závislosti od obsahu selénu v pôde, v ktorej sa jednotlivé potraviny pestovali.

Koncentrácie selénu v plodinách teda závisia vo veľkej miere od toho, kde sa jednotlivé plodiny pestujú.

Napríklad, jedna štúdia preukázala, že koncentrácia selénu v para orechoch sa veľmi líšila podľa regiónu, z ktorého pochádzali. Zatiaľ čo jediný para orech z jedného regiónu poskytoval až 288 % odporúčaného príjmu, iné ponúkali iba 11 % .

Preto je dôležité konzumovať rozmanitú stravu, ktorá obsahuje viac ako jeden dobrý zdroj tohto dôležitého minerálu.

Selén je dôležitý minerál, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie vášho tela.

Zohráva rozhodujúcu úlohu v metabolizme a funkcii štítnej žľazy a pomáha chrániť vaše telo pred nepríjemnosťami spôsobenými oxidačným stresom.

Navyše, selén môže pomôcť posilniť váš imunitný systém, spomaliť mentálny úpadok súvisiaci s vekom a dokonca znížiť riziko srdcových chorôb.

Túto mikroživinu nájdete v hlavne v para orechoch. 

Pridávanie ďalších potravín bohatých na selén do vášho jedálnička je vynikajúcim spôsobom, ako si udržať dobré zdravie.


Selén je významný minerál, ktorý má na naše telo širokospektrálne účinky. Prirodzene sa vyskytuje v pečeni, obličkách alebo pankrease. Jeho dostatočné množstvo v našom organizme je pre celkové zdravie organizmu nevyhnutné. Získať ho môžeme z dostupných výživových doplnkov, ale aj z niektorých potravín.

Účinky selénu na náš organizmus:

Selén je z pohľadu pôsobenia na náš organizmus mimoriadne potrebným stopovým prvkom. Jeho najvýznamnejšie účinky sú:

antioxidačné vlastnosti – chráni naše telo pred oxidačným stresom,
podpora správnej funkcie imunitného systému,
pozitívny vplyv na mužskú plodnosť, tvorbu a pohyblivosť spermií, funkciu prostaty,
pozitívne účinky na psychické zdravie a pomoc pri nadmernej únave,
podpora správnej funkcie pečene, štítnej žľazy, srdca a ciev,
zdravie a krásu nechtov a vlasov,
pomoc pri znižovaní zlého cholesterolu a zápalových procesov,
pôsobí na zdravie svalov a chrupaviek.

Okrem toho môže selén pomôcť pri tráviacich ťažkostiach či astmatických prejavoch. Pozitívne pôsobí proti účinkom jedovatých ťažkých kovov a je tiež prevenciou pred Alzheimerovou chorobou. Jeho hladinu by mali mať v norme aj tehotné ženy, nakoľko vplýva na zdravý vývoj plodu.

Na nedostatok selénu môže upozorniť napríklad únava, vyčerpanie, slabosť, znížená funkcia imunity alebo kožné problémy. Deficit selénu je ale zriedkavý, pretože nášmu organizmu stačí v malom množstve. Na znižovanie jeho hladiny v tele môže pôsobiť napríklad fajčenie, dlhodobý stres, konzumácia alkoholu alebo užívanie niektorých liekov.

KURKUMA

Pomáha pri trávení, znižuje vysokú hladinu cholesterolu, má vynikajúce protizápalové účinky, je silným antioxidantom a detoxikantom, úspešne sa využíva pri kardiovaskulárnych ochoreniach a tiež pri prevencii viacerých typov rakovinových ochorení a Alzheimerovej choroby. Preto sa kurkuma považuje za najzdravšie korenie.

    Mletá kurkuma  sa môže používať  do kávy, čaju a takmer všetkých jedál.

Účinky kurkumy

Kurkuma je korenie žltej až oranžovej farby, korenistej vône a mierne pálivej chuti. V ajurvédskej medicíne sa používa na liečenie rán, zápalov a nádorov, má významné antioxidačné a protizápalové účinky.

Kurkuma je účinná pri neutralizovaní aktivity voľných radikálov a potláča zápaly. Tieto dva faktory sú považované za hlavnú príčinu poškodzovania DNA a starnutia buniek. Okrem toho kurkuma chráni naše srdce a má protinádorové pôsobenie.

Kurkuma pomáha pri:

  • poruchách tráviacej sústavy
  • posilňuje žalúdok, podporuje vylučovanie žlče
  • ovplyvňuje pozitívne procesy pri zápalových poškodeniach kĺbov
  • posilňuje imunitu
  • zlepšuje činnosť mozgu a znižuje riziko výskytu Alzheimerovej choroby
  • priaznivo pôsobí pri astme a zahlieneniach
  • účinná je pri kvasinkových infekciách
  • pomáha pri hojení rán

Použitie kurkumy

V Ázii sa používa kurkuma ako tonikum a je prostriedkom proti poruchám pečene. Pridáva sa do olejov a používa na ošetrenie kožných chorôb. Veľmi dobre tiež čistí póry v koži. Má významné použitie pri povrchovom ošetrení kože, najmä ako antiseptikum. Používa sa tiež na bielenie zubov, hoci má žltú farbu.

Pri akých ochoreniach treba byť pri užívaní kurkumy opatrný:

  • Krvácavé stavy – kurkuma môže spomaľovať zrážanie krvi, pozor, ak máte predispozíciu ku krvácavým stavom
  • Diabetes – kurkumín môže u diabetikov znižovať hladinu cukru. Je potrebné to mať na pamäti pri užívaní kurkumy.
  • Ťažkosti so žlčníkom- neužívajte kurkumu ak trpíte žlčníkovými kameňmi, nakoľko kurkuma môže vaše ťažkosti zhoršiť.

       Začiatkom marca 2023 bolo na Slovensku 60% mužov trpiacich nadváhou a 70% žien s nadváhou.  Tieto čísla zaradili Slovensko medzi rozvojové a duchovne najzaostalejšie krajiny na Svete.

       Každý štvrtý Slovák trpí obezitou. Dva  milióny Slovákov trpia (stukovatenou) pečeňou. Cítia sa unavení , malátni, majú opuchnuté nohy, anémiu, zvýšený cholesterol,  trpia nafukovaním čriev, chorobami srdca... Je to výsledok týrania pečene zlou primitívnou stravou plnou jedov, cukrov, nasýtených mastných kyselín a zlou životosprávou. Skorumpovaná komunisticko - totalitná ideológia v zdravotníctve a súdnictve sa vysmieva z alternatívnej medicíny a propagácie zdravotnej prevencie. Protiústavne ignoruje zdravotný stav Slovákov. Mnohí skorumpovaní politici, členovia tajných ultraliberálnych siekt, mafií... sa ženú len za svojimi kšeftami a zdravie občanov ich netrápi. O zdravie ľudí, ich zdravotnú prevenciu aj zdravý život a zdravú stravu by sa mali starať politici, zamestnávatelia, školy, médiá, cirkvi, občianske združenia, ale nikdy lekári ktorí  potrebujú pacientov a nie zdravých ľudí, na ktorých nezarobja nič.    

          Až 76% ľudí, čo dostali rakovinu, cukrovku, ekzémy..., obľubovalo výdatnú večeru.

          Minimálne 84% opýtaných ľudí, čo sa v dobrej kondícii dožili 80 rokov, nejedlo nič po 16, 00h.

     Jesť sa má 2x za deň, aby si tráviaci trakt oddýchol a zregeneroval sa. Najkalorickejšie a najsilnejšie majú byť raňajky. Obed má byť ľahší, slabší a  po 16, 00h. sa už nesmie jesť nič.  Po 16,00h. sa pijú len nápoje, okrem alkoholu, mlieka a kávy.  Ak človek dostatočne neraňajkuje, potom sa ako sviňa nemôže dožrať večer, lebo organizmus produkuje látky vyvolávajúce hlad. Ak jeme po 16, 00h, v tele sa ukladá, vytvára až 16x viac jedovatých látok, ako pri raňajkách a budujú sa korene, základy obezity, rakoviny, cukrovky, plesňových chorôb, demencie...

       Keď sa hovorí o obezite, mnohí Slováci majú dojem, že sa ich to netýka. Pritom až dve tretiny Slovákov trpia nadváhou a obezitu má už každý štvrtý Slovák. V spotrebe cukru sme dokonca predbehli aj USA. Obžerstvo je jedným zo siedmich hlavných hriechov ako aj smilstvo. Stádovití, konzumní, živočíšni kresťania bez vlastného názoru sú plodom, dedičstvom komunistického socializmu, kde sa kresťan intelektuál, aktívny apoštol vnímal ako nebezpečný burič, heretik (aj u mnohých duchovných...), individualista odsúdený na nepočúvanie, odstavenie, vyhnanie, vykopnutie, vylúčenie, izoláciu, odsúdenie komunitou dokonalých, nepoškvrnených farizejov, fanatických inkvizítorov ducha...  


    Ak  človek  konzumuje väčšie dávky sladkého ovocia (jablká, slivky, cukor, biely chlieb, pečivo, zemiaky, škroby...), dochádza v črevách a žalúdku ku kvaseniu z ktorého vzniká alkohol. Postupne dochádza k rôznym chorobám a cirhóze pečene ako pri alkoholizme. 

       Na papieri sme kresťanskou krajinou s niektorými bravčovými kresťanmi, čo robia kresťanské skutky najčastejšie len ústami. Mnohí radšej hovoria o Stvoriteľovi, ako robia dobré skutky, ako plnia jeho vôlu, ktorej rozumejú približne tak, ako koza televízoru. Stvoriteľa nemajú v srdci, ale v ústach. Cez špinavé okná srdca, nevidia skutočný obraz sveta a Pravdy. Ak by bolo u nás minimálne 30% naozajstných praktizujúcich kresťanov, tak by sme mali podstatne menej obezity, bezdomovcov, samovrážd, pedofilov, homosexuálov, väzníc, satanistických siekt, detských domovov, súdnych sporov, sudcov, invalidov..

     V dnešnej dobe, keď je vzduch, voda, pôda... na Ukrajine zamorená jedovatými látkami z vojenskej munície..., dochádza k nekontrolovanému dovozu toxickej múky a  obilnín z Ukrajiny, čo u ľudí so slabým imunitným systémom môže vyvolať rakovinu, ekzémy, alergie, kĺbové ochorenia... Z toho dôvodu je dôležité posilňovanie imunitného systému zdravou stravou, fyzickou prácou, pohybom a dobrými skutkami. 

   Každé lieky majú vedľajšie účinky vyvolávajúce choroby. Existuje celý rad nebezpečných chorôb, ktoré sa dajú vyliečiť  len úpravou stravy a zmenou životosprávy, čím sa posilní imunitný systém, ktorý zlikviduje nebezpečnú chorobu.  Syntetické lieky často len zastavia príznaky choroby ako  je bolesť, nechutenstvo, nespavosť...., ale skutočnú chorobu nevyliečia...  

     VÍRUS

     Vírus má kapsulu zloženú z proteínov a enzýmov.  Proteín je chemikália ktorá preniká do buniek. Zdravá bunka má ochrannú dvojvrstvovú membránu. Baktéria musí prekonať dve ochranné membrány bunky, ale vírusu stačí prekonať jednu.   Vírus pomocou proteínov a enzýmov navŕtava stenu hostiteľskej bunky a preniká do jej vnútra cez ochrannú membránu. Následne zmení vírus informáciu  DNA hostiteľskej bunky. Tým sa spúšťa proces reťazovej reakcie pri ktorej dochádza k napadnutiu a oslabeniu miliónov ďalších buniek. Premnožený vírus (podobne ako baktérie a plesne...) odčerpáva z tela postihnutej osoby vitamíny, minerálne látky... a človek chradne.

    Homosexuáli  a lesby prenášajú vírusové (pohlavné aj mnohé iné nákazlivé choroby...) ochorenia (HIV vírus, korona...) až o 94% častejšie ako iní ľudia.

         Vedci z USA varovali čínskych vedcov pred únikom koronavírusu z čínskych laboratórií už v roku 2018 a žiadali ich, aby nebezpečné laboratória na vývoj biologických zbraní  zabezpečili proti úniku koronavírusu do prírody.

    V roku 2022 vedci v súkromnom laboratóriu  v USA vyvinuli skrížením dvoch vírusov nový silnejší omnoho nákazlivejší a nebezpečnejší koronavírus. Vláda USA im nemohla zakázať  ďalšie pokusy..., lebo išlo o súkromnú vedeckú  firmu. 

      Do dnešnej doby vedci zistili 260 druhov ľudských vírusov a okolo 800 zvieracích vírusov. Vírus sa stáva obzvlášť mimoriadne nebezpečným pri preskočení z jedného živočíšneho druhu na druhý. 

    Nikdy sa nedotýkajte, nehladkajte žiadne divé, ani domáce zviera, ani vtáka o ktorom neviete, či je zaočkovaný  a pod veterinárnym dohľadom. Poznám nejeden prípad, keď tehotná žena potratila po pohladení  túlavého psa, alebo mačky.  Je známi nejeden prípad, keď dieťa pohladilo túlavú mačku a na následky nákazlivej choroby zomrelo. Ak si kúpite v obchode mäso, nechytajte ho holými rukami, pokiaľ ho tepelne nespracujete, lebo môže obsahovať nebezpečné vírusy a baktérie. Najnebezpečnejší je prechod vírusu zo zvieraťa na človeka. U stoviek prvých nakazených dochádza k úmrtiu až 50% nakazených ľudí. Rovnako okolo 50% prvých nakazených ľudí zomrelo aj pri vtáčej chrípke.

   V dôsledku globálneho otepľovania, devastovaniu prírody..., dochádza  k stále častejším kontaktom človeka s divo žijúcimi zvieratami a  vyvážaniu psychotropných odpadkov, antidepresív, priemyselne spracovaných chemických potravín do prírody... Zvieratá  sa nakazia aj ľudským močom, výkalmi... a naopak človek sa nakazí zvieracím močom...

      CHORÉ  SLOVENSKO JE  ŠTÁTOM  INVALIDOV A POLOINVALIDOV

     Každý múdry politik vie, že sila národa nespočíva v jeho rozlohe ani v počte, ale v pravom duchovnom poznaní a zdraví. Chorý štát plný invalidov sa nedokáže ubrániť  globálnym ekonomickým krízam, pohromám...

     O lekároch sa čoraz častejšie hovorí, ako o mafii v bielych plášťoch. Na Slovensku sa invalidné dôchodky kupujú ako pivo v krčme. Ak si chorý akokoľvek a nemáš na úplatky, máš smolu... Neraz sa pomerne zdravý vitálny  bohatý chlap dostane na invalidný dôchodok a skutočne postihnutý chudák musí pracovať v neľudských krutých podmienkach kým nezomrie ako ťažné zviera... V roku 2022 bol každý  dvanásty  občan Slovenska v produktívnom veku na invalidnom dôchodku. Podľa neplatených prieskumov si až 20% ťažko chorých Slovákov v produktívnom nedokáže zakúpiť- vybaviť invalidný dôchodok, lebo nemajú peniaze na úplatky... Ak by si invalidný dôchodok aj kúpili, nedokázali by si z neho poplatiť hypotekárne a iné finančné záväzky.   Podľa nezávislých prieskumov po dovŕšení 50 rokov nedokáže zo zdravotných dôvodov  až 80 % slovenských občanov podať pracovný výkon ani na 70% za mesiac.

Sedavý spôsob života, kyselinotvorné potraviny, infekčné choroby a nadmerná trvalá záťaž kĺbov pri niektorých športoch a prácach, spôsobujú poruchy kĺbov. Až 95% ľudí na Slovensku  má poruchy pohybového aparátu. Každý človek s pokročilou artritídou sa stáva invalidom.

    Podľa najnovších vedeckých výskumov nadmerné  používanie mobilných telefónov spôsobuje digitálnu demenciu.

CHOLESTEROL JE SPÚŠŤAČOM CELEJ REAKCIE STARNUTIA V ORGANIZME: A práve upchatie ciev skracuje život človeka o 30 %.

Namiesto 100 rokov (práve na také obdobie sú prednaznačené naše orgány) sa ľudia často nedožívajú ani do 60 rokov! Najmä tí, u ktorých v 40-50 rokoch vznikla hypertenzia. Tá je, mimochodom, jedným z najzreteľnejších príznakov zanesených ciev.

Okrem cholesterolu sa v cievach hromadia ďalšie dve látky.

Krvné zrazeniny

Krvné zrazeniny pripomínajú tvaroh. Na vnútorných stenách krvných ciev sa tvoria krvné zrazeniny. THROMBUS SA MÔŽE KEDYKOĽVEK ODDELIŤ OD STENY CIEVY A DOSTAŤ SA DO SRDCA ALEBO DO MOZGU, NÁSLEDKOM ČOHO DOCHÁDZA K INFARKTU ALEBO K MŔTVICI. Obe ochorenia sú smrteľné a s veľmi vysokou pravdepodobnosť smrti alebo vzniku trvalého zdravotného postihnutia.

Čím je človek starší, tým väčšie je riziko, že sa krvná zrazenina oddelí. Práve preto starí ľudia tak často zomierajú na infarkt alebo mŕtvicu.

Kryštály vápnika

Ide o soli ťažkých kovov, ortuti a rôznych chemikálií, ktoré sa hromadili počas celého života. Ak ste, napríklad, pracovali v zlých podmienkach vo výrobe, potom máte takýchto usadenín viac. Hoci berúc do úvahy to, aká je teraz ekológia, tak máme v cievach nahromadený vápnik všetci. Tieto látky sú, ako je už dokázané, KARCINOGÉNNE. To znamená, že spôsobujú anomálne delenie buniek, čo vedie k onkológii.

Takmer 98% tých, ktorí zomrú na rakovinu, má vysokú hladinu kryštalických usadenín v krvi. Všetci vieme, že ortuť je škodlivá. A pri veľkom nahromadení kryštálov vápnika sa samotná krv stáva škodlivou.

Takže vo veku 50 rokov sú krvné cievy v celom tele upchaté. Čím viac sa cievy upchávajú, tým viac chronických ochorení vzniká, tým rýchlejšie starnete a tým horšie sa cítite!

Kontrola, či máte príznaky! Nakoľko sú vaše krvné cievy zanesené a či ste vystavení riziku predčasnej smrti!

  • Opuch vždy ráno
  • Hučanie v ušiach
  • Mušky pred očami
  • Bolesti kĺbov
  • Závraty
  • Nespavosť v noci a ospalosť počas dňa
  • Pocit neustálej únavy
  • Zhoršenie zraku
  • Zhoršenie pamäte
  • Kŕčové žily
  • Dýchavičnosť
  • Časté problémy s tráviacim traktom
  • Problémy s nadváhou
Pomocou očisty ciev je možné predĺžiť život dôchodcom a stabilizovať krvný tlak?

   Nohy sú  najviac zanedbávanou časťou tela. Jedovatá čínska obuv podporuje plesne kĺbové ochorenia (členok má najzložitejší kĺb nášho tela, pohyblivý v troch smeroch...), tenisky, malá obuv (pre ženy s väčším chodidlom je vhodnejšie nosiť väčšiu pánsku obuv ako si zlikvidovať nohy... a skončiť u chirurga...), topánky na vysokom podpätku a iná neortopedická obuv  spôsobujú zápaly svalových tkanív  a ciev na nohách, deformáciu kostí aj kĺbov, čo neraz končí častými amputáciami prstov, vybočených palcov aj celých končatín.  Používanie ortopedických vložiek do každej obuvi  a ortopedické prezuvky, šľapky  patria k normálnej starostlivosti o nohy. 

       Večer po sprchovaní je najlepšie ošetriť - vydezinfikovať  nechty na nohách alpou, liehom, protiplesňovým canesporom (canespor je účinné antimykotikum), prípadne osvedčeným  roztokom BETADINE... Nechty na nohách striháme rovno a nechávame ich minimálne o 1 mm dlhšie, ako je živý necht, aby sme nepoškodili ochrannú protiplesňovú vrstvu kože.  Nikdy nepoužívame ponožky z umelohmotných vlákien, ani ponožky s gumovým škrtením členku, čo podporuje vznik kŕčových žíl a zápalov ciev, ale  bavlnené ortopedicky nezávadné ponožky.

      Farmaceutický priemysel (vrátene predaja drog), zbrojársky priemysel, obchodovanie s ľuďmi (nútená prostitúcia, žobranie, koncentračné pracovné tábory s otrokmi..., detské domovy produkujú tovar, otrokov pre obchodníkov s ľuďmi, lebo bývalých chovancov z detských domovov nik nehľadá...) a pornopriemysel (s prepojením na niektorých POLITIKOV, mafie, tajné organizácie a sekty...) patrí k najziskovejším odvetviam svetovej ekonomiky. Podľa rôznych prieskumov je údajne až 60% Slovákov závislých od pornofilmov.  Z toho je údajne 51% (30,5% Slovákov) tých, čo sa hlásia ku kresťanstvu a minimálne raz za rok sa zúčastňujú na nejakej forme  kresťanských bohoslužieb.

       Je dokázané, že ľudia závislí od pornografických filmov nie sú schopní uzatvoriť normálny manželský zväzok, ani trvalý intímny vzťah s jednou priateľkou (priateľom). Ľudia závislí od pornografie majú antipatický vzťah k deťom, sú výbušní, mávajú záchvaty brutality, strácajú potenciu, nedokážu sa koncentrovať na jednu činnosť,  dochádza  u nich k deštrukcii osobnosti s náhodnými erupciami sadizmu a s rôznymi úchylkami podvedomia. Objavujú sa u nich chronické zvrátené imaginárne predstavy. Dochádza k depresiám, k spontánnym samovražedným impulzom, vyhoreniu, frustrácii, neurózam, komunikačnej intolerancii,  k nárazovým mikro schizofrenickým skratom. Sú egoistickí, živočíšni, narcistickí, neurotickí, závislí od alkoholu, kávy... Najviac vrážd manželiek a priateliek majú na svedomí brutálni... vrahovia závislí od pornofilmov.

    Stále naliehavejšie nás znepokojuje nárast duševne chorých občanov na Slovensku. Čoraz častejšie ohrozuje cestujúce ženy vo vlakoch vlakový striptíz duševne chorých, nepríčetných úchylákov, čo si zničili fungujúci mozog sledovaním pornofilmov. Povinná prehliadka u zdravého, duchovne silného (veriaceho kresťana) psychiatra (Hovorí sa, že až 85% psychiatrov trpí rôznymi duševnými chorobami, lebo pracujú aj s pacientami posadnutými rôznymi démonmi, čo bez kresťanskej  duchovnej výzbroje nedokážu zvládnuť a sami upadajú do satanského otroctva démonov...) každé 3 roky by zlepšila stresujúcu situáciu slovenskej verejnosti. Znížil by sa počet vrážd, samovrážd, násilných trestných činov, neuróz, depresií, neurotikov, schizofrenikov, paranoikov... a podstatne by za zvýšila výkonnosť slovenskej ekonomiky.

          Ženy s rôznymi duševnými poruchami striedajú partnerov a neuvedomujú si, že každý pohlavný styk s novým partnerom zanecháva v žene ďalšie a ďalšie proti sebe bojujúce baktérie a mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť žene rôzne vážne ochorenia a spôsobiť rôzne poruchy, degenerácie a zdravotné postihnutia u jej detí už pred narodením  v zárodkoch. Najbezpečnejšie pre ženu a zdravie jej detí je zabezpečenie jedného celoživotného partnera na intímny život!  Partner na intímny život sa nesmie vyberať ako kabát v obchode z textilom, lebo za každú ďalšiu  telesnú skúšku s novým sexuálnym partnerom platí žena obrovskú duševnú aj zdravotnú daň)!

     Poškodenia plodov nenarodených detí spôsobuje aj antikoncepcia, ktorá vyvoláva aj  neplodnosť, trombózu, infarkty, rakovinu krčka maternice, rakovinu prsníka. Antikoncepcia, ktorá sa dostala do celého kolobehu prírody sa nachádza aj v potravinách, v pitnej vode aj v riekach spôsobuje neplodnosť u mužov aj žien,  prepólovanie hormónov. Chlapi majú z antikoncepcie v potravinách ženské hormóny, stávajú sa z nich homosexuáli, transsexuáli... K  prepólovanie hormónov dochádza aj u žien... Antikoncepcia sa stala najúčinnejšou zbraňou ultraliberálnych svetových oligarchov v  boji za likvidáciu nepohodlných kresťanských národov redukciu svetovej populácie a jej nahrádzanie robotizáciou.

      Čínske a iné zahraničné potraviny, hračky, textil obuv, priemyselný tovar obsahujú  rôzne nebezpečné chemikálie, jedy a psychotronikmi  impregnovanú démonickú energiu vyvolávajúcu závislosť od zahraničných potravín..., depresie, frustráciu - vyhorenie, úzkostné stavy, výbuchy nepríčetnosti, posadnutosť, neplodnosť, prepólovanie mužských hormónov na ženské, rodenie postihnutých detí a transsexuálov, poruchy mozgu, neschopnosť koncentrácie na prácu a učenie, oslabenie imunitného systému, vznik rakovinových nádorov...


                                                     NÍZKY TLAK

         Nízky tlak sa prejavuje spavosťou, závratmi pri prudkom vzpriamení z predklonu..., vyvoláva bolesti hlavy, poruchy zraku, sluchu, srdca, mozgu...

        Tlak znižuje nedostatok tekutín (Treba vypiť minimálne 0,5 l tekutín na 10 kg váhy denne!). Med, kakao, citrónová šťava, suché potraviny (rôzne sušienky, cukor, chlebíky...) sťahujúce vodu, cibuľa, cesnak, pažítka, pór...  nebezpečne znižujú tlak krvi v tele. Z toho dôvodu ich môžu pacienti s nízkym tlakom konzumovať len v minimálnych dávkach! Prvou pomocou pri silnom poklese tlaku (býva sprevádzaný aj bolesťou hlavy...)je  šálka  kávy, prípadne ľahnutie si do vodorovnej polohy, čím sa zvýši tlak krvi v odkrvenom mozgu.

        Pri nízkom tlaku môžeme do stravy, občas v malých dávkach, zaradiť aj potraviny obsahujúce cholesterol ako sú pravé domáce vajcia, domáce mäso a nízkotučné mliečne výrobky.  Pri nízkom tlaku vo všeobecnosti platí pohyb, pohyb, šport, fyzická práca, dostatok tekutín a konzumácia para orechov.  Selén v para orechoch (brazílskych orechoch) zlepšuje činnosť srdca aj ciev a tým upravuje nízky, prípadne kolísavý  tlak na normálnu hodnotu.  Podvyživení (chudí) pacienti musia zvýšiť hmotnosť výživnejšou stravou.


                        Čo sú to opičie kiahne?

        V prípade opičích kiahní ide o vírusové, zoonotické ochorenie spôsobené vírusom rodu Orthopoxvirus z čeľade Poxviridae. Prvýkrát bolo u človeka ochorenie hlásené v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo. Vírus opičích kiahní je podobný vírusu varioly (ovčích kiahní) - pôvodcovi dodnes jediného úspešne celosvetovo eradikovaného (zničeného, pozn. red.) infekčného ochorenia (eradikácia bola oficiálne deklarovaná WHO ešte v roku 1980). Symptómy opičích kiahní sú podobné, avšak miernejšie ako v prípade pravých kiahní

                   Odkiaľ sa začali šíriť?

    Do iných krajín sa vírus dostával najmä cestovaním alebo sa človek nakazil od importovaného zvieraťa. Zväčša išlo o niekoľko prípadov, kde sa dala zmapovať cesta vírusu. Aktuálne to však neplatí, keďže medzi nakazenými sú aj ľudia, ktorí neopustili Európu alebo necestovali vôbec. Kiahne sa objavili aj v krajinách, kde je ich výskyt neobvyklý. 

      Problémom je, že v Anglicku až 7 z 8 prípadov nemá súvisieť s nedávnou cestou do Afriky, a teda sa kiahňami nakazili zrejme vo svojom bežnom prostredí. Situáciu veľmi nezľahčuje ani fakt, že nakazené osoby neprišli do kontaktu s pacientom, o ktorom vedia, že v nedávnej dobe cestoval do Nigérie či jej priľahlých oblastí. To jasne značí, že vírus sa šíri nepozorovateľne. 

              V uplynulých dňoch sa objavili domnienky, že by opičie kiahne mohli súvisieť s pohlavným stykom, keďže viacero prípadov sa objavilo v komunite LGBTI. WHO predpokladá, že prepuknutie šírenia tohto ochorenia bolo vyvolané sexuálnym kontaktom. Hopkinsová predpokladá, že opičie kiahne sa šíria najmä v komunitách LGBTI. Podľa odborníkov však neexistujú dôkazy, že by šlo priamo o sexuálne prenosnú chorobu, ako je napríklad HIV. Pravdepodobnejšie je, že prenos nákazy nesúvisí so samotným stykom, ale s blízkym kožným kontaktom dvoch ľudí počas sexuálnych aktivít.

Zdroj: TASR/AP/Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

         Španielske úrady vyšetrujú, či festival pre LGBTQ komunitu na kanárskom ostrove Gran Canaria na začiatku mája nebol zdrojom viacerých prípadov nákazy opičími kiahňami či existuje spojitosť medzi týmito prípadmi. Na zhromaždení s názvom Gay Pride Maspalomas sa v dňoch 5.-15. mája zúčastnilo približne 80-tisíc ľudí z rôznych krajín. V Madride v posledných dňoch zaznamenali výskyt tohto ochorenia u viacerých osôb, ktoré boli na tomto festivale, vrátane mužov z Talianska i ďalšieho kanárskeho ostrova Tenerife.

         Ohnisko opičích kiahní v Španielsku predtým odhalili v jednej zo štvrtí hlavného mesta Madrid v saune, kde mali pohlavný styk homosexuáli. Tá z tohto dôvodu dočasne pozastavila svoju prevádzku. V krajine doteraz potvrdili 30 prípadov nákazy týmto ochorením. Tri potvrdené prípady opičích kiahní v Belgicku súvisia s fetišistickým festivalom pre gejov Darklands, ktorý sa uskutočnil na začiatku mája v prístavnom meste Antverpy. Organizátori podujatia v piatok varovali návštevníkov, že belgické úrady našli spojitosť medzi festivalom a všetkými tromi potvrdenými prípadmi opičích kiahní.

                  Aké sú symptómy?

       Medzi prvé príznaky patria zvýšená telesná teplota, horúčka, bolesť hlavy, bolesti svalov, bolesť chrbta, opuch lymfatických uzlín, zimnica, únava až vyčerpanie. Infikované osoby pociťujú najskôr príznaky podobné chrípke - horúčku, únavu, bolesti svalov, zimnicu - ako aj opuch lymfatických uzlín. Obvykle v priebehu 1 až 5 dní od nástupu horúčky sa objavuje už aj typická vyrážka...

        Existujú dôkazy, že opičie kiahne sa na človeka preniesli z potkanov, myší a opíc.  Konzumácia mäsa sa stáva stále nebezpečnejšia pre zdravie človeka!  Koronavírus, stredoveký mor, opičie kiahne... a mnohé iné extrémne nákazlivé, nebezpečné choroby sa preniesli zo zvierat na človeka. (Údajne až 130 rôznych infekčných chorôb uniklo z čínskych, indických, severokórejských... laboratórií na zvieratá a zo zvierat na človeka...).  

      V našej dobe je veľmi nebezpečné konzumovať mäso z dovozu (Nebezpečné, lacnejšie... mäso z Číny a iných problematických... krajín sa prebaľuje a predáva ako potravina EÚ...), dotýkať sa voľne žijúcich zvierat (aj domácich...), chytať mäso z obchodu holými rukami bez rukavíc... Taktiež je nebezpečné praktizovať, konzumovať  intímny, rýchly (expresný)  sex po krátkej známosti s neznámou osobou a striedať intímnych partnerov ako ponožky...  Najnebezpečnejší je intímny pomer s osobou rovnakého pohlavia!!!


          Výsadbou ovocných stromov vyskokmeňov podporujeme reštart slovenskej prírody dokaličenej komunistickým barbarským likvidovaním miliónov ovocných stromov a ekologických medzí. Jadrá, kôstky, semená orechov, jabloní marhúľ, čerešní..., môžeme nasadiť do neobrábanej pôdy, trávnikov..., čím podporíme zdravý vzduch, vodu a ekologický život Slovenska. 

     Slivky obsahujú veľa cukru a kyselín, čím podporujú reumatizmus, degeneráciu mozgu, plesňové a mnohé iné choroby. Slivky konzumujeme len zriedkavo v malých porciách.  Hovorí sa, že slivky sú najvhodnejšie na výrobu destilátov. Pri domácom pálení slivovice, môže vypálený destilát obsahovať nadmerné množstvo metylalkoholu, ktorý poškodzuje zrak, pečeň, žalúdok, mozog, imunitný systém... 

   Kyselinotvorné slivky, maliny, čučoriedky, brusnice, štiav a rebarbora môžu vo väčších dávkach podporiť reumatizmus, odvápňovanie kostí, choroby kĺbov... Tieto potraviny sú nevhodné pre starších ľudí.

       Ovocie obsahuje mnohé cenné vitamíny, minerálne látky a ovocné šťavy podporujú tráviace procesy.  Ovocie sa nemá konzumovať v popoludňajších, ani vo večerných hodinách. Najneskôr do 16,00 hod. Nadmerná konzumácia sladkého ovocia podporuje kvasenie a tvorbu alkoholu v črevách, čím sa poškodzuje pečeň..Cukor, aj ovocný, je cestou k cukrovke, plesňovým, mozgovým a iným ochoreniam... Ovocné stromy plánky majú menej cukru a minimálne o 2x viac vitamínov aj minerálnych látok ako presladené kultivované odrody.  Pri plesňových ochoreniach, niektorých ochoreniach mozgu... a cukrovke, môžeme z ovocia jesť maximálne  jeden kyslý pomaranč denne, alebo jedno kyslé jablko. Odporúča sa denne  pridávať do vychladených  jedál (teplota nad 40 stupňov zabíja vitamíny aj enzými) a nápojov  citrónovú šťavu.


Jediný syntetický vitamín, ktorý musí jesť každý vegán (Vegán nekonzumuje žiadne živočíšne bielkoviny ako je mäso, mlieko, mliečne výrobky, vajcia a  ryby.) a polovegetarián (Polovegetarián konzumuje veľmi malé množstvo bielych jogurtov a bryndzu.) je vitamín B12 a prírodnú bielkovinu - kolagén.  Je lepšie jesť vitamíny v semenách a zelenine ako v tabletkách, čo majú vedľajšie účinky  a vyvolávajú choroby.


HORČÍK  (magnézium)

    K základným kameňom kostí patrí vápnik, horčík (horčík = magnézium) a fosfor. Dôležitý je pohyb, vitamín C, kremík...

       Najviac  horčíka je v slnečnicových semenách - 420 mcg. v 100 gramoch slnečnice. Na základnú dennú dávku 300 mcg horčíka nám stačí zjesť 71 gramov slnečnice cca. 4 polievkové lyžice.

         Kyselinotvorné kakao obsahuje rovnaké množstvo horčíka ako slnečnica. V 100 gramoch kakaa je  420 mcg. horčíka. Na základnú dennú dávku (300 mcg.) horčíka by sme museli zjesť 71 gramov kakaa, čo by nám  poriadne  znížilo tlak a prekyslilo celý organizmus.

       V 100 g. mandlí je  250 mcg. horčíka. Na dennú dávku horčíka musíme zjesť 120 gramov mandlí. 

        Horčík v menšom množstve obsahujú olejnaté semená...,  celozrnné obilniny aj zelenina.

      V 100 g.  vlašských orechov je  185 mcg. horčíka

     Dobrým zdrojom horčíka je aj mentol a mätový čaj. Mäta sa môže konzumovať  surová ako šalát podobne ako aj veronika lekárska.

    Horčík v tabletkách môže vyvolávať hnačky, znižovať tlak ...

        Kalogén je dôležitá bielkovina pre pevnosť chrupaviek, šliach a väzív na kĺboch, chrbtici ...  Kalogén zvyšuje pevnosť a pružnosť vlasov, nechtov, svalov... Kalogén  -  vyrábaný z rybacích kostí môže obsahovať ťažké kovy a mnohé jedy, ktoré sa ukladajú v kostiach... V Jihlavskej ZOO začiatkom februára 2023  zdochli všetky tulene, lebo žrali  morské ryby ktoré obsahovali veľa ťažkých kovov a jedov. Z toho dôvodu im zlyhali pečene, čo dokázala aj pitva.

   Mnohé syntetické vitamíny a výživové prípravky, okrem vitamínu B12, môžu vyvolávať rakovinu, ekzémy, kĺbové ochorenia, poruchy  obličiek, plesňové ochorenia čriev... Existujú pravotočivé a ľavotočivé izoméry, ktoré sa líšia zrkadlovým obrazom ako aj ľavá a pravá ruka, ale inak sú úplne rovnaké.  Syntetické vitamíny nikdy nie sú úplne rovnaké ako prírodné vitamíny v ovocí, zelenine, obilninách a v olejnatých semenách.  Napríklad kyselina citrónová prírodná v zelenine má ľavotočivé zlúčeniny, ale kyselina citrónová syntetická má pravotočivé zlúčeniny, čím sa stáva pri rôznych ochoreniach nebezpečným jedom a veľmi pravdepodobným  spúščačom rakoviny a iných chorôb hlavne u tehotných žien, chorých a starších ľudí.  Vždy je bezpečnejšie jesť surové  ovocie, zeleninu, obilniny a olejnaté semená ako jedovaté syntetické vitamíny.


KOLAGÉN

   Bielkovina kolagén je vo vode nerozpustný proteín. Na jeho trávenie potrebujeme špeciálne enzými. Ak človek nekonzumuje surovú zeleninu, nemá pohyb, fyzickú prácu, vitamín C a špeciálne  enzými potrebné na trávenie kolagénu, ktorý je nenahraditeľný na rast svalovej hmoty, chrupaviek a neustálu regeneráciu celého tela, môže konzumovať  množstvo kalogénu a nepomôže mu to.  Vysoké dávky kolagénu  a rôznych vitamínov v syntetických tabletkách môžu spôsobiť  obrannú blokáciu organizmu, ktorý sa bráni nadmerným dávkam kalogénu a syntetických vitamínov.  Môže to viesť až k strate schopnosti organizmu  vstrebávať normálny kalogén a predávkované vitamíny do organizmu.

    Na syntetickom kalogéne zarába farmaceutický priemysel miliardy €. Syntetický kolagén v tabletkách organizmus nedokáže stráviť vstrebať a vzniká množstvo chronických ochorení... Kalogén z kostí (huspenina, výživové doplnky, tabletky...) nedokáže ľudské telo stráviť a  v tele sa hromadí kolagénový toxický odpad, ktorý môže viesť k rakovine, zápalom, ekzémom... a mnohým chronickým chorobám.

        Cícer, sójový syr tofu, fazuľa...   spolu so surovou zeleninou  vytvárajú v tele až o 90% viac kalogénu ako mäso a huspenina - vývar z kostí.  Mäso a  kosti obsahujú cholesterol aj  množstvo jedovatých látok vyvolávajúcich rakovinu a ťažké  chronické choroby, ale strukoviny neobsahujú žiadny cholesterol, ťažké kovy, plasty, ani toxické látky, ale majú množstvo zdraviu prospešnej vlákniny, bielkoviny(proteíny, vitamíny aj minerály... Syntetický chemický kalogén v tabletkách vyrobený z kostí a mäsa obsahuje množstvo rakovinotvorných  toxických látok, ťažké kovy, cholesterol, kosti likvidujúce kyseliny...

     Ak  pacient konzumuje veľa škrobu, potravín s vysokým glikemickým indexom ako je cukor, umelé sladidlá, sladké ovocie, biele pečivo, chlieb, biele cestoviny, mlieko a mliečne výrobky, potraviny obsahujúce cukor a bielu múku..., premnožia sa mu v tele plesne, alebo vírusy ktoré zožerú všetky výživné látky už v črevách, poškodia cievy, žily a zožerú všetok kolagén na kĺboch, chrbtici, svaloch, srdci, obličkách, pečeni, pľúcach, mozgu.... a žiadny výživový doplnok ani liek nepomôže, ak hlúpy pacient  nezmení svoj jedálny lístok.  Lekári budú liekovo závislému pacientovi predpisovať stále viac liekov, ktoré budú podstatu skutočnej  choroby len maskovať, vyvolávať ďalšie choroby a liečiť nepodstatné príznaky choroby, kým pacient nezomrie. Farmaceutický priemysel aj lekári sa budú tešiť zo ziskov z predaja syntetických liekov vyvolávajúcich celú plejádu ďalších chorôb.

 KOLÉN JE BIELKOVINA – PROTEÍN. Na trávenie kolagénu potrebuje telo vitamín C, pohyb, fyzickú prácu, šport a  špeciálne enzými, ktoré sa s pribúdajúcim vekom spotrebujú a telo už nedokáže tráviť dostatočné množstvo kalogénu, ktorý je potrebný na rast svalov, chrupaviek, ďasien na zuboch... (aj srdce, pľúca, obličky sú svaly...)

Kolagén je skleroproteín, extracelulárna, vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá je základnou stavebnou hmotou podporných tkanív. Tvorí 25 – 30 % všetkých proteínov v tele cicavcov a je zložkou medzibunkovej hmoty v podobe kolagénových vláken. V súčasnosti poznáme najmenej 27 rozdielnych typov kolagénov, označujú sa I – XXVII.

Kolagén je dôležitý pri vytváraní štrukturálneho skeletu pre bunky, tkanivá a orgány. Keby nebolo kolagénu, naše telo by sa doslova - rozpadlo. Kolagén totiž dodáva ľudskej pokožke pevnosť, odolnosť a je tiež zodpovedný za jej hladký, mladistvý a zdravý vzhľad. Kolagén to dokáže vďaka tomu, že má jedinečnú štruktúru v podobe troch proteínových reťazcov, ktoré sú stočené do silnej špirály. Jej pevnosť v ťahu je silnejšia ako oceľ a vďaka tejto pevnosti podporuje aj ďalšie tkanivá a orgány a spája tieto štruktúry s kosťami.

Kolagén tvorí až 75 % našej pokožky a jeho dostatok alebo nedostatok viditeľne ovplyvňuje jej vzhľad. V prípade nedostatku kolagénu dochádza k výskytu vrások a vzhľadu starnúcej pleti. Doplnenie alebo obnova kolagénu v tele sa preto stala témou aj pre kozmetický priemysel, ktorý sa snaží rôznymi prípravkami zabezpečiť znovuobnovenie tvorby kolagénu v pokožke.

Syntéza kolagénu prebieha nepretržite počas celého nášho života s cieľom opraviť a nahradiť poškodené kolagénové tkanivo alebo vybudovať nové bunkové štruktúry. Degradácia a recyklácia starého alebo poškodeného kolagénu je zdravý a prirodzený proces, ktorý sa používa na vytváranie bielkovinových fragmentov potrebných na budovanie nových bunkových štruktúr, napríklad v procese hojenia. So zvyšujúcim sa vekom klesá hladina kolagénu v dôsledku poklesu jeho produkcie a zvýšenia degradácie.

Kolagén je najzastúpenejším stavebným proteínom nášho tela, s pomerom viac ako 30%. Je to v podstate spájacie tkanivo pre skoro všetky štruktúry v tele. Od vlasov, cez svaly, až po kosti, či dokonca hlavné orgány, ako srdce, pečeň, či pľúca.

Kolagén je zostavený z kompletného profilu dôležitých aminokyselín, kde ide najmä o funkčnosť vysokej dávky glycínu, prolínu a hydroxyprolínu. Práve tieto aminokyseliny najviac podporujú hojivé a regeneračné procesy v tele. Naše telo kolagén síce prirodzene produkuje, ale s narastajúcim vekom a priemernou životosprávou sa jeho produkcia postupne znižuje, čo vedie k oslabeniu štruktúr buniek a prejavom starnutia.

Hlavným rozdielom medzi kolagénom a klasickými proteínmi ako je srvátkový, či kaseínový alebo vegánske alternatívy, je práve hodnota vybraných aminokyselín.  Kolagén z bravčového mäsa a kostí (huspenina...) ľudské telo nedokáže spracovať a v tele sa ukladá ako toxický odpad. Pri občasnej konzumácii strukovín, semien, rýb, vajec, bryndze, bielych jogurtov má človek dostatočné množstvo kolagénu. Nadmerné množstvo živočíšneho kolagénu v tele (z mäsa, mliečnych výrobkov, vajec...) môže vyvolať choroby ako  je rakovina, vysoký krvný tlak, ekzémy, búšenie srdca, choroby obličiek, žlčníka pečene...

To neznamená, že iné proteíny sú horšie, ale skôr to, že sú určené viac pre anabolický účinok a podporu rastu alebo udržiavania svalovej hmoty. 

Vyberám dôležité benefity, ktoré môžete sami testovať a vyhodnotiť už po mesiaci zvýšeného príjmu kolagénu z bežnej stravy

  • Rýchla oprava tkanív: Kolagén proteín dodá telu aminokyseliny, ktoré zabezpečujú kohéznosť, elasticitu a priamu výživu.
  • Podpora kostí a kĺbov: kolagén podporuje silnejšie, ťažšie a pevnejšie kosti. Obsahuje 2 stavebné jednotky chrupky, ktoré je po každom cvičení alebo športovom výkone nutné doplniť.
  • Revitalizuje pokožku a vlasy: kolagén podporuje vďaka obsahu prolínu a glycínu hydratáciu, zabraňuje prehlbovaniu vrások, udržuje elasticitu vašej pokožky i pevné vlasy.
  • Spomaľuje starnutie:  kolagén  nahrádza nevyhnutné bielkoviny, ktoré vekom slabnú a rozkladajú sa a zároveň prispieva k regenerácii a udržiavaniu svalovej hmoty, uľahčením syntézy kreatínu v tele.
  • Pomáha hlbšiemu spánku: kolagén prehlbuje spánok, dodáva arginín pre stimuláciu uvoľňovania rastového hormónu a nutrienty nevyhnutné pre opravu tkanív počas spánku.
  • Podporí mozog: kolagén je  zapojený v motorických a senzorických dráhach a taktiež syntéze ATP.
  • Prispieva k hojeniu výstelky žalúdka a čriev a syndrómu priepustného čreva. Práve žalúdok, trávenie, podráždené črevo a nesprávny mikrobíom sú často najväčším problémom súčasnosti.

       Príroda nás stvorila tak, aby sme v základe životosprávy využívali najprv jej prirodzené zdroje.

          Nerobte si však špeciálne výpočty a obavy, stačí keď budete denne športovať, vykonávať   fyzickú  prácu,  konzumovať   surovú  zeleninu, obilniny a  strukoviny.    Dodáte  tak telu  vitamín C aj enzými dôležité  pre zdravie, vitalitu a milióny  procesov, ktoré  v tele treba.

PLESNE  sú všade okolo nás, vo vzduchu aj v nás a sprevádzajú nás od narodenia až po našu smrť. Minimálne 40% Slovákov vo veku od 50 r.  a    10% Slovákov vo veku od 20 r.  trpí plesňovými ochoreniami čriev z konzumácie cukru, potravín s obsahom cukru (aj umelých sladidiel...) škrobov a potravín s vysokým glikemickým indexom (GI). 

       Ak sa človek prejedá a konzumuje veľa potravín s vysokým  obsahom škrobu, cukru vysokým glikemickým indexom (Zemiaky, biela múka, biele pečivo, cukor, potraviny obsahujúce cukor, sladké ovocie...), baktérie v tenkom čreve nespracujú všetky škroby a cukry, ktoré sa dostanú do hrubého čreva, kde nemali byť.  V hrubom čreve sa zo škrobu a cukru premnožia plesne, huby, zdraviu škodlivé baktérie a spustia kolotoč chorôb, ochorení... Plesne v črevách vylučujú látky, ktoré mnohonásobne zvyšujú chuť na sladkosti a potraviny s vysokým GI. Plesne v črevách podporujú vznik hubových ochorení, premnoženie škodlivých baktérií, vyvolávajú hnačky, choroby kože, pečene, obličiek, ekzémy, rakovinu, kĺbové ochorenia, depresie, parkinsonovu chorobu, rôzne druhy demencie...

     

      Hovorí sa, že v črevách je minimálne 70% imunity ľudského tela. Ak málo múdry  (bravčový liberál modernista...) konzumuje cukor, potraviny s obsahom cukru, (cukrovinky, kečup, horčica, sladenú kávu...) veľa škrobu, sacharidov (obilniny, chlieb, pečivo, zemiaky...) a potravín s vysokým glikemickým indexom - GI(Škrob, sacharidy aj potraviny s vysokým GI sa v tele menia na cukor a zaťažujú pankreas, ľadviny, pečeň, žalúdok, črevá a podporujú nárast miliárd škodlivých baktérií, plesní a húb ako je candida...), mlieko a mliečne výrobky (mlieko obsahuje cukor - laktózu...), antibiotiká..., spôsobia  premnoženie miliárd baktérií, plesní a húb, ktoré poškodia črevá, žalúdok, pečeň a podporia vznik mnohých chorôb ako je rakovina, cukrovka, reumatizmus, migréna, ekzémy... 

          Premnožené plesne obalia črevnú aj žalúdkovú stenu a často až  na 70 - 80 % zabránia vstrebávaniu minerálnych látok (železa, vápnika, kremíka...), vitamínov aj bielkovín... do krvi. Všetko lepšie, výživnejšie zožerú plesne... a slabý, malátny, večne ospalý  človek chradne. Jeho mozog  odumiera... Lekár mu po odbere krvi zistí nedostatok železa, tak mu predpíše zdravie likvidujúce antibiotiká (antibiotiká sú nebezpečné plesne), syntetické železo a kyselinu listovú, čo ešte viac rapídne zhorší jeho stav, lebo železo bude pôsobiť ako silný jed... Lekár lieči len príznaky choroby a nie chorobu ako takú.

      Pacient chodí po všelijakých stupídnych vyšetreniach až skončí na psychiatrii... Medzitým sa jeho plesne spokojne rozrastajú cez nafúknuté, popraskané črevné steny do krvi a do celého tela aj do mozgu. Plesne v tele napádajú zdravé bunky a žerú im takmer všetky živiny, čo vedie k chradnutiu, oslabnutiu buniek, a zúfalý človek spontánne starne.. Premnožené plesne vytvoria ideálne podmienky pre ofenzívu nebezpečnej huby candida... Pri nasadení antimykotických syntetických chemických liekov dochádza ku krátkodobému zlepšeniu a potom sa ochorenie spravidla  vráti aj s vedľajšími účinkami antimykotík ako  je chronické ochorenie čriev, rakovina pečene... 

        Z plesní vzniknutá, živená  huba candida a iné huby poškodzujú kožu na miestach kde je teplo, vlhko a nejaký tlak, oder, chemická látka... a  vylučujú látky ktorými sa živia nebezpečné baktérie ako sú streptokoky, stafylokoky..., ktoré produkujú nebezpečné jedy, mokvajúce, svrbiace ekzémy... Málo múdry lekár urobí pacientovi výter z ekzému a lieči baktérie na povrchu kože (stafylokoky, streptokoky...), ale hubu v tele pod kožou, ani plesne v črevách  v mäse si nevšimne. Nasadí antibiotiká, čo sú plesne a ohňom hasí oheň. Choroba nakrátko ustúpi a vráti sa ešte vo väčšej sile... Ak nedôjde k úprave stravy a životného štýlu, pacient dostane cukrovku, rakovinu, leukémiu, reumatizmus..., alebo iné choroby.

    Jedinou cestou k trvalému vyliečeniu je zdravá strava, vitamín B 12 v tabletkách (ak nekonzumujete mäso), mäso z domácich chovov, z diviny a  pstruhov zo slovenských rybníkov, biely jogurt, kefír, (biely jogurt a kefír je dobré pridávať do zeleninových šalátov) potraviny s nízkym glikemickým indexom GI ako je zelenina, šošovica, fazuľa, cícer, zelený hrášok, (Pomaranč,  citrón aj keď má kyslú chuť, je veľmi zásadotvorný a likviduje kyseliny z tela. Do obilnín, strukovín a zeleninových šalátov pridávajte citrónovú šťavu!) ), kyslá kapusta dusená, alebo varená (kyslú kapustu pred varením premyjeme vo vode, čím sa zbaví prebytočnej soli) mandle, sezam, slnečnica, mak (Mak je zásaditý. Obsahuje veľa železa, vápnika... a pôsobí proti lámaniu nechtov a vypadávaniu vlasov...), ĽAN, tekvicové semená bez soli, lieskové oriešky, probiotiká (lactoflor a iné...), pohánka, zázvor, kôpor, cibuľa, ovsené vločky, celozrnná ryža, amarant, cirok, quinoa..., olivový, repkový, alebo ľanový olej... Slivky, maliny, čučoriedky aj špenát obsahujú rôzne kyseliny (Slivky, čučoriedky, maliny, brusnice a špenát sú niekoľko násobne  menej kyselinotvorné ako mäso a mliečne výrobky a telo ich podstatne ľahšie vylúči, ako kyselinu močovú... z mäsa.), ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť dnu, alebo reumatizmus. Pšeno je zásadité (jediná zásaditá obilnina), ale má vysoký glikemický index, preto sa má jesť  s potravinou, obilninou, čo má nízky GI (GI mierne znižuje škorica), prípadne so zeleninou.

      Mandle pred pomletím zalejeme vriacou vodou, zakryjeme,  necháme chvíľu podusiť, zlejeme vychladnutú vodu a odstránime šupky, ktoré obsahujú aj nežiadúce látky.  Olejnaté semená ako ľan, sezam, mak... a orechy je dobré pred konzumáciou pomlieť na elektrickom mlynčeku na kávu. Olejnaté semená pomleté aj orechy skladujeme v chladničke najviac tri dni.  

      Dôsledne vylúčiť, (cukor, mlieko a mliečne výrobky, okrem bieleho neochuteného jogurtu, bryndze a kefíru, sú vrahovia ľudí a príčiny mnohých zákerných chorôb ako je rakovina, cukrovka, alzheimerova choroba...) odstrániť mlieko a mliečne výrobky (obsahujú antibiotiká, laktózu, rôzne jedy...), tofu, sójové mlieko, chemické vajcia, kokos, kakao, čokoládu, kávu, ocot, droždie (aj potraviny obsahujúce ocot a droždie),zemiaky, kukuricu, arašidy, pšenicu, raž, chlieb, pečivo, pivo, víno, bielu ryžu, cestoviny, slnečnicový olej, masť, akékoľvek maslo, alebo rastlinné stužené tuky... Mäso z diviny, pstruhov a domácich chovov konzumované s dostatočnou dávkou zeleniny, je 9x  prospešnejšie pre zdravie, ako škroby a sacharidy s vysokým GI (chlieb, pečivo, cestoviny, cukor, kukurica, zemiaky...). Pri rakovine, dne, osteoporóze, reumatizme a chorobách z prekyslenia sa musí vylúčiť aj domáce mäso a vajcia!

    Kakao, čokoláda, čierny čaj aj káva prekysľujú organizmus, vytvárajú v tele kyseliny, odpadové látky - puríny, ktoré sa menia na kyselinu močovú, čím dochádza k (dne, reumatizmu, parkinsonovej chorobe, skleróze...) poškodzovaniu mozgu, ciev, srdca, ľadvín, pečene, kĺbov, chrbtice...  Mnohí ľudia majú radšej sypaný čaj ako porciovaný vo vrecúškach. Ak máte porciovaný čaj v papierových vrecúškach, je bezpečnejšie roztrhať  vrecúško a jeho obsah vysypať do šálky.

                                                              KÁVA

       Káva sa môže použiť ako občasný  liek pri nízkom tlaku. Časté a nadmerné  pitie kávy, čierneho čaju aj  kakaa prekysľuje a dehydruje organizmus, poškodzuje kĺby, chrbticu...,  poškodzuje srdce (búšenie srdca...) žalúdok, priedušky, pľúca, mozog, zuby, imunitný systém, srdce..., zvyšuje tlak, blokuje vstrebávanie železa, vápnika..., vitamínov... do tela, čím podporuje vznik anémie (chudokrvnosti...), osteoporózy...  Kofeín - teín obsahujú aj rôzne čaje. Pri pití kávy a čierneho čaju sa musí piť veľa vody, lebo dochádza k dehydrovaniu a prekysleniu  organizmu. Káva, čierny čaj a kakao  vytvárajú v tele kyselinu  trieslovú, ktorá sa zráža na drobné kryštáliky a poškodzuje kĺby, chrbticu, svaly, mozog...

   Najzdravšia na pitie je čistá voda. Každý človek by mal denne medzi jedlami a po zobudení  vypiť minimálne tri litre čistej vody  denne  pre zdravé obličky, žalúdok a pečeň.

      Časté pitie kávy vyvoláva choroby obličiek, žalúdka, srdca (Búšenie srdca, poruchy chlopní na srdci...)  blokuje vstrebávanie vápnika, železa a iných minerálov do tela...,  vyvoláva osteoporózu, duševné choroby, NESPAVOSŤ, spomaľuje, poškodzuje a zastavuje trávenie, spôsobuje vyplavovanie minerálov a vitamínov z tela, prekyslenie organizmu, poškodzuje kĺby, chrbticu, zuby ..., vyvoláva  reumatizmus...   Ak je človek  vyčerpaný, unavený a dá si kávu namiesto oddychu, môže dostať infarkt. Mnohí ľudia dostali infarkt  večer po celodennej únave a vypití  dvoch, troch káv!

     

      Najviac kávy denne môžu bez obáv vypiť vegáni a vegetariáni, ktorí mávajú nízky tlak a nie sú prekyslení. Ak niekomu hrozí  bolesť hlavy z nízkeho tlaku, stresu..., môže si ako prvú pomoc dať silnú kávu s cukrom. Dve slabšie kávy denne  sú pre zdravého človeka neškodné. Kávu musia piť ľudia pracujúci v noci ako lekári, sestry, policajti, strážnici, rušňovodiči... 

       Do kávy si môžeme pridať  pridať mätu, čierny čaj, sušenú kôprovú vňať,  mleté čierne korenie, škoricu, sódu bikarbónu. klinček, aníz... Kávu nikdy nepijeme pred raňajkami. Minimálne pol hodiny pred jedlom a hodinu po jedle nepijeme nič.

   Ráno  minimálne pol hodiny pred raňajkami  treba vypiť  1l vody. Do rannej horúcej vody si môžeme pridať štvrť čajovej lyžičky sódy bikarbóny. V čase horúčav a pri potení si môžeme do vody pridať  citrónovú šťavu. Časté pitie vody, prípadne slabého bylinkového čaju je rovnako dôležité pre zdravie ako dýchanie vzduchu.  Na 10kg váhy by mal človek denne vypiť  minimálne pol litra vody, alebo slabého bylinkového čaju. Čaj sa nesmie lúhovať viac ako minútu a nesmie mať výraznú tmavú farbu.

      Do kávy si nikdy nedávame alkohol, mlieko,  smotanu, ani žiadny cukor, ani umelé sladidlá, ak nechceme dostať rakovinu a mnohé iné choroby.  Dospelý človek by už nemal konzumovať žiadny cukor, ani potraviny s vysokým obsahom cukru. Striedmo treba postupovať aj pri sladkom ovocí ako sú  kyselinotvorné slivky... 

  Nadmerná konzumácia medu, sladkého ovocia..., môže spôsobiť  zhoršenie ochorení u pacientov s premnoženými  plesňami, pri ekzémoch, pri poruchách s črevnou mikroflórou... Vo všetkom treba mieru. Niekedy je menej lepšie ako veľa, lebo len veľkosť dávky odlišuje liek od jedu.

  

         Podľa najnovších zistení  podporuje syntetický vápnik v tabletkách vznik Alzheimerovej choroby. Podobne pôsobia aj syntetické vitamíny, vitamínové doplnky a lieky. 

        Farmaceutický priemysel zameraný na bezohľadný  zisk, nie na vyliečenie pacientov, vyrába ročne viac liekov, ako potravinársky priemysel potravín. Až 80% látok v liekoch má za cieľ vyvolať u pacientov ďalšie choroby a urobiť z nich liekovozávislých odberateľov syntetických chemických liekov. Len okolo 20% chemických  látok v liekoch môže liečiť choroby. Mnohí lekári sú závislí od Farmaceutického priemyslu a zdravotných poisťovní prepojených na farmaceutický priemysel a preto sa snažia predpisovať čo najviac liekov, tak ako  ich k tomu tlačia zdravotné poisťovne a farmaceutický bezohľadný, cynický... biznis, často prepojený na mafie. Nie vyliečenie pacienta, ale spotreba liekov a tržby za lieky sú cieľom pokryteckého liečenia u drvivej väčšiny od chemického priemyslu a zdravotných poisťovní závislých lekárov. Čím viac lekár predpíše, spotrebuje chemických, syntetických liekov, čím väčšiu tržbu robí farmaceutickému priemyslu, tým lepšie je platený zdravotnou poisťovňou a farmaceutickým priemyslom.  Odhaduje sa, že minimálne 76% chorôb vzniká z prekyslenia organizmu a následného oslabenia imunitného systému.

        Niektorí  lekári odporúčali, proti prekysleniu, vypiť na lačný žalúdok vlažnú prefiltrovanú vodu s citrónovou, alebo grapefruitovou šťavou. Dôsledne vylúčime zo stravy živočíšne bielkoviny minimálne na dva roky. Každý druhý deň zjeme vitamín B12 (250 - 300 mcg.) na podporu zdravých ciev, imunitného systému, mozgu... Bez konzumácie vitamíniu B12 sa nesmie zo stravy vylúčiť mäso a vajcia (aj domáce mlieko spôsobuje mnoho zákerných chorôb...). 

        Málo múdry lekár podnikateľ, posadnutý finančným ziskom zameraným na čo najväčší predaj chemických liekov, berie každého pacienta plošne ako číslo, ako kus a každému na rovnaké príznaky, ale s rozdielnymi chorobami predpisuje rovnaké lieky...  Pritom je dobre známe, že každý človek je jedinečný a každý má iné odtlačky prstov, iný imunitný systém, iné reakcie na ten istý liek... Veda v poslednej dobe prichádza na to, že doteraz všeobecne platné zákony majú rôznorodé výnimky a odlišnosti. Čo môže jedného človeka posilniť, môže druhého zabiť!

             Tým sa naštartuje správna činnosť tráviaceho ústrojenstva... Pri zakladaní ohňa zapálime najprv tenké, horľavejšie palivo a až potom hrubšie... Po obede od 16,oo hod. už nič nejeme len pijeme slabé bylinkové čaje, alebo vlažnú vodu s citrónovou, alebo grapefruitovou  šťavou.  V tenkom čreve sa zlikvidujú plesne, toxické baktérie, huby... a vytvorí sa zásadité prostredie dôležité pre zdravé trávenie, zdravú krv aj celé telo.  Telo sa začne zbavovať jedovatých látok, čistiť od toxínov a až o 90% sa môže posilniť imunita. Je to dôležité pri liečbe mnohých chorôb..., rakoviny, reumatizmu, dny, kĺbových ochorení, ekzémov, Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby, trombózy, upchávaniu ciev, demencie... 

       Pri  vylúčení živočíšnych bielkovín (mäso, mlieko, mliečne výrobky, vajcia...) zo stravy dochádza k nedostatku vitamínu B12. Vajcia z domáceho chovu s dostatočne rozmerným výbehom kŕmené obilninami sú  jedným z najbezpečnejších zdrojov vitamínu B12, luteínu, vitamínu D a dobrého cholesterolu.

   Vitamín B12 obsahuje v 100 g potravín:                                                                                       Jogurt biely neochutený (bez cukru v 100 g) - 1,2 mg, vajcia (v 100 g) - 2,8 mg, kurča - 0,5 mg. Dospelý človek potrebuje min. 2 mg vitamínu B6 denne.

LIEČIVÁ  SILA STROMOV
            Naši predkovia Sloveni mali vo veľkej úcte staré stromy. Ak niekto vyťal, zlikvidoval starý strom, postihlo ho nešťastie a utrpenie na niekoľko rokov podľa veku stromu. Príroda je najväčším chrámom na svete. Staré stromy vyhľadávajú a objímajú aj celebrity, športovci, herci, speváci, mnísi... a čerpajú z nich oživujúcu energiu a inšpirácie do života... Čím starší je strom, tým silnejšie liečivé... účinky poskytuje.

Stromy vám pomôžu pri únave, posilnia váš ochranný štít proti zhubným toxickým energiám a  upírskemu vysávaniu energie. Pomáhajú pri dobíjaní energie, depresii, neuróze, hľadaní životných odpovedí, riešení problémov, pri nadväzovaní vzťahu so Stvoriteľom, reume, strese aj pri ženských ochoreniach. Navyše sú dostupné pre každého a zadarmo.

Stromy sú naozaj zázračné, čistia vzduch od prachu, vytvárajú ozón, znižujú hlučnosť v okolí, pomáhajú stabilizovať teplotu vzduchu, zadržiavajú vodu v krajine a udržiavajú jej kolobeh. Navyše využívajú prijaté slnečné svetlo na premenu anorganických látok na organické a na vytváranie kyslíka. Pobyt v lese je preto osviežujúci a posilňujúci pre telo aj pre psychiku. Staré stromy sú veľmi drahé a vzácne, lebo  majú až 93 x vyššie zdravotné... a ekologické účinky ako mladé.

Vlastnosti stromov a ich pôsobenie na človeka skúma a využíva liečebná metóda dendroterapia. Tvrdí, že les nemá blahodarný vplyv len vzhľadom na čistejší vzduch či vďaka vôni zelene. Stromy sú podľa nej aj prameňom liečivej energie, pričom každý má vlastné, špecifické uzdravujúce schopnosti. Vyskúšajte ich aj vy!

Vyhľadajte si pekný, zdravý, čo najstarší, zazelenený strom na príjemnom suchom a slnečnom stanovišti. Môže vás priťahovať vzhľadom, ale aj svojou vôňou. Obozretne k nemu pristúpte, môžete ho dokonca osloviť a poprosiť o pomoc s konkrétnym problémom. Objímte jeho kmeň alebo ho hlaďte dlaňami. Dotýkajte sa aj konárov či koreňov a vnímajte detaily jeho kôry, listov či ihličia.

Ak sa hanbíte objímať strom, oprite sa oň chrbtom alebo sa k nemu posaďte. Môžete pridať pár jednoduchých naťahovacích cvikov. Tento kontakt však v každom prípade posilnite hlbokým dýchaním. Nechajte pritom svoje myšlienky voľne plynúť, rozprávajte sa so Stvoriteľom, modlite sa alebo meditujte. Zotrvajte v jeho prítomnosti tak dlho, pokým máte dobré a príjemné pocity. Na záver sa rozlúčte a stromu venujte pohár vody, pohladenie alebo  bosk za jeho podporu. 

        Každý starý strom privíta, keď mu odstránite choré, suché konáre, ošetríte rany s pílkou, prípadne ostrým nožom a zatriete ich štepárskym balzamom(voskom) prípadne sadrou (najmä ak ide o diery). Ak od jeho koreňov odstránite parazitujúce kroviny a dreviny, zaistíte jeho koreňom vyšší prísun vody, vzduchu a živín s pôdy, čím dôjde k omladeniu a lepšej vitalite stromu. Nasypaním, lístia, trávy, biologického odpadu (zelenina, ovocie...) zabezpečíme stromu dusíkaté hnojivo s množstvom výživných látok a zároveň znížime rýchlosť odparovania vody od koreňov.          

         Každý strom je špecialista na niečo iné:
  • Dub je symbol sily, múdrosti a poriadku. Navštívte ho, keď sa neviete v živote v niečom rozhodnúť, keď ste unavená, chronicky chorá alebo ťažko odolávate tlakom okolia. Je štítom odrážajúcim, odpudzujúcim nepriateľské a upírske energie. Poradí si aj so zápalovými ochoreniami.
  •     Lipa priťahuje do života harmóniu v medziľudských vzťahoch, lásku, svornosť, pokoj a dobro.  Pomáha pri hľadaní odpovedí, pri spojení so Stvoriteľom, cvičení, modlitbe a meditácii. Posilňuje ochranný štít proti toxickým energiám a upírskemu odsávaniu životnej energie. Dobíja hormóny šťastia - endorfíny a reštartovnú energiu.
  • Breza pomáha udržať si mladosť, radosť zo života a tvorivosť. Prečisťuje organizmus a pôsobí aj pri ženských ochoreniach.
  • Vŕba vám pomôže upokojiť sa pri nervozite a podráždenosti.
  • Jelša podporuje ženskosť, intímny manželský  život a materstvo.
  • Buk vám uľaví pri ochoreniach, ktoré súvisia so psychikou. Pomáha pri učení a navodzuje vnútornú pohodu.
  • Orech harmonizuje krvný obeh a dýchanie. Posilňuje sebaistotu, odvahu a dáva pocit slobody.
  • Gaštan upokojuje, zmierňuje napätie a strach. Liečivo pôsobí na nohy - od kostí a kĺbov cez žily a svaly až po pokožku.
  • Čerešňa posilňuje psychickú stabilitu a poskytuje ochranu pred tlakom vonkajšieho sveta.
  • Jabloň dodáva životnú silu a podporuje dlhý život.
  • Borovica vám pomôže zrealizovať vaše sny a túžby. Uľavuje aj pri reumatických bolestiach a posilňuje oslabený organizmus.
  • Smrek harmonizuje a prečisťuje organizmus, pomáha aj pri únave, reumatizme a dne.
  • Jedľa navracia v ťažkých životných situáciách silu a chuť žiť. Pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest a krvného obehu.
Od listov po kôru
  • z listov či kôry sa pripravujú odvary na konkrétne ochorenia
  • z púčikov listov a kvetov sa získavajú liečivé výťažky známe ako gemmoterapeutiká
  • zo štiav stromov sa pripravujú aromatické silice pre arómoterapiu
  • extrakty z listov, kôry či plodov sa pridávajú do kozmetických produktov
  • harmonizačné a upokojujúce účinky má aj drevený nábytok, podlahoviny, bytové doplnky a hračky.

                                Kôpor

Toto je skutočný zázrak z kuchyne o ktorom sa nehovorí. Rastlina, ktorá je ešte účinnejšia ako cesnak. Znižuje krvný tlak a s cukrom v krvi robí divy. Každý ho pozná ako bylinu a jeho použitie ako byliny je ešte menej častou praxou. Je základnou ingredienciou pri výrobe tekvicovej omáčky alebo kyslej uhorky, ale dokáže oveľa viac.

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C je vynikajúcim antioxidantom, čím bojuje proti poškodeniu buniek pôsobením voľných radikálov. Ďalej obsahuje vitamín E, vitamíny skupiny B, železo, vápnik, horčík, zinok, meď. Pôsobí antibakteriálne.

Môže zabrániť množeniu patogénnych baktérií v tele. V prípade zápalu ďasien je veľmi účinný a  dokonca aj na hlieny a kašeľ. Môžeme si ho dopestovať aj v kvetináči a nasušiť. Do jedál ho pridávame sušený alebo zelený.


          Lepkoví vrahovia (kukurica), raž a pšenica ktorú pestovali naši predkovia, obsahovala menej škodlivého škrobu, viac vlákniny,  minerálnych látok aj vitamínov a menej škodlivého lepku. Pšenica dorastala do výšky až dva metre, bola veľmi odolná a pestovala sa aj na rúbaniskách pomedzi pne. Chlieb z nej bol tmavý celozrnný a veľmi výživný.  Dnešný chlieb z prešľachtenej pšenice a raže, obsahuje veľa škrobu (aby chutil...), lepku, herbicídov, pesticídov a iných jedov... a doslovne zabíja ľudí aj zvieratá, ktoré sú s ním kŕmené... Huba kyjanička purpurová - námeľ, rastie na raži. Po konzumácii  môže spôsobiť rýchlu smrť. Na Slovensku každoročne pribúda niekoľko tisíc ľudí alergických na lepok. Lepok spôsobuje mnohé črevné, mozgové, cievne, kožné a iné ochorenia.  Mnohí o svojej alergii na lepok ani nevedia, ale majú neznesiteľné zdravotné ťažkosti.  K Bezlepkovým  obilninám patrí pohánka, cirok, quinoa, amarant, ovsené vločky... 

          Každý deň môžeme zjesť polievkovú lyžicu surovej, alebo zaparenej chie. Väčšie dávky znižujú tlak. Chia obsahuje mnohé cenné vitamíny a minerálne látky. Chiu môžeme pridávať aj do teplých, uvarených jedál. Ľan môžeme variť spolu s obilninami. Ľan aj chia napomáhajú správnej činnosti čriev, ciev aj srdca... Mali by sa konzumovať každý deň!

          Každé mäso aj vajíčka (konzumujeme len divinu, alebo mäso a vajcia z domácich chovov) treba konzumovať so zeleninou (Zelenina znižuje, neutralizuje kyselinotvornosť mäsa!). Najlepšie  vajcia a mäso a je zo zvierat, ktoré sú kŕmené prirodzenými krmivami bez antibiotík, odpadkov ľudskej kuchyne a môžu sa voľne pohybovať vo výbehu.  Najmenej škodlivých látok obsahuje mäso z diviny. Hlavne pri mäse z diviakov treba dbať o dôkladnú a dostatočne dlhú tepelnú úpravu, pre rôzne druhy diviačích infekcií. Do strukovín (aj do  kyselinotvorných potravín a k mäsu) treba pridávať citrónovú šťavu, ktorá je veľmi zásaditá (aj napriek tomu, že citrón  má kyslú chuť, v tele vytvára zásadité látky). Pri plesňovom ochorení čriev a dodržiavaní protiplesňovej diéty dôjde k zlepšeniu zdravotného stavu najskôr po dvoch rokoch. Vtedy môžeme zjesť denne jedno málo sladké jablko a banán, prípadne 6 marhúľ.

     U pacienta obyčajne najčastejšie dôjde ku kolapsu imunitného systému, nástupu cukrovky, ochoreniu kĺbov, srdca, pečene, ľadvín, žlčníka, pankreasu, žalúdka, mozgu, k Parkinsonovej, alebo Alzheimerovej chorobe, k rôznym kožným chorobám a svrbivým, mokvajúcim ekzémom  najskôr na nohách a neskôr  na celom tele. Často dochádza k rakovine pečene, hrubého čreva... 

       Treba si všímať, či kúpení lekári propagujúci za peniaze tú, či onú potravinu, alebo liek, nechcú len zarobiť na hlúpych pacientoch. Ak je veľa masla a kávy v obchodoch, tak nájomní reklamní lekári nás budú presviedčať, aká zdravá je káva a maslo. Nájomní reklamní,  lekári podnikatelia sú schopní propagovať, nanucovať aj alkohol, kávu, čokoládu a mäso..., len aby zarobili.


        Naši predkovia nepoznali zemiaky, ani kukuricu. Po dovezení zemiakov z USA sa začali objavovať u Slovákov rôzne zákerné choroby, ktoré sme dovtedy nepoznali. Zemiaky (vhodné na výkrm ošípaných)  s množstvom škrobu vysokým GI..., napomáhajú obezite, cukrovke... sú moderným vrahom zdravia...  Z rozprávania pamätníkov vieme, že každý gazda na Slovensku pestoval všeobecne veľmi obľúbenú svetlú pohánku.  V každom dome bol ručný kameninový mlynček- žarnov. Pohánku prebrali, pomleli na žarnove, preosiali cez sito (tým odstránili plevy) a varili z nej kaše. Chlieb sa piekol veľmi zriedkavo. Chudobnejší Slováci jedli hlavne obilné kaše (Ovos, raž, pohánka, pšeno - proso, Celozrnná slovenská pšenica- zbožiežito s nízkym obsahom škrobov, lepku..., vysokým obsahom vitamínov a minerálov dorastala do výšky dvoch metrov a pestovala sa aj na rúbaniach pomedzi pne...)s ľanom, kyslú kapustu, strukoviny, zeleninu...   Dnešná prešľachtená  pšenica  s vysokým obsahom škrobov, pesticídov, lepku, herbicídov, bez vitamínov a minerálnych látok sa stáva toxickým jedom, alergénom č. 2 po mlieku a mliečnych výrobkoch. 

         Obilniny pred varením necháme namočené vo vode 2- 5 hodín, aby  mali menej kyselinotvorných látok a  viac  minerálov aj vitamínov. Cirok môžeme nechať namočený aj 6 hodín.  Tým obilniny aj strukoviny stratia tvrdosť a rýchlejšie sa uvaria. Strukoviny (fazuľu, cícer, šošovicu...) necháme pred varením namočené vo vode 8 - 10 hodín.    Pri varení strukovín prvú vodu z varenia vylievame, lebo obsahuje veľa látok spôsobujúcich nafukovanie čriev a škodiacich pečeni.  Do strukovín vždy pridávame bobkový list aj rascu proti nafukovaniu čriev.                  

                                                   SVETLÁ POHÁNKA

     Kupujeme len SVETLÚ zdraviu prospešnú pohánku. Tmavú  pohánku (tepelne, priemyselne upravenú) kupujeme len v núdzi. Pohánku nikdy nevaríme dlhšie ako jednu minútu! Prebratú svetlú pohánku zalejeme, minimálne na jednu hodinu studenou vodou (Čím potlačíme kyselinotvorné štruktúry obilniny...), prepláchneme na sítku, pridáme rascu, (lyžicu ľanu, chiu...),  zalejeme vriacou vodou, privedieme do varu a necháme postáť (dôjsť) pod pokrievkou. Po ochladnutí pridáme citrónovú šťavu (na neutralizáciu kyselinotvorných zložiek...), soľ a  olivový, alebo ľanový olej... Môžeme konzumovať so zeleninovým šalátom, so zemiakmi, kyslou kapustou,  s pomletými olejnatými semenami, orechmi, makom, sezamom, lieskovými orieškami, mandľami, slnečnicou,... 

         Do horúcej pohánky môžeme pridať cca. 30% dobre premytých (viac krát) ovsených vločiek. Obohatí sa tým množstvo aminokyselín, vitamínov, minerálov...

        Prebratú pohánku (ovos, ľan...) môžeme pomlieť na elektrickom mlynčeku na kávu a používať na zahusťovanie jedál, prípravu zemiakovo... - pohánkových placiek...  Pomletý ľan(tekvicové semená, mandle, mak, sezam, chiu, slnečnicu...) zalejeme vriacou vodou prípadne pridáme do obilnín pred varením. Rozvarený ľanový rôsol (môže sa ochutiť majoránom, rascou, zázvorom...) pôsobí blahodárne na činnosť čriev, podporuje imunitný systém...

  V každej zdravej kuchyni by nemala chýbať Bryndza, biely jogurt, mrazená kukurica, mrazená zelená fazuľka, uvarený mrazený cícer  a na kávovom mlynčeku pomletý ľan. Dve polievkové  lyžice  pomletého ľanu nahradia jedno vajíčko a lyžicu tuku. Ľan výborne ochutí mnohé jedlá. Ľan obsahuje rôzne cenné vitamíny a minerály, omega 3 nenasýtené kyseliny, vitamín E...

      Mrazená  kukurica na rozdiel od kukuričnej múky a  čerstvej sladkej kukurice má nízky GI (glikemický index) a vysoký obsah  minerálov a vitamínov. Mrazenú kukuricu môžeme pridávať do uvarených strukovín a takmer k všetkým jedlám. Kukurica neobsahuje všetky aminokyseliny podobne ako ryža a pohánka, preto ju kombinujeme s inými potravinami. Vhodná je do šošovice, cíceru, pohánky, ovsených vločiek spolu so zelenou fazuľkou. Je výbornou náhradou zemiakov, ktoré majú vysoký GI čím sú nevhodné pre cukrovkárov a pacientov s ekzémami  a plesňovými ochoreniami... Zemiaky v obchodoch dopestované na poliach hnojených ľudským kalom z čističiek obsahujú množstvo jedovatých látok z liekov a potravín. 

                               

 V poslednej dobe sa stále viac ľudí prikláňa k  lacnejšiemu, ekologickejšiemu, kresťanskejšiemu a zdravšiemu spôsobu života  bez živočíšnych bielkovín ako vegáni a vegetariáni.  Mnohí ľudia sa vyliečili z ťažkých chorôb tak, že prestali jesť, cukor (aj umelé sladidlá, pšenicu aj výrobky z nej ako je pšeničná múka a sušené ovocie), mäso, mlieko, mliečne výrobky, vajcia, ryby a jedli viac surovej zeleniny, obilné kaše (pohánka, pšeno, ryža, ovsené vločky, mrazená kukurica, cirok...), strukoviny (fazuľa, cícer, šošovica, mrazený hrášok, bôb...), orechy (vlašské orechy, kešu orechy, mandle, lieskové orechy...) a  olejnaté semená (mak, sezam, ľan, slnečnicu, tekvicové semená, kokos...).  Ako najbezpečnejšie zo živočíšnych bielkovín sa ukázali domáce vajcia, domáce kozie mlieko a bryndza, ale pri vážnych chorobách sa neodporúčajú ani tieto domáce potraviny.

       Z hľadiska zdravia slovenská bryndza v rôznych bodovaniach až  o 450%  predbehla aj  morské ryby. Jedovaté látky, lieky ako antidepresíva antikoncepcia, rakovinotvorné chemikálie, ťažké kovy..., sú zo všetkých riek splavované do morí, oceánov a dostávajú sa  do kostí a mäsa rýb aj vodných živočíchov. Kalogén vyrábaný z kostí rýb obsahuje množstvo nebezpečných jedov. Konzumácia morských rýb sa stáva podobným hazardom so zdravím ako konzumácia alkoholu, drog a fajčenie.

     Začiatkom februára 2023 zdochli v Čechách v Jihlave všetky tulene  kŕmené morskými rybami. Pri pitve sa zistilo, že ich pečene boli zničené množstvom ťažkých kovov z morských rýb.

 BRYNDZA

    Pravú slovenskú bryndzu bez obsahu kravského mlieka by mal jesť každý normálny Slovák minimálne 2x za týždeň. Pravá slovenská Bryndza sa dá používať takmer do všetkých jedál. Do pohánky, ryže, ovsených vločiek... Zmiešaná s bielym jogurtom, zeleninou a koreninami na pagáče, posúchy, placky, celozrnný chlieb, pečivo... Sto percentná ovčia bryndza neobsahuje konzervačné látky a stužené margaríny, vyvolávajúce rakovinu..., ako syr. Ovčie mlieko je zdravšie ako kravské, lebo ovce sa voľne pasú a nedostávajú toľko liekov aj vitamínov ako kravy. Bryndza je dobrou náhradou masla. Treba mať na pamäti, že obsahuje veľa tuku a z toho dôvodu ju môžu chorí ľudia konzumovať len v menších dávkach.  Bryndza je výborným zdrojom vitamínu B12.

         Kozie mlieko, kefír, acidofilné mlieko, domáce vajcia aj bryndza patria k najbezpečnejším živočíšnym bielkovinám.  S pribúdajúcim vekom, po dovŕšení 70 rokov a u niektorých chorôb pečene, žlčníka, obličiek..., pri prekyslení organizmu, rakovine... sa musia znižovať  dávky živočíšnych bielkovín, prípadne ich  úplne vylúčiť. 

    Ryby, kozie a jahňacie mäso  (baranina) je bezpečnejšie lepšie ako bravčové mäso, ale zdravý človek by nemal skonzumovať viac ako 150 g. mäsa za deň. Pri mnohých chorobách sa musí akékoľvek mäso vylúčiť z jedálneho lístka.

                                               NAKLÍČENÁ  ŠOŠOVICA

        Naklíčená šošovica s nízkym GI obsahuje menej kyselín, veľa bielkovín, množstvo železa, kyseliny listovej, fosfor, vitamíny...

    Semená šošovice preberieme  do hrnca, alebo misky. Polovičky semien, nečistoty a poškodené semená vyhodíme.  Neporušené, celé semená zalejem  studenou vodou a namočíme na 8 - 10 hodín.  Potom semená prepláchneme v studenej vode a nasypeme do kompótových pohárov tak, že vyplnia približne polovice pohárov. Poháre zakryjeme gázou, alebo štvorcami odstrihnutými z obväzu a zagumičkujeme (namiesto gumičky môžeme použiť aj špagát).  

     Preplachujeme  studenou vodou minimálne 3x za deň. Po troch (štyroch) dňoch, keď klíčky dosiahli dĺžku cca 2 cm, šošovicu prepláchneme (Môžeme ju prepláchnuť aj jablkovým octom sa vodou, ak netrpíme cukrovkou, alebo plesňovou chorobou...) pridáme vodu, rascu, bobkový list... a varíme, alebo dusíme 5 - 10 minút,  osolíme, pridáme olivový, repkový, alebo ľanový olej a  môžeme  pridať do zeleninového šalátu...    Dobrú chuť!

                                    NAKLÍČENÝ   OVOS

   Celý  ovos predávajú v potravinách so zdravou výživou. Ovos namočíme na 4 hodiny do vody a preplachujeme 3x za deň.  Necháme ho klíčiť maximálne do dĺžky zrna. Môžeme ho variť aj bez naklíčenia, po namočení v studenej vode. Nenamočený ovos je tvrdý a musí sa dlhšie variť.  

       Naklíčený alebo, nenaklíčený ovos  môžeme variť spolu s celozrnnou ryžou, ktorú sme aspoň hodinu máčali vo vode. Na dva diely ovsa pridáme jeden diel celozrnnej ryže natural. Po uvarení  obilniny osolíme a môžeme konzumovať so zeleninovým šalátom... podobne ako pohánku a iné obilniny. Celý ovos s nízkym GI obsahuje kyselinu listovú -vitamín B9, mnoho minerálnych látok a rôznych vitamínov prospešných pre zdravé nervy, cievy... 

                                           QUINOA

       Quinou zalejeme studenou  vodou na 1 - 3 hodiny, starostlivo (viac krát) prepláchneme vodou, pridáme rascu, 1 - 2 lyžice ľanu, zalejeme dvoma tretinami vody a varíme 15 - 20 minút. Po uvarení quinoy prepláchneme ovsené vločka, aby vyplavili plevy, nečistoty a nadbytočný škrob. Do horúcej quinoy pridáme ovsené vločky soľ...(mletú papriku, koreniny, kôpor, majorán, kurkumu, zázvor, lyžicu chie...), zahrejeme na vyššiu teplotu a necháme chvíľu postáť. Konzumujeme so zeleninovým šalátom. Namiesto ovsených vločiek môžeme použiť pohánku.  Obilniny aj zelenina majú dostatok bielkovín a netreba k nim pridávať mäso, ani mliečne výrobky! Nadmerná konzumácia koncentrovaných bielkovín v strukovinách (mäse, vajciach, mliečnych výrobkoch...)  môže poškodiť obličky, črevá... a vyvolať rôzne choroby. Strukoviny (aj keď sú veľmi zdravé a prospešné zdraviu)  by sme mali konzumovať maximálne  3x za týždeň  v dávkach maximálne  do 50 gramov na deň.

                                         CÍCEROVÝ GULÁŠ

      Cícer má jedinú zlú vlastnosť, že je tvrdý. Varíme ho minimálne hodinu s bobkovým listom a rascou, bez soli, ktorá zvyšuje tvrdosť... Soľ pridávame do strukovín až pred konzumáciou. Z uvareného cíceru vylejeme prvú vodu obsahujúcu  nafukovanie podporujúce látky, necháme vychladnúť,  rozdelíme do sáčkov a zamrazíme.

   Cícer má blahodárny vplyv na zdravie kĺbov, chrbtice, ciev, čriev, krvotvorbu... Cícer je zásaditý (ako aj fazuľa), bsahuje veľa bielkovín, vitamínu B6 (pyridoxinu), kyseliny listovej - vitamín B9, železa, minerálnych látok, vitamínov...

         Z mrazničky  vyberieme cícer, dáme ho do hrnca, pridáme bobkový list, rascu, majorán, mletú papriku, zázvor..., zalejeme ho vodou a varíme do mäkka. Po uvarení pridáme soľ, rôzne druhy zeleniny (aj sušenej), zahustíme dobre premytými ovsenými vločkami, pridáme olej  a môžeme konzumovať so zeleninovým šalátom. Podobne môžeme pripraviť aj fazuľu, alebo šošovicu.

      Z rozvareného zeleného hrášku, fazule, cíceru, alebo šošovice môžeme pripraviť veľmi chutné nátierky. Po uvarení môžeme pridať ryžovú, pohánkovú, ovsenú, alebo inú kašu, koreniny, olej,  zeleninu  a dobre  rozmiešame. 

     

                                                          TOFU

     Ak nie ste alergická (alergický) na sóju a   nemáte plesňové ochorenia ani ekzémy, môžete aspoň  občas nahradiť  zdraviu škodlivé mäso sójovým syrom tofu. Národy, ktoré konzumujú  sójový syr Tofu a iné potraviny namiesto mäsa a mliečnych výrobkov majú o 69% menej invalidov a poloinvalidov ako Slovensko a v nemalom počte sa dožívajú  okolo 100 rokov.

        Do hrnca nasypeme celé  čierne korenie, rascu, bobkový list (môžeme použiť aj drobný rozdrvený odpad bobkového listu), umyté tofu, ocot, jednu polievkovú lyžicu soli a nalejeme vodu.  Desať minút varíme. Uvarené tofu vyberieme na tanier, pozdĺžne rozrežeme na dve polovice, prípadne pokrájame na kocky, posolíme, okoreníme  a dochutíme podľa vlastného výberu a pridáme k rôznym jedlám ako náhradu mäsa.  Uvarené tofu môžeme použiť aj na výrobu nátierky. Vývar z tofu vylejeme ako nekonzumovateľný odpad.

                                 SLOVENSKÁ  NÁTIERKA

        Mandle zalejeme vriacou vodou a necháme postáť pod pokrievkou. Z mandlí odstránime šupky a spolu s ľanom, slnečnicou, (vlašskými orechmi, lieskovými orieškami, makom, kokosom, arašidmi...) a sezamom (orechmi)...  pomelieme na el.  mlynčeku na kávu.

          Do pomletej zmesi pridáme mleté korenie, škoricu (nakrájaný cesnak, cibuľu), rajčiny, papriku..., majoránku, mletú papriku, soľ, rascu... Zalejeme vriacou vodou, pomiešame na hustú hmotu a zamiešame  biely jogurt, prípadne kefír, alebo acidofilné mlieko.

           Môžeme pridávať k pečivu, plackám, chlebu, žemliam, posúchom... Pri pridaní väčšej dávky vody môžeme nátierku  použiť aj  ako omáčku k obilným kašiam z pohánky, ovsených vločiek...


                                        Slovenská  vločkovka

  Niekoľko kociek droždia osmažíme na oleji tak, aby sa rozpustili.  Pridáme cca. 0,5 l vody, rascu, soľ, mletú papriku, mleté čierne korenie..., po zovretí  pridáme premyté ovsené vločky, prípadne aj vodu, privedieme do varu za stáleho miešania, pridáme nakrájanú cibuľku, prípadne aj inú zeleninu a odstavíme.

Môžeme pridávať k pečivu, plackám, chlebu, žemliam, posúchom... Pri pridaní väčšej dávky vody môžeme nátierku použiť aj ako omáčku k obilným kašiam...

Chlieb nakrájame na  krajce, pečivo necháme celé a zamrazíme. Po vybratí z mrazničky môžeme zľahka opiecť, alebo zohriať na panvici. Získame čerstvý, kvalitnejší chlieb, pečivo a nemusíme často nakupovať. 

                                                           RYTIERSKA   NÁTIERKA

       V mlynčeku na kávu pomelieme para orechy (dva kusy para orechov na osobu), sezam, kešu orechy, slnečnicu (môžeme pridať lyžicu maku), ľan a vysypeme  do misky, osolíme,  okoreníme, nalejeme kefír, prípadne acidofilné mlieko  a rozmiešame na hustú hmotu. Môžeme natierať na chlieb, pečivo..., prípadne pridať ako prílohu k obilným kašiam s ovocím, alebo so zeleninou.                        

                                                                                                   Dobrú chuť                                                                                     

      Prví ľudia  v Raji  konzumovali len ovocie, semená a zeleninu. Až keď  sa postavili proti Stvoriteľovi a boli vyhnaní z Raja, začali jesť aj mäso a stali sa zranitelnejšími, hlúpejšími a začali trpieť chorobami...

        Vegáni nevylučujú takmer žiadny zápach a ich stolica nesmrdí... Po použití WC mäsožravcom zostáva 40x Silnejší smrad, zápach, ako po vegánovi... Ľudia konzumujúci mäso vylučujú aj cez pokožku potom 39x  viac jedov, smradu, plynov... ako vegáni. Ľudia konzumujúci mäso majú v črevách jedovatú zapáchajúcu žumpu..., ale črevá vegánov sú bez chemického zápachu... Ak pred Vás položím jablká, mrkvu a živú sliepku alebo surové, krvavé bravčové stehno, do čoho si  radšej zahryznete?  Ak starší človek zje 100 gramov mäsa, tak jeho telo vylučuje jedovatý odpad z mäsa minimálne osem dní a spotrebuje na to veľa vitamínov aj minerálov, ktoré sa mohli využiť na regeneráciu a rôzne ozdravné procesy. Len veľmi malú časť mäsa (okolo 20%)  je schopný ľudský organizmus stráviť a takmer 80% mäsa sa mení na rôzne jedy, kyseliny zamorujúce, oslabujúce... celý organizmus.

        Mrazené potraviny vždy pred varením rozmrazíme!

                                     BIELKOVINY A KYSELINY

   Konzumácia nadmerného množstva bielkovín (mlieka, mliečnych výrobkov, mäsa, mäsových výrobkov s obsahom mäsa, rýb, vajec, tofu...), strukovín, čierneho čaju, kakaa, kávy..., vedie k tomu, že sa v krvi objavuje kyselina močová, ktorá by mala byť vylúčená ľadvinami v podobe solí (močanu sodného, draselného a  amónneho). V patologických stavoch močany v krvi  skryštalizujú vo forme tenkých, tvrdých ihličiek, ktoré sa usádzajú v spojovacích tkanivách pohybového ústrojenstva, v kĺboch, chrbtici, šľachách, ďasnách... a vyvolávajú dnu, reumatizmus, zápaly, ekzémy..., poruchy mozgu, anémiu, rakovinu, parkinsonovu chorobu, alzheimerovu chorobu..., vytvárajú kamene v žlčníku, močových cestách a mnohé chronické choroby...

    Pacienti s hubovou, plesňovou chorobou čriev (paraziti, huby, plesne, zlé baktérie... obalia črevné steny a spotrebujú zásadité  látky z potravy- vápnik, železo, kremík, horčík, mangán..., vitamíny... a do krvi sa dostane len nepatrné množstvo zásaditých látok a vitamínov, čím nastane degenerácia podvyživených buniek aj celého organizmu,,,) majú v krvi mnohonásobne vyšší obsah kyseliny močovej a močoviny. Je to spôsobené hlavne zablokovaním vylučovacích orgánov pacienta toxínmi tvorenými plesňami, hubami...

       K neutralizácii kyslých toxínov, ktoré vylučuje huba candida..., plesne..., organizmus spotrebuváva vápenaté zlúčeniny, ktoré získava z potravín, alebo z kostí (ak telo nemá dosť zásaditých látok z potravy, tak ich čerpá z  kostí a kĺbov, ktoré sa  potom deformujú, v kostiach vznikajú otvory, praskliny...). Po čase sa  znižuje schopnosť ľadvín vylučovať tieto kyslé zlúčeniny (opuchy, zápaly kože, kĺbov, vačky pod očami, poruchy zraku, bodky pred očami, zvonenie v ušiach...), ktoré sa hromadia, podobne ako močany, v podobe tvrdých kryštálov, v spojovacích tkanivách kĺbov, šliach, svalov, chrbtice... a vyvolávajú akútne zápaly, ktoré sa zmenia na chronické. Vznikajú opuchy na rôznych miestach tela, zápaly kĺbov, šliach, kože, uší, očí, nosa, ďasien...,  bolesti chrbtice, kĺbov..., vznikajú kožné ochorenia, plesne, dna, reumatizmus, kŕčové žily, alzheimerova choroba, parkinsonova choroba, rakovina, mokvajúce chronické rany, ekzémy na koži... Aj po ustúpení, vyliečení zápalov zostávajú v pohybových tkanivách, kĺboch... trvalé degeneratívne zmeny, ktoré obmedzujú pohyblivosť kĺbov, šliach, svalov...

      Niektorí málo múdri, cynickí, lekári (nechcem povedať povýšeneckí, stupídni, skorumpovaní, chamtiví, podnikatelia bez svedomia, bez charakteru, bez súcitu,...) neodstraňujú príčiny zápalov (týmito príčinami je nesprávna, kyselinotvorná strava a potraviny  s vysokým GI, podporujúce rast húb a plesní v črevách...), ale diabolsky, pokrytecky likvidujú ich príznaky (vyrábajú si nových pacientov a podporujú zisky farmaceutického priemyslu...) predpisovaním antibiotík (antibiotiká sú plesne, ktoré v črevách vyvolávajú dramatické premnoženie plesní a húb), steroidných aj nesteroidných protizápalových liekov. Tým len na chvíľu zamaskujú prejavy choroby a  do  tela pacienta dostanú nebezpečné toxíny (metabolity liekov) z liekov, ktoré oslabený organizmus nedokáže vylúčiť z tela von a choroba sa čoskoro vráti z väčšou intenzitou, ako pred prvou  návštevou ordinácie lekára podnikateľa.

       V boji proti hubám a plesniam je dôležitá zásaditá (hlavne obilninovo - zeleninová) strava s nízkym glikemickým indexom a konzumácia probiotík.  Pri kúpe probiotík (ak konzumujeme málo zeleniny a ovocia) je dôležité, zistiť, ktoré probiotiká majú najlepšie účinky. Každý organizmus je iný  a každému môžu priaznivo pôsobiť iné probiotiká. Vhodné sú biele jogurty bez ochutenia a kefír. Probiotiká sú v každom surovom ovocí aj zelenine a nemusia sa kupovať v tabletkách.  Výborné, protiplesňové  je pridávanie (kapusty, cibule, cesnaku...) kurkumy a zázvoru do jedál.   Mliečne výrobky (aj ochutené jogurty) obsahujú plesne, huby a mliečny cukor podporujúci rast plesní... 


      Údajne až 76% ľudí na Slovensku zomiera na následky chorôb z prekyslenia. Vo vyspelých krajinách privážajú do nemocníc každý deň čerstvú zeleninu, aby bola strava v kuchyniach zásadotvorná so surovou zeleninou, ale Slovensko je ako rozvojová zaostalá krajina... V školských jedálňach, v nemocniciach aj v závodných jedálňach je toxická kyselinotvorná strava s vysokým glikemickým indexom. Tým klesá výkonnosť  občanov aj  slovenskej ekonomiky a narastá počet invalidov aj poloinvalidov, čím strácame konkurencieschopnosť... Ak by niektorým našim rozporuplným politikom, podozrivým z prepojenia na sekty a skorumpovaným zdravotným poisťovniam, zameraným len na mafiánske kšefty a zisky, išlo aj o platičov zdravotného poistenia a daní, tak už by dávno urobili nápravu v nanútenom stravovaní Slovákov.

        Človek by mal jesť 80% zásadotvorných a 20% kyselinotvorných potravín. Surová zelenina znižuje kyselinotvornosť potravín aj ich glikemický index, preto sa s  kyselinotvornými potravinami MUSÍ  konzumovať dostatočné množstvo surovej zeleniny,  varením sa zo zeleniny strácajú zásadotvorné látky. 

             Proti prekysleniu (žalúdka, hrubého čreva, krvi...) je dobré prefiltrovať 0,2 l vody, priviesť do varu a zaliať jednu zarovnanú čajovú lyžičku sódy bikarbóny  a vypiť. Minimálne pol hodiny nič nejeme, okrem pitia vlažnej prefiltrovanej vody s citrónovou, alebo grapefruitovou vodou. Ak niekto zistí, že sódu bikarbónu neznáša a cíti sa po nej zle, začne deň s vlažnou citróvou vodou. Dôsledne vylúčime zo stravy živočíšne bielkoviny. Telo sa začne zbavovať jedovatých látok, čistiť od toxínov a až o 90% sa môže posilniť imunita. Je to dôležité pri liečbe mnohých chorôb..., rakoviny, reumatizmu, dny, kĺbových ochorení, ekzémov, Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby, trombózy, upchávaniu ciev, demencie... 

Ak  jeme celozrnnú, stredne kyselinotvornú ryžu, alebo ovos s ph 6- 7, musíme si k tomu dať porciu surovej zeleniny s ph 8,5- 9, ako je surová mrkva, zeler, uhorky, hlávkový šalát... Tým sa zároveň zabráni zvyšovaniu glikemického indexu, likvidácii kostí, zraku, kĺbov, chrbtice, mozgu, ciev, srdca...

    Netreba zabúdať, že všetko má svoju mieru. Liek od jedu sa  často odlišuje len vo veľkosti dávky. Najmä starší ľudia si musia uvedomiť, že pri extrémnej fyzickej práci a vyčerpávajúcom športe sa v tele tvoria kyseliny (kyselina mliečna, močová) ako aj z kyselinotvorných potravín (mäso...). Nejeden starší pán sa vyliečil tak, že znížil svoje každodenné športové zaťaženie na 50% a znížilo sa prekyslenie jeho organizmu. Pri normálnej fyzickej záťaži sa telo zbavuje kyselín, ale pri extrémnej práci, vyčerpávajúcom športe dochádza k opačnému efektu, keď sa kyseliny tvoria z pohybu svalov.

         Niektoré lieky (aj syntetické vitamíny...) a nadmerná konzumácia soli, môžu prekysľovať viac ako alkohol, fajčenie  a káva. Pri prekyslení sa odporúča na dva dni úplne vylúčiť z jedálneho lístka kuchynskú soľ. 

     - Nenávisť, závisť, chamtivosť, živočíšny sex, pýcha, lakomstvo, lenivosť..., strach, depresie, frustrácia, vyhorenie, úzkosť, chronický smútok, toxické neurózy...,  môžu prekysľovať organizmus  chorého človeka viac ako mäso, alebo cukor! -

      Pri únave v miestnosti netreba ihneď piť kávu a prekysľovať si telo... Stačí otvoriť okno, pocvičiť si a vypiť pohár vlažnej vody s citrónovou šťavou, mätový čaj  s kôprom, alebo zjesť grapefruit.

          V modernej dobe pri sedavom spôsobe života, bez pohybu na čerstvom vzduchu, mnohonásobne narastá počet zákerných chorôb z prekyslenia organizmu. Kyselinotvorné potraviny a sedenie (Už pri sedení viac ako jednu hodinu, dochádza k prekysleniu organizmu, podpore vzniku rakoviny, MIGRÉNY, osteoporózy, trombózy... oslabeniu imunitného systému.... a skracovaniu života...) zapríčiňujú usádzaniu kyselín v tele a ich zrážanie na kryštáliky, ktoré ako brúsny kameň obrusujú kĺby, svaly, upchávajú cievy, vytvárajú povlak v cievach a likvidujú celé telo.

       Čím je človek starší, tým viac má opotrebované črevá, ľadviny, žalúdok, pečeň, žlčník, pankreas, obličky, ktoré pracujú niekedy len na 30- 50%.  Nadmernou konzumáciou cukrov, škrobov (biela múka, zemiaky, biela ryža...) alkoholu,  škrobov, bielkovín (mäso, vajcia, mliečne výrobky, tofu, sója...), soli..., dokáže organizmus bez následkov stráviť len 20 - 30 gramov bielkovín (čo je cca 100 gramov šošovice, 60 gramov mäsa,) a maximálne 60 gramov sacharidov, čo je 100 gramov pohánky, 100 gramov ovsených vločiek, 100 gramov celozrnnej ryže a 60 gramov pšena, 50 gramov celozrnnej pšeničnej múky.  Zeleniny by mal každý človek skonzumovať minimálne 1 kg denne. Olejnaté semená ako ľan, mandle, orechy, sezam, slnečnicu...,  minimálne 10 - 100 gramov denne. Treba mať na pamäti, že všetky obilniny (okrem pšena) sú kyselinotvorné aj šošovica, preto by sa nemali konzumovať vo veľkých dávkach a mali by sa jesť so zeleninou.  Vajcia, mäso (aj rybacie), mliečne výrobky a vajcia, prekysľujú niekoľkokrát viac ako obilniny, ktoré neobsahujú toľko nebezpečných jedovatých látok ako živočíšne bielkoviny. Je pre zdravie oveľa menej škodlivé jesť vitamín B12, ako mäso dovážané zo zahraničia. pri konzumácii mäsa a vajec treba konzumovať mäso a vajcia takých zvierat, čo neboli kŕmené chémiou, chlebom..., ale ich prirodzenými krmivami.

     Telo neustále bojuje o zásadité prostredie. Ak telo a hlavne krv nemá dostatok zásaditých látok vápnik, horčík, kremík, sodík..., tak si ich odoberá z kostí, kĺbov, zubov..., čo spôsobuje vznik reumatizmu, migrény, dny, osteoporózy, rakoviny, trombóz...   Ľudská krv musí byť mierne zásaditá - pH 7,35 - 7,45. Akákoľvek zmena môže byť signálom, že nastupuje vážna choroba... Sedenie, stres, nedostatok spánku, nedostatok tekutín (Má sa piť minimálne 0,4 l na 10 kg váhy. V lete viac.), zlá úprava jedla a  nedostatok čerstvého vzduchu prekysľujú celý organizmus podobne, ako kyselinotvorné potraviny. 

         Proti prekysleniu treba piť  na lačný žalúdok lyžičku sódy bikarbóny zaliatej horúcou vodou.  Nápoj pijeme s teplotou ľudského tela. Minimálne pol hodiny po vypití nič nejem ani nepijeme. Dobrým riešením proti prekysleniu  je aj teplá voda  s citrónovou, alebo grapefruitovou šťavou.  

        Ovocie sa môže jesť len s ovocím. Chorý alebo starý človek nikdy nesmie jesť ovocie s iným jedlom, alebo s nejakou tekutinou! Minimálne pol hodiny pred alebo po zjedení ovocia sa nesmie nič jesť ani piť. Ak sa táto zásada nedodržuje poškodzuje sa imunitný systém a  všetky vnútorné orgány, čím sa otvára brána pre mnohé zákerné choroby... Lepšie je nejsť ovocie, ako ho zle kombinovať! Ľudia trpiaci ekzémami, plesňovými ochoreniami čriev, kože... by nemali jesť žiadne sladké ovocie, kým sa nevyliečia, lebo ovocný cukor fruktóza podporuje rast plesní, toxických baktérií...


KŔČOVÉ     ŽILY

Podľa štatistík sú kŕčové žily a poruchy prietoku krvi diagnostikované u 72% žien nad 50 rokov (37% u žien nad 30 rokov). Najnebezpečnejšou vecou tejto patológie je, že nezanikne behom času: zvyšuje sa expanzia safenóznych žíl, čo znamená, že sa zvyšuje aj opuch končatín, bolesť a riziko trombózy.

          V skutočnosti mnohí ani len nerozumejú, že ide o skutočnú chorobu, a podceňujú jej následky. Mnohí dúfajú, že choroba sama odznie behom času, ale pravda na tom je, že nikdy nezmizne preč. Kŕčové žily môžu nielen zničiť život človeka prítomnosťou neustáleho edému a bolesti, ale tiež prispieť k rozvoju komplexov. Má to svoje dôvody: ľudia trpiaci kŕčovými žilami dolných končatín majú vždy hyperpigmentáciu kože, prevláda modrá odtieň a v pokročilejších prípadoch sa vyskytujú trofické vredy. Iní si to všetko všimnú, čo následne vedie u pacientov ku komplexom. Tí, ktorí trpia kŕčovými žilami, sú nútení vyberať svoj šatník tak, aby problém skryli: nosia nafúknuté topánky, dlhé nohavice a tmavé pančuchy.

Hlavným nebezpečenstvom tejto patológie je však to, že sa na jej pozadí vyvíja tromboflebitída. Tromboflebitída (zápal vnútornej steny žily) vedie k tvorbe krvných zrazenín, ktoré môžu blokovať lumen žily s tvorbou flebotrombózy a môže sa tiež dostať do pľúc cez systém dolnej dutej žily a odtrhnúť sa od steny cievy. V takom prípade môže dôjsť k pľúcnej embólii, čo je vážna a niekedy smrteľná komplikácia.

Ak kŕčové žily nie sú liečené, dôjde k dynamickej žilovej hypertenzii: pri chôdzi prestane tlak v žilovom systéme klesať na úrovne potrebné na zabezpečenie normálneho prekrvenia tkanív. Vyskytuje sa chronická žilová nedostatočnosť. Najskôr sa objaví edém, potom spolu s tekutými krvnými bunkami (erytrocyty, leukocyty) prenikajú do podkožného tkaniva. Vyvinie sa lipodermatoskleróza a hyperpigmentácia. S následnou konzerváciou a zhoršením porúch mikrocirkulácie a stagnáciou krvi kožné bunky odumierajú a vzniká trofický vred. A to už je postihnutie.

V skutočnosti ľudia, ktorí sa liečia na kŕčové žily sami (alebo ich neliečia vôbec), žijú s časovanou bombou.

 Napriek vysokej rýchlosti vykonaných manipulácií (pomocou ktorých kliniky a lekári, ktorí chcú iba hotovosť prachy, zisk, kšeft..., priťahujú svojich pacientov), tieto operácie majú veľa negatívnych dôsledkov na zdravie žien, pretože môžu viesť k vzniku krvnej zrazeniny. Hlavnou nevýhodou chirurgického zákroku je však skutočnosť, že ide iba o estetické riešenie problému. To znamená odstránenie následkov choroby, nie jej príčiny.

Pretože príčina pretrváva, problém sa v budúcnosti znova vyskytne. A veľmi rýchlo, za 1-2 roky.

Ak sa chcete kŕčových žíl zbaviť raz a navždy, musíte ich príčinu eliminovať. Spúšťacím mechanizmom pre vznik kŕčových žíl sa považuje porucha funkcie venóznych chlopní so vznikom spätného toku (reflux) krvi.

Počas operácií sa venózne cievy očistia alebo sa úplne očistí niektorá časť žily. Počas takýchto manipulácií sa však normálna funkcia chlopní neobnoví. To vedie k relapsu. Preto sa u mnohých odborníkov  prestalo  odporúčať chirurgickú liečbu kŕčových žíl.

     Pri kŕčových žilách  treba chodiť, chodiť, chodiť  a čo najmenej sedieť! Pri kŕčových žilách treba nosiť sťahovacie ortopedické pančuchy!  Treba cvičiť  1x denne tak, že si ľahneme na chrbát a striedavo  potriasame so zdvihnutou nohou cca 15 minút a  bicyklujeme nohami vo vzduchu minimálne 5 minút, prípadne 5x jednu minútu. Každý deň (aj v zime) si  sprchujeme nohy minimálne 1x  (najlepšie pred spaním  minimálne dve minúty) studenou vodou a nikdy ich nemočíme v teplejšej vode!  Konzumujeme svetlú varenú, dusenú pohánku,  zelenú pohánku  vypestovanú vysiatím obyčajnej pohánky, konopné semená, ľan mletý aj celý v jedle,  kurkumu, mätu, PARA ORECHY dva denne, slnečnicové semená, sezam, mandle, tekvicové semená, kešu orechy, púpavové listy, hlávkový šalát, reďkovku, zeler, mrkvová vňať petržlenovú vňať, medvedí, alebo klasický cesnak vňať, cibuľu.  Slnečnicové semená a ľan si môžeme pomlieť na mlynčeku na kávu, prípadne pridávať do jedál aj nezomleté.

          Pohánka  (najviac zelená) obsahuje rutín, ktorý spevňuje steny ciev a žíl, zlepšuje ich vitalitu, likviduje modré zápalové metličky... Slnečnica a mäta obsahujú najviac horčíka (magnézia, ktoré sa nachádza v mentole), ktorý zabraňuje vzniku kŕčových žíl a lieči kŕčové žily. Syntetický umelý mentol (s obsahom horčíka - magnézia) v tabletkách vyvoláva hnačky, znižuje tlak  a vyvoláva rôzne choroby.  Dôležitou potravinou proti vzniku  kŕčových žíl a  zhoršeniu ich stavu SÚ PARA ORECHY, KTORÉ MAJÚ VYSOKÝ OBSAH SELÉNU. Selén zohráva dôležitú úlohu  pri udržovaní zdravých ciev a žíl.

      Púpava, kurkuma, zeler (aj zelerová vňať), petržlenová vňať, mrkvová vňať, cesnak, cesnaková vňať, cibuľa, hlávkový šalát čistia cievy aj žily od rôznych nebezpečných usadenín, jedov, anorganických látok... a liečia zápaly ciev aj žíl.  Ľan obsahuje v zvýšenej miere (najviac zo všetkých potravín...) omega 3 mastné kyseliny a pôsobí blahodárne na cievy, srdce aj  žily ako čistič, omladzovač a liek zápalových procesov.

     Mäso, vajcia, cukor, káva, kakao, mliečne výrobky, pečivo, biela múka, konzervy, priemyselne spracované potraviny a iné kyselinotvorné potraviny vytvárajú v tele kyseliny, ktoré sa zrážajú na drobné kryštáliky, usadzujú sa v cievach, žilách..., vyvolávajú zápaly, opuchy, bolesti, podporujú vznik modrých cievnych  metličiek a zápalov žíl...

      Vitamín C, ktorý sa nachádza v každej SUROVEJ zelenine je pre každého človeka každodennou potrebou nevyhnutnou pre zdravé cievy aj žily bez zápalov a tvorbu zdravých tkanív v stenách ciev a žíl.  Umelý, chemický, syntetický vitamín C (celaskon) môže vyvolať rakovinu, zápaly ciev, žíl a mnohé iné ochorenia.  Každý vitamín sa  nachádza v dostatočnom množstve v zelenine a v rôznych potravinách. Okrem vitamínu B12, ktorý konzumujú vegetariáni a vegáni, nemusíme jesť žiadny umelý chemický vitamín! 

      Mnohé  syntetické vitamíny a minerály v tabletkách pôsobia v tele ako prudké jedy jedy. Syntetické vitamíny a minerály (vápnik, železo, vitamín D...) pridávané do priemyselne spracovaných potravín vyvolávajú rakovinu, choroby pečene, srdca, obličiek, mozgu, kože... V prírodných potravinách ako je zelenina, ovocie, obilniny, semená, orechy... sú vitamíny aj minerály viazané na vlákninu a  mnohé zdraviu prospešné látky, bez ktorých ich telo nemôže normálne vstrebať a použiť na liečivé procesy v tele.  Pri nadbytku ich bez problémov vylúči z tela von, čo  je  pri syntetických vitamínoch a mineráloch  oveľa ťažšie  a spôsobuje to choroby.                       

      Farmaceutické spoločnosti vyrábajú umelé syntetické, chemické vitamíny, ktoré často  pôsobia v tele tak, ako keby ste jedli zomletú tehlu... Na umelých chemických vitamínoch  a rôznych chemických výživových doplnkoch farmaceutické monopoly (mafie) zarábajú na hlúpych liekovo závislých chudákoch stovky miliárd €. Prefíkane, špeciálnymi reklamami, zastrašovaním a psychologickými manipuláciami nás presviedčajú, nútia ku konzumácii umelých chemických syntetických vitamínov a bezcenných výživových doplnkov, ktoré často pôsobia ako  obyčajné cukríky a v konečnom dôsledku zdravotný stav len zhoršujú.     

        Zrážanie kyselinového  povlaku (kyselinových kryštálikov) v krvných cievach spôsobuje množstvo ochorení:

  • Artériosklerotická vaskulárna choroba. Vaše cievy prestávajú úplne fungovať: menšie cievy sú úplne upchaté a vo veľkých cievach sa vyvinuli cholesterolové povlaky.
  • Koronárna choroba srdca. Vyskytuje sa vtedy, keď v koronárnych artériách vyvinuli povlaky a nedokážu dostať dostatok krvi do srdca.
  • Mŕtvica. V prípade pretrvávajúcej straty krvného zásobovania tkanív mozgu, nervové zakončenia začnú umierať, čo vedie k strate niektorých funkcií mozgu.
  • Hypertenzia. Keď sú krvné cievy príliš úzke, zvyšuje sa krvný tlak.
  • Kŕčové žily. Kŕčové žily sa môžu vyvinúť na nohách (ktoré často postihujú ženy) a ďalšie časti tela. Hemoroidy sú jedným z dôsledkov kŕčových žíl.
  • Venózna a arteriálna trombóza. Ak sa nelieči, v krvných cievach sa môžu nakoniec vyvinúť zrazeniny, čo vedie k vaskulárnej atrofii a smrti buniek v danom orgáne. Ak sa zrazenina dostane do krvného obehu, môže to viesť k zablokovaniu krvných ciev v srdci, čo vedie k infarktu, ktorý končí v 70% prípadov smrťou.

      To sa stáva toľkým ľuďom! Kardiovaskulárne ochorenia zabijú štyrikrát viac ľudí ako všetky ostatné príčiny. Lekári to vedia. Vedia, že každý by si mal očistiť svoje cievy, ale z nejakého dôvodu tomu v tejto krajine nepredpisujú žiadnu primeranú liečbu. Mnohí lekári predpisujú lieky na krvný tlak pre svojich pacientov trpiacich hypertenziou. Avšak tieto lieky poskytujú skôr dočasnú úľavu než riešenie problému. Potrebujete čisté cievy. 

     Existujú  konkrétne príznaky, ktoré naznačujú nárast kyselinového  povlaku:

  • Migréna
  • Zhoršenie pamäte
  • Chronická únava
  • Nespavosť
  • Erektilné problémy
  • Zhoršenie zraku a sluchu
  • Vysoký krvný tlak
  • Dýchavičnosť a angína
  • Bledá pokožka na nohách
  • Bolesť svalov a kĺbov

Avšak aj v prípade, že nemáte žiadny z týchto príznakov, po 30-tke by ste sa mali očistiť od povlakov najmenej každých 5 rokov. To vám umožní udržať si zdravie.

V skutočnosti sa povlaky v cievach tvoria veľmi rýchlo, najmä u starších ľudí. Nemusíte jesť hamburgery, vajcia, bravčové mäso, cukrovinky a hranolky trikrát denne, aby sa povlaky u vás vyvinuli. Keď budete jesť klobásu alebo miešané vajcia, určité množstvo cholesterolu sa uloží vo vašich krvných cievach. Časom sa cholesterol nahromadí.

        Zásadité potraviny ako je surová zelenina a očisťujúce čaje Vám  vyčistia organizmus   (zbavia Vás reumatizmu...) 16 x účinnejšie ako chemické, syntetické  lieky a bez vedľajších účinkov. Kyselinotvornosť obilnín sa môže znížiť ich namočením do vody, alebo aj naklíčením.  Strukoviny pred varením namočíme na jeden deň do vody a prvú vodu po varení ( cca. jednu hodinu s bobkovým listom a rascou, čiernym korením celým...) vylejeme, lebo obsahuje nadúvanie podporujúce... látky.  Po vychladení strukoviny nasypeme do  vrecúšok  a dáme zamraziť.  Po rozmrazení vrecúško vysypeme do hrnca  nalejeme vodu, nasypeme koreniny a varíme min. 5 minút. Potom po uvarení osolíme, okoreníme a  pridáme do zeleninových šalátov, alebo ako prílohu k obilným kašiam...

     Na dobrú prevenciu poškodenia ciev pomáha prírodný mentol, ktorý sa najviac nachádza v mäte. Pitie mätového čaju podporuje dobrú činnosť srdca, žíl, ciev aj celého obehového systému a napomáha tvorbe kolagénu a svalových tkanív na kĺboch.   Mentol v mäte obsahuje veľa horčíka (magnézia) ktorý je (spolu s vápnikom, fosforom a kremíkom) jedným zo základných stavebných kameňov kostí, kĺbov, zubov, chrbtice...

        Poznám mnoho prípadov, keď zomrel človek vo veku 40 - 50 rokov na infarkt, alebo v obrovských bolestiach na rakovinu... a každý z nich  jedol (niekedy ešte aj deň pred smrťou) v nadmerných dávkach  kyselinotvorné potraviny (mäso, vajcia, mliečne výrobky, cukrovinky..., v bode 1 dolu pod textom) a nasýtené mastné kyseliny. (Nasýtené mastné kyseliny, spôsobujúce zápaly..., sa nachádzajú v tukoch, ktoré sú tuhé aj pri izbovej teplote - bravčová masť, margarín, maslo... Nenasýtené mastné kyseliny sú pri izbovej teplote tekuté, olivový olej, repkový olej, ľanový olej lisovaný za studena...). Veľa nasýtených mastných kyselín obsahuje kokos a výrobky z neho. 

Každý človek (Čo chce byť zdravý a podávať dobrý pracovný výkon...) by mal jesť minimálne 80% denného jedla  zo zásadotvorných potravín. Pri mnohých chorobách je dobré aspoň na rok vylúčiť kyselinotvorné  živočíšne bielkoviny,  (mäso, mliečne výrobky, vajcia, ryby...) okrem bieleho neochuteného jogurtu, prípadne kefíru a jesť vitamín B12 v tabletkách. Poznám nejeden prípad, keď pacienta bolela hlava, bolelo ho v prsiach, pri srdci aj mesiac a lekár mu predpísal analgetiká od bolesti žalúdka, alebo hlavy, prípadne mu pichol injekciu od bolesti chrbtice. Nejeden pacient v takomto prípade dostal do jedného až piatich mesiacov infarkt. Ak by zmenil životosprávu a stravu, nebol by teraz poloinvalidom. Takto a podobne prichádza Slovensko minimálne  o stovky miliónov €. 

                                   POTRAVINY PODĽA ICH KYSLOSTI

        Telo neustále bojuje o zásadité prvky v tele, ak ich nemá, berie si ich z kostí... a tým poškodzuje celé telo. Nadbytok zásadotvorných  prvkov dokáže telo bez problémov vylúčiť, ale nadbytok kyselinotvorných prvkov nedokáže odstrániť a kyseliny sa zrážajú na drobné kryštáliky a obrusujú kosti, kĺby, svalové tkanivá... a  vyvolávajú zákerné choroby. Človek potrebuje aj kyseliny a kyselinotvorné potraviny, ale len v nepatrných malých dávkach. Na normálne stravovanie postačujú kyseliny z obilnín a netreba mäso, ani mliečne výrobky. K hlavným zásadotvorným prvkom v tele patrí organický vápnik, draslík, horčík, sodík, kremík, jód a železo. Anorganický vápnik (Anorganická je aj soľ, preto sa nesmie presáľať..., ani konzumovať potraviny s vysokým obsahom soli ako sú chipsy, zemiakové hranolky...), železo... vo vodnom kameni, v chemických liekoch, konzervačných látkach..., poškodzuje cievy, mozog, kĺby...

1.  Potraviny vysoko kyslé (pre chorých a starých  ľudí nebezpečné až zhubné) s pH 5 - 6 :

     Cukor, ocot, droždie, soľ, modifikovaný škrob pridávaný do potravinových výrobkov, syntetické lieky v tabletkách, syntetické vitamíny v tabletkách (okrem vitamínu B 12), PUDING, SĽAHAČKA, priemyselne spracované potraviny, cukrovinky, zmrzlina, napolitánky, chipsy,  vajcia, mäso (aj ryby), tvaroh, syr, mliečne výrobky (okrem bieleho jogurtu a kyslého mlieka), konzervy, kompóty, umelé sladidlá, nealkoholické nápoje, cigarety, konzervačné látky, chemické látky, pšeničná múka, chlieb, cestoviny, biela ryža, cukrárske výrobky, ocot, čokoláda, pivo, sója, tofu, káva, melta,  džem, alkohol, maslo, olej, čierny čaj, štiav, rebarbora,...  Štiav, rebarbora, maliny a slivky obsahujú veľa kyselín a pri nadmernej konzumácii môžu spôsobiť  vážne ochorenia kĺbov, chrbtice..., podporiť vznik osteoporózy, artrózy - zápalového poškodenia kĺbov. Nadmerná konzumácia kofeínu v káve môže spôsobovať búšenie srdca, dýchavičnosť, bolesti kĺbov, odvápňovanie kostí aj chrbtice, nedostatok železa... Cappuccino, káva so sušeným umelým mliekom, umelými sladidlami, farbivami, kukuričným škrobom, škodlivým sirupom...   obsahuje rakovinotvorné látky a môže spôsobiť chronické ochorenia. Do kávy, hlavne v čínskych  reštauráciách  sa pridávajú  orechové, karamelové a iné príchute, umelé sladidlá a rôzne chemikálie, ktoré môžu vyvolať rakovinu a iné choroby.

2.  Potraviny stredne kyslé s pH 6-7:

     Vlašské orechy, ovos, ryža, slivky, čučoriedky, brusnice,  maliny, olivy, ovocné šťavy s cukrom, sterilizovaná zelenina, víno, pohánka, kečup, arašidy...

3.  Potraviny mierne kyslé s pH 7-7,5:

       Sušený kokos, šošovica, tekvicové semená, biely jogurt, kyslé mlieko, kefír, slnečnicové semená, para orechy...

4.  Potraviny stredne zásadité s pH 7,5- 8,5:

        Mandle, kokosový orech, fazuľa, zeler, kapusta, cibuľa, paradajky, marhule, cesnak, jablká, cícer, pšeno, huby, hrušky, višne, melón, pomaranče, broskyne, banány, maliny, zelený hrášok, maliny...

5.  Potraviny vysoko zásadité s pH 8,5 - 9:

        Mrkva koreň aj list, zeler koreň aj list, petržlen koreň aj list, zemiaky, hlávkový, alebo listový šalát, sušené marhule, citrón, dusená žíhľava (môže sa pridať aj do horúceho jedla),  melón, petržlenová vňať, zeleninové šťavy, cigória, mrkvová vňať, pohánková vňať, púpavový list, skorocelový list, ďatelinová vňať, kozia noha - brlík...


        Pri extrémnej fyzickej záťaži ako je ťažká fyzická práca bez odpočinku, extrémne namáhavé športy (maratón, vysokohorské výstupy,  prehnaná, šialená cyklistika, box, kulturistika...), vzniká v tele nadmerné množstvo kyseliny mliečnej, ktorá sa zráža na drobné kryštáliky čo obrusujú, upchávajú kĺby, svaly, cievy... U starších (od 50 rokov) a chorých ľudí môže dôjsť k infarktu, uštvaniu ako pri maratónskom bežcovi, alebo dostihovom koňovi..., prípadne k trvalej invalidite. Platí to, čo hovorili naši predkovia:

          - Pomaly (s rozložením, šetrením síl) ďalej (najďalej) zájdeš. -

      Extrémna, bláznivá  fyzická námaha, škodí rovnako ako aj sedenie a nedostatok pohybu. Poznám nejeden prípad, keď naoko úplne zdravý, vitálny, športovo založený otec rodiny, vo veku okolo 50 rokov, po namáhavom cyklistickom výkone dostal infarkt a stal sa invalidom. Človek po dovŕšení 50 rokov musí častejšie odpočívať a nesmie z hlupáckej pýchy, (debilnej frajeriny), stupídnej ješitnosti PRECENIŤ SVOJE SCHOPNOSTI A SILY! 

      Tu platí, že menej je viac a skromnosť je nad zlato! Nejeden môj kamarát športovec vo veku okolo 60 rokov sa vyliečil, keď  znížil svoje športové výkony a prešiel na menej fyzicky náročné športy ako je turistika a chôdza v prírode.

    Nejeden zdravý, svalnatý chlap vo veku okolo 50 rokov, dostal po ručnom nakladaní piesku, dreva, kameňa... porážku, lebo z diabolskej pýchy chcel držať tempo, výkon  s mladými chlapmi a došlo u neho k prudkému prekysleniu organizmu a celkovému kolapsu..., čo nakoniec viedlo k predčasnej invalidke, alebo úmrtiu.

Mäso vytvára (po konzumácii) v tele kyselinu močovú. 

Extrémna fyzická námaha, práca, šport- kyselina mliečna.

Mäso a syry- kyselina dusičná.

Špenát, rebarbora, kakao, čokoláda - kyselina šťavelová.

Bravčové mäso- kyselina sírová.

Káva a čierny čaj - kyselina trieslová.

Bielkoviny a sacharidy sa nemôžu kombinovať spolu, ale len so zeleninou. Tuky kombinujeme so zeleninou. Ovocie len s ovocím.

      Pri očistnej hladovke (dva dni) nenecháme prázdne črevá (aby sa neprestali čistiť), ale konzumujeme zeleninu a pijeme očistné čaje, alebo  zeleninové šťavy (uhorková šťava s rajčinami, rozmixovanou zeleninovou šťavou...)  s  vodou. Zámerne nehovorím o chudnutí, lebo ak sa človek zdravo stravuje, nikdy nemôže byť  tučný!

       Bielkoviny (proteíny) vytvárajú v tele odpadové látky puríny z ktorých vznikajú v tele kyseliny a rôzne  jedovaté látky. Ak je kyselín veľa, telo ich nedokáže vylučovať a dochádza k mnohým chorobám ako sú kŕčové žily, zápaly, opuchy, reumatizmus, dna, osteoporóza, rakovina,  infarkty... Ak človek nevylúči (neobmedzí) škodlivé potraviny, ale začne užívať chemické lieky, môže dostať rakovinu pečene, žalúdka, hrubého čreva... a jeho telo sa ešte viac zanesie jedmi. Liečenie príznakov choroby, ešte zhoršuje zdravotný stav.

   Obsah purínov- kyselín v 100 gramoch potravín:

                  Zemiaky - 11%,  Mandle 12%,   ryža- 8%, ovsené vločky- 15%, Jablká - 1%, fazuľa- 26%, smotana- 41%, hrach- 28%, jogurt- 28%,     kurča- 76%, tofu- 44%, makrela- 37%, nízkotučné mlieko- 34%, šošovica- 29%,  tuniak - 88%.


     Nadmernou konzumáciou mäsa z väčších zvierat podporujeme zhoršovanie skleníkového efektu a likvidáciu ekosystémov.  Nadmernou spotrebou kávy podporujeme vyrubovanie pralesov v Južnej Amerike a  poškodzujeme si zdravie.  Dobrým riešením je čajová káva. Do šálky nasypeme štvrť čajovej lyžičky kávy (môže byť aj zelená káva), lyžičku (alebo niekoľko listov) mäty, pomletý rozmarín, sušený kôpor a zalejeme vriacou vodou. Po dvoch (piatich) minútach metu vyberieme, precedíme a môžeme piť. Budeme sa cítiť lepšie, sviežejšie ako po káve a podporíme ochranu pralesov - pľúc Zeme.  Mätu môžeme pestovať aj na balkóne v črepníkoch. Veľmi dobre sa pestuje a je nenáročná na stanovište.

            Bielkoviny (hlavne mäso a vajcia) kombinujeme so zeleninou, zeleninovými šalátmi a s tukmi. Bielkoviny ako mäso, vajcia, mliečne výrobky  a strukoviny nikdy nekombinujeme so škrobmi, so zemiakmi,  s obilninami ako je kukurica, pšeno, pšeničná múka...,  s potravinami obsahujúcimi viac ako 50% škrobu alebo 4% cukru! Zlá kombinácia potravín sťažuje trávenie, oslabuje imunitný systém, napomáha rastu  vírusov, ukladaniu kyselín v tele, množeniu  plesní, zlých baktérií...

       Obilniny a škroby môžeme kombinovať so zeleninou a s tukmi.

       Ovocie kombinujeme len s ovocím.

                                      TUKY

        Nesmieme zabúdať na tuky.  Tuky obsahujúce nasýtené mastné kyseliny (cholesterol, upchávanie ciev, starnutie...) sú pri izbovej teplote tuhé (bravčová masť,  maslo, margarín, slanina...).

  Nadváha, nadmerná konzumácia tukov, potravín s vysokým glikemickým indexom a živočíšnych bielkovín  podporuje vznik ochorení pečene, žlčníka a pankreasu. Ak neprestaneme piť alkohol, konzumovať nadmerné množstvo tukov, prejedať sa.., nepomôžu nám ani tony pestreca mariánskeho a naša pečeň  stvrdne, stukovatie ako kameň.

         Tuky s nenasýtenými mastnými kyselinami sú pri izbovej teplote tekuté (olivový olej, repkový olej, ľanový olej...). Ľanový olej (aj repkový olej) aj ľan obsahuje nenasýtené mastné omega 3 kyseliny veľmi dôležité pre zdravie mozgu, imunitný systém, cievy... Z toho dôvodu by každý človek mal denne zjesť minimálne polievkovú lyžicu pomletého ľanu (Semená melieme na elektrickom mlynčeku na kávu.), ktorý môže pridávať aj do jedál a  šalátov.  

     Nevhodný, zdraviu škodlivý je kokosový tuk, slnečnicový olej, kukuričný olej, arašidový tuk (kešu orechy, arašidy, kukurica, slnečnica) stužené rastlinné tuky..., ktoré podporujú sklerózu, demenciu, Alzheimerovu chorobu... Vylúčte zo svojho jedálnička arašidy aj kukuricu.

       Na to, aby náš tráviaci systém mohol vstrebať do tela vitamíny A, D, K, E, musíme jesť potraviny (mrkva, kapusta a iná zelenina...) obsahujúce vitamíny A, D, K, E s tukmi, lebo tieto vitamíny sú rozpustné len v tukoch a pritom sú veľmi dôležité pre zdravý imunitný systém, zrak, sluch, kĺby, cievy, mozog...  Zo sacharidov, cukrov, škrobov, (obilniny, zemiaky a výrobky z nich...) sa priberá 8x rýchlejšie ako z tukov!  Nadbytok zdravých tukov, zanáša, zaťažuje organizmus 5x menej ako cukor, (Nadbytočné škroby a sacharidy sa v tele premieňajú na cukor a oslabujú celý organizmus...)škroby a sacharidy.

        Jablká (sú veľmi zásadité a čistia organizmus od jedov) je dobré jesť aj s jadrovníkom, lebo  jablkové semená obsahujú veľa jódu, vitamínov a minerálov... Pred konzumáciou jablko rozkrojíme a skonrolujeme, či nie je jadrovník plesnivý, alebo nahnitý.

      Čína je najväčším znečisťovateľom životného prostredia na Zemi, totalitným režimom utláčajúcim milióny ľudí (mučenie, vraždy väznenie nevinných), je ekonomickým pirátom sveta, a odporcom medzinárodného boja za záchranu našej planéty pred ekologickými katastrofami.... Nakupovaním čínskych potravín, obuvi, textilu a liekov si poškodzujeme zdravie. Prispievame k tvorbe jedovatých odpadkov a likvidácii našej planéty.

     Kto má rád Stvoriteľa, ten má rád aj prírodu a ľudí! Ak chcete niečo urobiť pre prírodu, nepoužívajte na potraviny obaly ktoré hromadia odpadky, ale noste si jedlo v obedároch. Ak si beriete jedlo so sebou, dajte si ho v reštaurácii, alebo doma do obedára!

        Na cestovanie a turistiku je najvhodnejšie na jedenie  nosiť olejnaté semená a orechy. Doma uvaríme fazuľu, alebo cícer s bobkovým listom a rascou (môžeme pridať zázvor, čierne korenie, majorán...), prípadne zelený hrášok a (soľ pridávame až po uvarení) soľ.  Po vychladnutí dáme do obedára (cca 1/2 obedára), pridáme nadrobno nakrájané rajčiny, papriku, kôpor, zelerovú, mrkvovú alebo petržlenovú vňať, hlávkový šalát, uhorky (uhorky môžu vo väčších množstvách podporovať močenie a vyprázdňovanie čriev), 2- 4 lyžice oleja a zamiešame. Môžeme konzumovať s celozrnným pečivom, alebo s doma upečenými celozrnnými plackami. Treba mať na pamäti, že placky a pečivo prekysľujú. Mali  by sa konzumovať len v malých porciách max. 100 gramov denne.


      Chorí ľudia aj tí, čo majú nad 60 rokov,  by mali vylúčiť (Vylúčiť nemôžeme len soľ pre obsah jódu, ale nadmerné dávky soli môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy z prekyslenia...), alebo razantne obmedziť vysoko kyslé potraviny s pH 5- 6 pri bode 1. Zároveň musia začať jesť vitamín B12, ktorý sa nachádza v živočíšnych bielkovinách. 

        Ak nedokážete bez ťažkostí urobiť 5 drepov po sebe, musíte okamžite zmeniť stravovacie a pohybové zvyky. Na prvom mieste musíte vylúčiť, alebo obmedziť potraviny s pH 5 - 6 pri bode 1 a vykonávať každodenné pohybové aktivity.

      Ak niekto pije kávu (ktorá je silne kyselinotvorná) po  15, 00 hod, môže sa dostať do vážnych zdravotných problémov so žalúdkom, mozgom, cievami, srdcom  psychikou, vysokým krvným tlakom, prekyslením, osteoporózou, depresiami... Aj keď normálne zaspí a necíti žiadne chorobné zmeny, jeho organizmus zápasí s účinkami drogy a snaží sa vyrovnať rozkolísaný stav organizmu...

      Dobrou náhradou klasickej praženej kávy je zelená káva, ktorá má horšiu chuť, ale čistí organizmus od jedov, podporuje chudnutie... a obsahuje povzbudzujúci kofeín. Do zelenej kávy môžeme pridať na ochutenie štipku škorice (škorica je v minimálnej dávke, ako soľ,  veľmi liečivá, ale pri predávkovaní poškodzuje pečeň), klinčeky, aníz, (rascu, rozmarín...), mleté čierne korenie, zázvor (Pri nejakej intolerancii na zázvor aj korenie, ochoreniach pečene, žlčníka a čriev, korenie a zázvor vylúčiť!). Dobrou voľbou je aj zelená káva s citrónovou šťavou (Citrónovú šťavu nedávame do horúcej kávy, aby sme nezničili vitamín C!)

     Určite ju poznáte. Burinu, na ktorú neplatia žiadne ľudové triky a stopercentne ani chémia. Kozonoha hostcová je jednoducho nesmrteľná. Skôr ako sa však opäť pre jej prítomnosť v záhrade rozčúlite, skúste ju ochutnať. Možno vás prekvapí rovnako ako nás.

Kozia noha, ako sa medzi záhradkármi táto trváca rastlina často nazýva, obľubuje vlhkejšie a tienisté kúty záhrad, kde sa úporne a vo väčších skupinách rozširuje. Ak sa však na ňu prestane pozerať ako na nezničiteľnú burinu, vďaka svojej biologickej hodnote sa môže stať sľubnou listovou zeleninou. Obsahuje totiž množstvo minerálnych látok (draslíka, vápnika, železa a horčíka), karotény, veľa vitamínu C, silice, triesloviny a ďalšie prospešné látky. Prednosťou kozej nohy je vysoký obsah vápnika. Je vynikajúcou potravinou na očistu organizmu, proti dne, reumatizmu...

       Kozonoha (Aegopodium podagraria) je výrazne močopudná, podporuje zvýšené vylučovanie solí kyseliny močovej a chloridov. Preto je vhodnou prímesou do diuretických, protireumatických a krv prečisťujúcich čajov a do zmesí proti dne. Kedysi sa využívala na liečbu opuchov a zavodnenia. Kozia noha má niektoré listy vykrojené ako odtlačok kozej nohy, Koreň kozej nohy je jedovatý.

      Pre chorých ľudí je dôležitá kombinácia potravín tak, aby sa dobre využili všetky enzými...

Pred jedlom, s jedlom, ani po jedle sa nesmie piť, aby sa potravina dobre strávila!

  V jednom jedle by sa nemôžu  kombinovať:

- živočíšna potravina sa nesmie kombinovať, jesť so škrobovými potravinami (mäso + chlieb...)

- živočíšne potraviny sa môžu kombinovať,  jesť so surovou, alebo varenou zeleninou ( mäso, vajcia, alebo syr... so zeleninou)

- škrobové potraviny sa môžu kombinovať jesť so surovou, alebo varenou zeleninou (cestoviny + zelenina...)

- živočíšne a rastlinné tuky sa môžu pridávať do všetkých potravín, ale treba mať na pamäti, že spomaľujú trávenie až o polovicu.

     

    Stále častejšie sa hovorí o tom, že pacient by mohol oficiálne poslať lekárovi tzv. vďačnostné peniaze na účet do výšky 500€ minimálne sedem dní po vyliečení. Ak lekár pacienta nevylieči, nedostal by nič. Skončili by verejne známe úplatky... V rodinách, v rôznych organizáciách ľudia bežne hovoria koľko peňazí a za čo... dávajú lekárom a sudcom cez sprostredkovateľov.  

       Ak polícia dostane do väzenia 10 mafiánov, tak ďalší pätnásti obsadia ich uvoľnený priestor na trhu... Ak ľudia prestanú kupovať drogy a platiť výpalné (Poznám nejeden prípad, keď podnikateľ odmietol zaplatiť výpalné a použil strelnú zbraň...), mafie zaniknú sami od seba. Pri legalizácii vďačnostného by  v zdravotníctve nastala skutočná reforma a štát by dával do zdravotníctva minimálne o 40% menej peňazí. Takto by boli lekári nútení predpisovať menej chémie, liečiť aj alternatívnymi prírodnými metódami a neudržiavať  pacientov v chorobe, aby mali prácu a body. Nájdu sa však na chorom Slovensku racionálni politici, ktorí pochopia, že takto by skorumpovanému zdravotníctvu stačilo polovicu peňazí, čo mu dáva štát z našich daní...?

         Na Slovensku bolo v lete 2021 okolo 800 000 ľudí so zdravotným znevýhodnením, 260 000 invalidov a okolo 300 ľudí, čo mali byť na invalidnom dôchodku, ale nemajú peniaze na úplatky, aby si ho vybavili. Ak by si invalidku aj vybavili, mali by tak nízky invalidný dôchodok, že by z neho nedokázali uhrádzať hypotekárne a iné úvery... V lete 2021 bolo na Slovensku každé dvadsiate dieťa zdravotne znevýhodnené. Okolo 80% pracujúcich nad 50 rokov na Slovensku podáva zo zdravotných dôvodov pracovný výkon na 50 - 70%. Tradičný komunistický systém zdravotnej prevencie na Slovensku pozostávajúci z preventívnych prehliadok lekárov je nedostatočný, prehnitý a neúčinný. Čím viac lekárov a nemocníc, tým viac pacientov a invalidov!

      Preventívna prehliadka je súčasťou liečby, nie prevencie! Dobrí schopní lekári liečia, zachraňujú zdravie pacientov a nemôžu mať čas na vzdelávaciu, osvetovú prevenciu. Zdravotnú prevenciu a alternatívnu medicínu majú zabezpečovať politici, zdravotné poisťovne, zamestnávatelia, médiá, školy, cirkvi, banky, občianske združenia, obchody so zdravou výživou... Ak si to málo múdri - politici - neuvedomia, môže dôjsť k rozkladu Slovenska a úteku zdravých mladých Slovákov do zahraničia, alebo sa Slovensko dopracuje ku krvavej revolúcii, ktorá postihne najkrutejšie politikov a ich rodiny.

     Rýchla, racionálna podpora alternatívnej medicíny a zdravotnej prevencie môže z dlhodobého pohľadu zvýšiť zisky a príjmy bánk, obchodov, zamestnávateľov, štátu, cirkví, športových klubov... až o 45%. Sú ochotné, schopné... banky, zamestnávatelia, občianske združenia, školy, médiá, obchody, štát, cirkvi, športové kluby... podporiť ochranu prírody, alternatívnu medicínu, zdravotnú prevenciu a zdravý život na Slovensku? Ide politikom len o plný válov, špinavé kšefty, rozkrádanie peňazí daňových poplatníkov..., alebo im záleží aj na zdraví občanov a ekonomike štátu?

       Niektorí lekári si mýlia povolanie lekára a Hippokratovu prísahu s podnikateľským kšeftom. Zlegalizovanie finančných darov pre lekárov je najistejšou cestou k odstráneniu korupcie v medicíne. Dobrý lekár by mohol zarábať 15 000 - 20 000€ mesačne. Statočný chirurg odborník, ktorý operáciou pacienta úplne vylieči, by mal dostať vyššiu odmenu, ako skorumpovaný liekový díler, šarlatán, čo len udržuje liekovo závislého pacienta v chorobe k trvalej invalidite a jalovým predpisovaním liekov robí kšefty farmaceutickému priemyslu. Zdravotné poisťovne prepojené na farmaceutický priemysel (podozrivý z prelievania miliárd € do mafiánskych tajných zločineckých organizácií...) tolerujú zločinecko - kšeftárske praktiky v slovenskom zdravotníctve.

         Symptomatická liečba príznakov chorôb zameraná na čo najväčší predaj liekov a kšefty farmaceutického priemyslu (zločinecké zisky, kšefty farmaceutického priemyslu sú vysoko nad zdravím pacientov...) vyvoláva liekovú pandémiu na Slovensku. Produkciou liekovo závislých poloinvalidov sa z mnohých lekárov na Slovensku stávajú obyčajní liekoví díleri - šarlatáni, ktorým ide viac o čo najväčšie predpisovanie liekov, ako o vyliečenie pacientov. Mnohé lieky, s nebezpečnými vedľajšími účinkami poškodzujúcimi zdravie pacientov, majú podobné vlastnosti ako drogy a vyvolávajú silnú závislosť...

          Ak pacient dbá o svoje zdravie a nie je jeden rok chorý, mala by mu zdravotná poisťovňa vyplatiť minimálne 100€ z jeho zdravotného poistenia. Matky s deťmi do desať rokov by mali mať lieky zadarmo. Ale to by sme museli mať iné osadenstvo našej rozporuplnej Národnej Rady? Mnohým politikom ide len o vlastné kšefty, plné válovy a na voliča si spomenú len mesiac pred voľbami.


    Takmer každý Slovák po dovŕšení veku 40 rokov trpí nejakým druhom plesňových, alebo hubových ochorení, ktoré môžu prerásť do cukrovky, rakoviny, choroby kĺbov, upchatia močových ciest, problémov s močením, choroby prostaty, ekzémov, plesní na nechtoch a koži, ciev, migrény, čriev, pečene, žlčníka, močových ciest...  Nejeden pacient s pokročilým ochorením vystrieda mnohých lekárov, ktorý ho posielajú k rôznym špecialistom a označujú ho za hypochondra. Odvrhnúť a vysmiať ho môže aj jeho rodina, kým neskončí na psychiatrii, alebo v krematóriu...

      Farmaceutické spoločnosti podozrivé s prepojenia na mafie uprednostňujú zisk pred zdravím pacientov...  Ovplyvňujú Univerzity, lekárov aj zdravotné poisťovne, aby sa čo najviac predávalo chemických liekov... Farmaceutický priemysel bojuje proti alternatívnej prírodnej medicíne a zdravotnej prevencii. Zakrýva skutočnosť, že zo syntetických liekov vznikajú nebezpečné hubové a plesňové ochorenia.  Odmieta vydať certifikáty na predaj prírodných liečiv...

    Univerzitné vzdelanie (ovplyvnené farmaceutickým priemyslom...) lekárov nezahŕňa výučbu stanovenia diagnózy chorôb vyvolaných plesňami a  hubou Candida. Preto ani lekári nie sú pripravení diagnostikovať, ani liečiť tieto ochorenia. lekári nepoznajú príznaky týchto chorôb a ani laboratória nie sú schopné ich diagnostikovať. Keď nedokážu určiť tieto nebezpečné choroby lekári, verejnosť si neuvedomuje veľké nebezpečenstvo, ktoré prinášajú infekcie tohto typu. Na následky plesňových a hubových ochorení u nás ročne zomrie viac ľudí ako na koronavírus!

    Pri plesňových, migréne, hubových onemocneniach a cukrovke je dôležité konzumovať potraviny s nízkym glikemickým indexom. Glikemický index je množstvo cukru, ktoré sa za krátky čas dostane z danej potraviny do krvi.  Čím viac cukru je v črevách a v krvi, tým viac narastajú plesne a huby na koži pacienta aj po celom tele...              Glikemický index = GI.

      Ľudia, čo jedia jedlo s vysokým GI, s veľkou pravdepodobnosťou ochorejú na plesňové, hubové ochorenia, cukrovku, rakovinu, ekzémy...!!!

                   Starší a chorý človek by mal jesť jedlo s GI maximálne 45 až 50.  Ak zjeme potravinu s GI 80 s váhou 500 g + potravinu s GI 20 s váhou 500g, tak výsledný GI nášho jedla bude  50, lebo 80+ 20 je 100 a 100: 2 = 50


         Potraviny s  GI 110:

          Maltóza - cukor nachádzajúci sa v pive.

          Potraviny s GI 100:

           Glukóza, ryžový sirup, modifikovaný škrob (Nachádza sa v mnohých priemyselne spracovaných potravinách ako je melta, sójové mlieko..., treba čítať etikety na potravinách...).

         Potraviny GI 95:

       Pečené zemiaky, zemiakové hranolky, ryžová múka, pšeničný chlieb bez otrúb.

        Potraviny s GI 90:

         Zemiaková kaša, biele bezlepkové pečivo, varené zemiaky, chipsy, čerstvé sladké kukuričné klasy,

      Potraviny s GI 85:

       Med, varený zeler, marená mrkva, biela pšeničná múka, kukuričná múka, kukuričné vločky, biela varená ryža, varený koreň petržlenu. 

        Potraviny s GI 75:

       Varená tekvica, melón, čokoládové tyčinky, čajové pečivo, keksy, cestoviny s pšeničnej múky.

         Potraviny s GI 70:

        Kukuričná kaša, pšeno, nekvasený chlieb.

          Potraviny s GI 65:

           Ražný chlieb, varený bôb, varená červená repa.

         Potraviny s GI 60:

           Krupica, jačmenná kaša, banány, skoré zemiaky varené.

         Potraviny s GI 50:

         Chlieb celozrnný, alebo s otrubami, Celozrnná hnedá ryža, zelený hrášok varený, Makaróny z celozrnného obilia.

         Potraviny s GI 40:

        Celozrnné obilné vločky, mrazená kukurica semená, celozrnný ražný chlieb, fazuľa, sezam, mak, pohánka.

           Potraviny s GI 35:

          Amarant, surový zeler.

          Potraviny s GI 30:

          Cícer, paradajky, šošovica, surová mrkva, surová červená repa, zelená fazuľka, baklažán, repa, mäso, ryby, vajcia.

          Potraviny s GI 25:

          Lúpaný hrach.

          Potraviny s GI 20:

           Čierna čokoláda s minimálnym obsahom 80% kakaa. 

          Potraviny s GI 15:

           Sója, orechy, kyslá aj surová kapusta, rebarbora, štiav, pšeničné klíčky, paprika, špenát.

          Potraviny s GI 10:

          Cesnak, cibuľa, cuketa, pór, avokádo, reďkovka, bazalka, petržlenová, zelerová, mrkvová, pohánková (pohánku si môžeme vypestovať aj v kvetináči z obyčajnej  svetlej pohánky), skorocelová, púpavová vňať (aj stopky) a  vňať kozej nohy.

KLIEŠŤ

         Je nebezpečné dotýkať sa zatúlaných, chorých, alebo zdochnutých zvierat, ktoré nás môžu nakaziť nebezpečnými chorobami rovnako ako bezdomovci. (Bezdomovci sú pomstou zločineckých mafií, hazardného biznisu, skorumpovaných sudcov a exekútorov. V civilizovanom, kresťanskom štáte s vierou v Stvoriteľa a láskou k blížnemu nemôže existovať ani jeden bezdomovec, len v skorumpovanom, zločinecko - mafiánskom systéme v demokraticko- liberálnej maske... Za komunistami, Židmi, slobodomurármi, okultistami, sektami, a homosexuálmi... nenávideného  Tisovho vojnového Slovenska nebolo na Slovensku ani 1% bezdomovcov z toho, čo máme teraz! Bezdomovci, ktorí berú ľuďom z tanierov rezne v reštauráciách, napádajú turistov..., prenášajú nebezpečné choroby, znižujú výkon ekonomiky, sú najslabším ohnivkom reťaze Slovensko a môžu spôsobiť pretrhnutie reťaze... Bezdomovci   sú boľavým zubom, chronickou chorobou Slovenska a vizitkou skorumpovaných, politikov, ktorým ide len o špinavé kšefty, plný válov a na voličov si spomenú deň pred voľbami.) Bezdomovci, ktorí nedodržujú žiadnu hygienu, sú nebezpečnejší ako kliešte, chrípka ... 

       V posledných rokoch prudko narastá počet  kliešťov. Ak si človek nájde na tele prisatého kliešťa, nemá ho krútiť do žiadnej strany, ale rovno vytiahnúť, vykývať zo strany na stranu, lebo kliešť má rovný sosák ako nôž. Ak ho krútime, môže nám do krvi vylúčiť obsah čriev...  Ak zostane v tele hlavička, vyberieme ju s dezinfikovanou ihlou a celú ranu vydezinfikujeme. Každý nález kliešťa na tele si zapíšeme a minimálne mesiac sa sledujeme, či nemáme následky? Ak konzumujeme surové kozie, alebo ovčie mlieko, prípadne nepasterilizované  výrobky z neho, mali by sme sa dať zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde - zápalu mozgových blán. 


    Lymská borelióza patrí medzi najčastejšie infekčné ochorenia prenášané kliešťami. Aj keď nejde o chorobu, ktorá by nás mohla ohroziť na živote, dokáže človeku riadne skomplikovať život. Postihnutý môže v krajnom prípade skončiť až v invalidnom dôchodku. Účinná očkovacia vakcína proti tejto chorobe dosiaľ neexistuje.

Ochorenie spôsobujú baktérie rodu Borrelia, ktoré sa zaraďujú medzi tzv. spirochéty, mikroorganizmy špirálovitého tvaru pohybujúce sa pomocou bičíkov. Prenášačom je kliešť obyčajný (Ixodes ricinus), a to v rôznych vývojových štádiách (môžete sa nakaziť od infikovaného kliešťa rovnako ako od jeho nymfy). Po prisatí kliešťa na kožu dochádza do dvoch hodín k preniknutiu vírusov do organizmu. Parazit sa s obľubou prisáva na miesta, kde je teplo a vlhko, a kde nie je tak veľmi na očiach, napr. v oblastiach kožných záhybov, v podpazuší, slabinách, podkolennej jamke alebo za ušami. Mnoho nakazených o ňom vôbec nevedelo, najmä v prípade nymfy, ktorá meria len pár milimetrov.

    Prvá fáza niekedy prejde bez príznakov

Inkubačná doba boreliózy sa pohybuje rádovo v dňoch či týždňoch, keď človek začína na sebe pociťovať prvé príznaky. Jediným typickým a nezameniteľným prejavom tohto ochorenia je červená škvrna (erythema migrans), ktorá sa objavuje v časovom odstupe niekoľkých dní až týždňov od prisatia kliešťa. Dosahuje pomerne značné rozmery (veľmi často nad 5 cm) a smerom od stredu môže blednúť. Niekedy ľahko svrbí, ale nebolí. V tomto štádiu je choroba veľmi dobre liečiteľná antibiotikami. Na veľkú smolu sa však asi u polovice nakazených tento príznak vôbec neobjaví a infekcia sa tak od začiatku skryto šíri. A borélie medzi tým prenikajú ďalej do tela.
(Nie každé pohryznutie kliešťom je však nebezpečné. Od erythema migrans treba rozlíšiť bežnú reakciu na neinfikovaného kliešťa - svrbiaca a horúca pokožka a začervenanie menších rozmerov, ktoré je farebne homogénne a vo väčšine prípadov rýchlo mizne. Tieto príznaky sa obyčajne prejavia už v okamihu odstraňovania kliešťa alebo v dvoch nasledujúcich dňoch.)

Druhá fáza často pripomína chrípku

V priebehu niekoľkých týždňov sa môžu objaviť ďalšie príznaky choroby, ktoré pripomínajú chrípku: výrazná únava, malátnosť, zvýšená teplota, zimnica, bolesti svalov a kĺbov, bolesť v hrdle, nepríjemný tlak v zátylku a pod. Že nejde o bežnú virózu, poznáte podľa absencie nádchy a kašľa. Pokiaľ v tejto fáze navštívite lekára, máte stále veľkú šancu na uzdravenie, pretože borelióza zatiaľ nenapadla imunitný systém. Mnoho ľudí si však tieto príznaky zamení s obyčajnou chrípkou. Práve v tom je borelióza tak veľmi zákerná.
Ak necháte druhú fázu prejsť bez povšimnutia, ťažkosti postupne odznejú a vy sa môžete cítiť úplne zdraví. U časti nakazených však choroba neskôr prepukne v celej sile. Neliečená borelióza prechádza do chronickej infekcie, ku ktorej sa časom pridávajú ďalšie, veľmi závažné ochorenia, ako sú autoimunitné choroby, chronický zápal mozgu alebo problémy s chrbticou a kĺbmi. O borelióze sa takisto hovorí v súvislosti s chronickým únavovým syndrómom a roztrúsenou sklerózou.

Borélie napadajú nervy, kĺby i mozog

Príznakov týchto chronických ochorení môže byť celý rad, záleží na tom, kde sa borélie "usalašili". Pri napadnutí periférnych nervov si pacienti sťažujú na pálenie kože, pocity pichania, mravčenia, tŕpnutia, necitlivosť či naopak bolesti, ktoré sa rôzne sťahujú po tele. Typickým symptómom je obrna lícneho nervu. Postihnutie vegetatívneho nervového systému sa ohlasuje búšením srdca, nepravidelným srdcovým rytmom, črevnými ťažkosťami, zápalmi močového mechúra alebo nadmerným potením v hornej časti tela. Pokiaľ borélie preniknú až do centrálnej nervovej sústavy, môžu vyvolať zápal mozgu či mozgových blán. Ten sprevádzajú buď akútne príznaky - vysoká horúčka, silná bolesť hlavy, stŕpnutie šije, obrna, alebo častejšie chronické ťažkosti, ako sú závraty, bolesti hlavy, pocit stuhnutej šije, tŕpnutie končatín a chrbtice. Aj v tejto fáze je ešte možné dostať chorobu pod kontrolu. V opačnom prípade môže (pokojne aj po dlhej dobe) dôjsť k nezvratnému poškodeniu kĺbov, mozgu, nervového alebo imunitného systému. Neignorujte preto ani zdanlivo banálne príznaky, zvlášť ak viete, že vás v ostatnom čase pohrýzol kliešť. Včasná liečba antibiotikami môže mnohé zachrániť.

S kliešťami sa môžete stretnúť aj v mestskom parku

Proti napadnutiu kliešťom sa nedá celkom ubrániť. Môžete síce použiť repelenty, ale ani tie najúčinnejšie vám nezabezpečia stopercentnú ochranu. A dnes už, bohužiaľ, nepomôže ani to, že sa budete vyhýbať lesným porastom. Sezóna kliešťov sa totiž vplyvom miernych zím a celkovo teplejšej klímy stále predlžuje (stretnete sa s nimi od časnej jari do jesene) a rozširuje sa aj ich "pole pôsobnosti" - nájdete ich aj vo vyšších polohách, kde sa predtým nevyskytovali. Týmto parazitom sa tradične najlepšie darí v zarastených, krovinatých okrajoch lesov, na vlhkých nepokosených lúkach s vysokou trávou a v zanedbaných záhradách. Stretnúť sa s nimi však môžete aj uprostred mestského parku.

Silná imunita znamená pevné zdravie

Otázkou zostáva, prečo si niektorí ľudia napadnutí boréliami s chorobou poradia aj bez liekov, prípadne ani nezistia, že prekonali boreliózu, a iní s jej následkami bojujú ešte rad ďalších rokov. Jednou z možných odpovedí môže byť náš imunitný systém, presnejšie povedané to, v akej je kondícii. Práve odolnosť organizmu hrá významnú úlohu v tom, či pri stretnutí s bakteriálnymi infekciami alebo virózami podľahne alebo nie. Inými slovami, dobrá imunita je základ celkového zdravia. Dá sa posilňovať mnohými spôsobmi - pohybom na čerstvom vzduchu, pestrou a vyváženou stravou, dostatočným pitným režimom, kvalitným spánkom, otužovaním, pravidelnou relaxáciou, ako aj vyhýbaním sa stresovým situáciám. Ďalšími možnosťami, ako sa aktívne starať o svoju odolnosť je konzumácia zdraviu prospešných potravín, hlavne zeleniny a olejnatých semien..., ktoré organizmus zásobia prospešnými látkami potrebnými na podporu imunity ( Kyselina listová, vláknina, selén, zinok, vápnik, jód, kremík, sodík, horčík, mangán, vitamín C, A, D, E, K, vitamín B6, B12 ...). 

Kliešťová encefalitída

Infekčné či bakteriálne ochorenia, kedy je napadnutý mozog či mozgové blany, sa nazýva kliešťová encefalitída. Vírus je šírený predovšetkým prostredníctvom kliešťov, menej často potom komáre, výnimočne alimentárnou cestou (kravské, kozie, ovčie mlieko). K rizikovým skupinám patria poväčšinou mladšie a staršie ročníky, pričom najvyšší výskyt kliešťovej encefalitídy je v poslednej dobe vo vekovom rozmedzí 45-64 rokov. Na druhom mieste rebríčka výskytu kliešťovej encefalitídy sú seniori vo veku nad 65 rokov. Hrozba kliešťovej encefalitídy je celosvetová záležitosť, ktoré sa však možno preventívne chrániť očkovaním a silným imunitným systémom.

Faktory kliešťovej encefalitídy (zápalu mozgu)

Prenášačom nákazy kliešťovou encefalitídou býva z veľkej časti kliešť. Mnohí sa však domnievajú, že k infekcii môže dôjsť len prisatím na vlastnej koži, avšak riziko nákazy vzniká aj pri poranení v priebehu vyťahovanie kliešťa domácemu zvieraťu. Prenos vírusu majú na vine iba infikované samičky, tzv. Nymfy, pretože dospelé samce kliešťov nesajú, iba na hostiteľoch vyhľadávajú samičky. Menej častý, avšak možný spôsob prenosu je konzumáciou surového mlieka a nepasterizovaných mliečnych výrobkov od nakazených zvierat (napr. Koza, krava, ovce). K rizikovým skupinám patria hlavne deti a starší ľudia, pretože u detí nie je dostatočne vyvinutý imunitný systém a u starších osôb je imunita vekom oslabená. K oslabeniu imunitného systému však môže dôjsť kedykoľvek v priebehu života, čím vzniká rizikový faktor vírusovej infekcie. Ak je človeku na koži prisaté kliešť, vždy je vhodné imunitu posilniť.

Inkubačná doba a diagnóza kliešťovej encefalitídy (zápalu mozgu)

Inkubačná doba trvá spravidla 7 až 14 dní, v niektorých prípadoch však aj mesiac. Príznaky pripomínajúce ľahkú chrípku prichádzajú po uplynutí inkubačnej doby. Nákazu kliešťovou encefalitídou odhalí laboratórne vyšetrenie krvi.

Príznaky kliešťovej encefalitídy (zápalu mozgu)

Prvé príznaky poukazujúce na vznik kliešťovej encefalitídy sa podobajú ľahké chrípke, kedy sa okrem bolesti svalov, kĺbov a hlavy prejavujú malátnosť aj zvýšené teploty. Chrípkové príznaky zvyčajne trvajú pár dní, potom odznie, akoby človek bol zdravý. Po čase nastáva druhá fáza kliešťovej encefalitídy, v ktorej sa objavujú ďalšie klinické príznaky s ďaleko závažnejším priebehom. Veľmi typickými príznakmi tejto fázy sú bolesti hlavy sprevádzané vracaním, čo je spôsobené aj tým, že vírus napáda vyššiu centra mozgu a mozgové obaly. Svetloplachosť, tras, závraty a vysoká horúčka patrí tiež k závažným príznakom kliešťovej encefalitídy. V prípade vysokej závažnosti, kedy vírus napáda spodnej centra mozgu, je ochorenie život ohrozujúce, pretože môže spôsobiť zástavu životne dôležitých funkcií. Medzi menej častými príznakmi encefalitídy sú obrny, poruchy sluchu, poruchy koncentrácie alebo pamäti, prípadne nespavosť.

Prevencia kliešťovej encefalitídy (zápalu mozgu)

Očkovanie je najjednoduchší spôsob prevencie kliešťovej encefalitídy modernej doby, však o zdravotnej nezávadnosti radu očkovanie sú dnes vedené mnohé pochybnosti. Úplne základná prevenciou je vyhýbanie sa prenášačom, teda kliešťom. V prírode je vhodné chrániť kožu dostatočným odevom (pevnou obuvou, dlhé nohavice do ponožiek, pokrývku hlavy). Kliešte sa najčastejšie na človeka dostanú práve spod nohavíc, kadiaľ lezú do vyšších teplých a vlhkých miest na tele. Zabrániť kontaktu s kliešťami možno aj vhodným repelentom, ktorý nanášame predovšetkým na okraj nohavíc, rukávov i okolo krku. Ak sa napriek tomu nevyhneme prisatie, kliešť je nutné čo najrýchlejšie a správne odstrániť. Ubrániť sa vírusu nám pomôže silný imunitný systém. Ak je imunita oslabená, vírus má väčšiu šancu k infekcii, a organizmus sa mu neubráni. S posilnením imunitného systému možno začať kedykoľvek. Aj v čase prisatia kliešťa môže byť posilnenie imunity záchranou.

Liečba kliešťovej encefalitídy (zápalu mozgu)

Ak sa prejavia príznaky kliešťovej encefalitídy niekoľko týždňov po prisatí kliešťa, je vhodné navštíviť lekára, ktorý posúdi váš zdravotný stav a odporučí krvné vyšetrenie. Nápadnú známkou nákazy môže byť aj červenkasté podozrivé zafarbenie škvrny po prisatí. V každom prípade už pri prvých chrípkových príznakoch je vždy vhodné posilniť imunitný systém ako prevenciu možného vážnejšieho ochorenia vrátane kliešťovej encefalitídy.

Vplyv imunitného systému na kliešťovú encefalitídu (zápal mozgu)

Silný imunitný systém sa dokáže brániť vírusom a parazitom, ktoré spôsobujú množstvo ochorení, ako je kliešťová encefalitída. Z toho titulu je žiaduce, nielen pri napadnutí kliešťom, zamerať sa na posilnenie imunity a cielene ju podporiť prirodzenou cestou. Bohužiaľ nespočet vonkajších vplyvov v modernej dobe nám bráni si zachovať silu imunity, naopak bývame čím ďalej viac oslabení, a preto je najdôležitejšia prevencia, vďaka ktorej sa pred oslabením a prípadnou kliešťovou encefalitídou ubránime.


     Mnohé ochorenia sa dajú  vyliečiť doma úpravou stravy, diétou a bylinkami... Pokiaľ nemáte teplotu 38 stupňov a viac, alebo iné vážne príznaky, môžete svoje ochorenie riešiť vlastnou liečbou, prípadne aj so svojim lekárom aj telefonicky... Mnohí lekári servilne, oportunisticky... oddaní farmaceutickému priemyslu (podozrivému s prepojenia na mafie...) sa snažia predpísať pacientovi čo najviac syntetickej chémie a urobiť ho liekovo závislým, aby zvýšili mnohomiliardové zisky farmaceutického priemyslu, pričom finančný zisk je vysoko nad zdravím pacienta.


MIGRÉNA

      Ide o viac, či menej sa opakujúce bolesti hlavy. Postihnutá žena (výnimočne muž) má neznesiteľné bolesti hlavy, pocit na zvracanie, hmlu pred očami...,  čo môže viesť ( pri zanedbaní liečby a užívaní analgetík...) až ku krátkodobej strate pamäte, ochrnutiu končatín...

      Málo múdri lekári, (sluhovia skorumpovaného farmaceutického priemyslu, ktorý uprednostňuje zisk, honbu za peniazmi pred zdravím pacientov...) usilujúci sa o zisk a čo najväčší príjem predpisujú trpiacim pacientkám antidepresíva a anelgetiká (brufen, paralen...), čím len zhoršia zdravotný stav žien a urobia ich liekovozávislými od užívanie analgetík...  Analgetiká vyvolávajú rôzne druhy rakoviny, depresie, schizofrenické návaly, mozgové skraty, osteoporózu, choroby pečene, žalúdka, ciev... Démonovi Mamonovi slúžiaci lekári liečia len príznaky migrény (zvracanie, bolesti...), ale neliečia migrénu, lebo to ani nechcú!

      - Jedna  z našich dobrovoľníčiek  bola na svadbe, celú noc nespala, mala zápchu a na druhý deň ju bolela hlava. Vystriedala siedmich lekárov a každý jej povedal niečo iné. Jeden jej predpísal antikoncepciu a antidepresívum, druhý jej dal ibuprofén, tretí naproxén, štvrtý antibiotiká, piaty paralen, šiesty antibiotiká  a siedmy paracetamol. Dobrovoľníčka si urobila silnú zelenú kávu. Išla na WC, riadne sa vyprázdnila, vyspala sa a bolo po bolestiach hlavy. O lekároch si myslí svoje. Vie, že ak by začala užívať to čo jej dávali, mohla by sa stať závislou od liekov aj od lekárov a chronickou pacientkou... Myslím, že k tomu netreba nič dodávať. 

Na Slovensku  sa  v roku 2020 predalo  okolo 3,5 milióna antidepresív. Nemalú zásluhu na tomto chorobnom  stave Slovenska majú nesvorní politici. Okolo 650 samovrážd v roku 2020 na Slovensku  je obžalobou celého Slovenska. Ľudský život je jedným z najcennejším darov Stvoriteľa. Nepohŕdajme týmto cenným darom... Vážme si ho, chráňme si ho a nezakopme ho ako hlúpy sluha svoj talent, lebo Božie mlyny meľú pomaly, ale isto. V našom modernom  prostredí sa  stále častejšie skloňuje slovo KARMA.

ANTIDEPRESÍVA

                     Naozajstná nefalšovaná, nepokrytecká Láska k Stvoriteľovi, blížnemu, prírode  a nádej v pomoc Stvoriteľa je 100 000x viac ako najsilnejšie  antideresívum.  Čím menej máme na Slovensku lásky k Stvoriteľovi a Blížnemu, tým vyššia je u nás spotreba drog, antidepresív a narastajúci počet samovrážd.

Antidepresívum je liek alebo liečivo, ktoré zlepšuje chorobnú depresiu alebo dystýmiu (miernejšia depresia). Do tejto indikačnej skupiny patrí viacero skupín liečiv, najmä IMAO (inhibítory monoaminooxidázy), tricyklické antidepresíva (využívané v psychiatrickej praxi od ich objavu šťastnou náhodou v 50. rokoch minulého storočia), novšie SSRI (Inhibítory spätného vychytávania sérotonínu) a viaceré novšie formy vyvinuté farmaceutickými firmami. Antidepresívne lieky patria k najviac predpisovaným liekom psychiatrami a všeobecnými lekármi, a ich efektivita a vedľajšie účinky sú predmetom mnohých štúdií, a predháňajúcich sa vyhlásení. Viacero antidepresívnych rastlinných drog, najmä ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) sú tiež študované a užívané.

Antidepresíva sa obyčajne nepovažujú za stimulanciá. Zvyčajne sa užívajú niekoľko týždňov, mesiacov aj rokov a majú oneskorený nástup terapeutického účinku. Liečivá užívané pre rýchly euforizujúci účinok vo všeobecnosti nie sú pokladané za antidepresíva. Napriek svojmu menu sú antidepresíva podávané aj pri viacerých iných indikáciách, vrátane chorobného nepokoja, cyklotýmie, porúch príjmu potravy a chronickej bolesti. Niektoré sú zneužívané ako "zlepšovače nálady". Naopak iné skupiny liekov, ako antipsychotiká v malých dávkach a benzodiazepíny sú tiež často využívané na zvládnutie depresie. Preto je niekedy termín antidepresívny používaný pre terapiu (napr. psychoterapia, elektrošoková terapia) alebo proces (napr. narušenie spánku, zvýšenie osvetlenia, pravidelné cvičenie), o ktorom vieme, že zlepšuje chorobnú depresiu. Skúsenosť ukazuje, že placebo zvykne mať výrazný antidepresívny účinok a preto potvrdenie antidepresívneho účinku antidepresív vyžaduje dôkaz výrazne vyššieho účinku ako má placebo.


Nežiaduce účinky

Antidepresíva často spôsobujú nežiaduce vedľajšie účinky a neschopnosť tieto zniesť je často dôvod na prerušenie inak účinnej farmakoterapie.

Nežiaduce účinky SSRI

Nevoľnosť, hnačka, bolesti hlavy. U SSRI sú tiež bežné sexuálne vedľajšie účinky, ako strata libida, neúspech v dosiahnutí orgazmu a poruchy erekcie. Ďalší znepokojujúci vedľajší účinok spájaný s užívaním SSRI je sérotonergný syndróm.

Nežiaduce účinky tricyklických antidepresív (TCA)

Bežné vedľajšie účinky sú sucho v ústach, rozmazané videnie, malátnosť, točenie hlavy, triašky, sexuálne problémy, kožné vyrážky a priberanie na hmotnosti alebo naopak chudnutie.

Nežiaduce účinky IMAO (inhibítorov monoaminooxidázy)

Zriedkavé nežiaduce účinky IMAO ako fenelzín a tranylcypromin vyvolávajú hepatitídu (zápal pečene), srdcový infarkt, mozgový infarkt a kŕče.

Všeobecné nežiaduce účinky

Aj keď novšie liečivá môžu mať menej vedľajších účinkov, pacienti niekedy hlásia vážne vedľajšie účinky pri ich vynechaní, najmä u paroxetínu a venlafaxínu. Navyše časť pacientov neodpovedá na tieto antidepresíva. Ďalšou výhodou niektorých novších antidepresív je, že dokážu dosiahnuť účinok niekedy už za päť dní, kým normálne treba štyri až šesť týždňov na zlepšenie nálady. Niektoré štúdie však ukazujú, že môžu ešte častejšie spôsobovať sexuálne poruchy. V súčasnosti sú však už testované lieky s lepšími vlastnosťami vo vzťahu k sexuálnym poruchami a inými kľúčovými nežiaducimi účinkami.[chýba zdroj]

Inhibítory monoaminooxidázy môžu spôsobiť potenciálne smrteľnú hypertenznú reakciu ak sú brané s potravinami s vysokým obsahom tyramínu ako zretý syr, údené mäso alebo extrakty z húb. Tiež boli pozorované smrteľné reakcie na voľnopredajné i predpisované lieky. Pacient, ktorý užíva IMAO by mal byť pozorne sledovaný predpisujúcim lekárom a ten by mal byť vždy informovaný o predpisovaných i voľnopredajných liekoch, ktoré pacient berie. Takíto pacienti by mali informovať aj zdravotníkov na pohotovosti a pri svojich dokladoch by mali mať správu, že vlastník je užívateľom IMAO liekov. Niektorí lekári dokonca navrhujú nosenie náramku na upozornenie. Aj keď tieto reakcie sú značne dramatické, keď k nim dôjde, celkový počet úmrtí z týchto dôvodov je porovnateľný s užívaním voľnopredajných liekov.[chýba zdroj]

Antidepresíva by by mali byť užívané s opatrnosťou, zvyčajne v spojení so stabilizátormi nálady pri liečbe cyklotýmie, pretože môžu spustiť symptómy mánie. Popri pacientoch s cyklotýmiou bolo spustenie mánie užitím antidepresív pozorované aj u malej časti pacientov s depresiou.[28] SSRI sú antidepresíva najčastejšie spájané s vedľajšími účinkami.

Užívanie antidepresív by malo byť monitorované psychiatrom, ale v krajinách ako Nový Zéland, Spojené kráľovstvo a USA, všeobecní lekári môžu predpísať antidepresíva bez konzultácie psychiatra. Bolo pozorované, že najnebezpečnejší čas z hľadiska samovrážd u pacientov s depresiou je práve po začatí užívania antidepresív, pretože tieto môžu spôsobiť vedľajšie účinky ako sú prejavy depresie, psychomotorická retardácia a chýbanie motivácie, predtým ako sa nálada začne zlepšovať. Aj keď sa to môže zdať paradoxné, štúdie ukazujú, že suicidálne tendencie sú pomerne bežné v počiatočnej fáze antidepresívnej terapie a môžu byť ešte častejšie u mladých, ako sú prepubertálni a pubertálni pacienti. Je preto dôležité aby príbuzní sledovali správanie mladého pacienta, najmä v prvých ôsmich týždňoch liečby, a všímali si možné prejavy suicidálneho správania. Pred tým ako boli vydané varovné označenia (systém podobný značeniu tabaku na Slovensku) americkou FDA a inými podobnými organizáciami v iných krajinách, vedľajšie účinky a varovania rodín boli zvyčajne ignorované alebo zjemňované výrobcami i lekármi. Toto mohlo spôsobiť v niektorých prípadoch smrť, i keď priame dôkazy toho nie je ľahké získať. Zvýšenie incidencie samovrážd v niektorých štúdiách viedlo k zvýšenej pozornosti pri užívaní týchto liekov. Ľudia pod 24 rokov užívajúci antidepresíva sú varovaní, že užívanie antidepresív môže zvýšiť riziko suicidných myšlienok a správania. V USA federálni zdravotní predstavitelia zverejnili zmeny označení na antidepresívnych prípravkov aby varovali ľudí pred hroziacim nebezpečenstvom.[chýba zdroj]

Nežiaduce účinky na sexuálne funkcie

Sexuálne poruchy sú veľmi bežným vedľajším účinkom, najmä u SSRI. Aj keď sú zvyčajne vratné, môžu tieto prejavy v niektorých prípadoch trvať mesiace i roky po vysadení lieku. Bupropión, duálny inhibítor spätného vychytávania (noradrenalín a dopamín), v mnohých prípadoch spôsobuje mierne zvýšenie libida pre zvýšenú dopamínovú aktivitu. Tento účinok sa pozoroval aj pri inhibítoroch spätného vychytávania dopamínu, stimulanciách CNS a dopamínových agonistoch a je spôsobený zvýšením hladiny testosterónu (v dôsledku inhibície tvorby prolaktínu) a zvýšenej tvorby oxidu dusnatého. Apomorfín, nefazodon a nitroglycerín v niektorých prípadoch prípadoch odstránili časť sexuálnej dysfunkcie prostredníctvom zvýšenej tvorby oxidu dusnatého. U IMAO sú nežiaduce účinky v tejto oblasti zriedkavejšie, konkrétne u moklobemidu je to 1,9 %. Bolo pozorované zlepšenie porúch sexuálnych funkcií spôsobených IMAO podávaním Betanecholu prostredníctvom jeho cholínergických vlastností (Gross 1982).

Aby lekár mohol zvoliť adekvátnu liečbu, mal by mu pacient poskytnúť informácie potrebné na odlíšenie poklesu libida (malá alebo žiadna chuť na sex), zníženia sexuálnej funkcie (impotencia, vaginálna suchosť) a anorgazmie, pretože tieto majú rozličné príčiny a vyžadujú si inú terapiu.

Nežiaduce účinky na REM spánok

Zistilo sa, že skoro všetky bežné antidepresíva potláčajú REM spánok čo viedlo dokonca k hypotéze, že ich klinická účinnosť je z veľkej časti odvodená od potláčania REM spánku. Všetky tri hlavné skupiny antidepresív, IMAO, triciklické antidepresíva (TCA) a SSRI, výrazne potláčajú REM spánok.[29] IMAO prakticky úplne odstraňujú REM spánok, kým TCA a SSRI ho redukujú krátkodobo na 40 - 85 % a dlhodobo na 30 - 50 %. Paradoxne bežný vedľajší účinok väčšiny antidepresív je zvýšenie výskytu živých snov a nočné mory sú bežným dôsledkov vysadenia IMAO liekov.

Opiáty

Ópium bolo známe ako antidepresívum od dávnych dôb.[30] Rôzne opiáty boli bežne užívané ako antidepresíva až do polovice 50. rokov, kedy stratili priazeň lekárskej komunity pre svoju návykovosť, vznik tolerancie a jeho vedľajšie účinky. Dnes je užívanie opiátov v liečbe depresie v lekárskej sfére tabu kvôli ich spájaní so zneužívaním drog, preto výskum v tomto poli postupuje veľmi pomaly.


Kyselina gama-hydroxymaslová

Kyselina gama-hydroxymaslová (GHB) bola v niektorých prípadoch užitá ako antidepresívum. Francúzsky biológ Claude Rifat začal výskum antidepresívneho potenciálu GHB. Rifat si všimol, že GHB netlmí emócie ako bežné antidepresíva, ale namiesto toho posilnila pozitívne emócie a potlačila depresiu.[32] Nanešťastie bola GHB (v USA) zakázaná pre spôsobovanie narkolepsie.

Kontroverzia

Viacero štúdií vyvolalo pochybnosti o účinnosti antidepresív. Výsledky týchto štúdií hovoria, že účinok antidepresív je v porovnaní s placebom zanedbateľný.[33] Zverejnený článok bol však prudko kritizovaný nezávislými výskumníkmi. Jeden z dôvodov na kritiku bolo, že sa skúšky zameriavali skoro výlučne na SSRI a kritici vyhlasujú, že to nie je najlepší článok, ale len najznámejší. Navyše bol demonštrovaný silnejší účinok u iných antidepresív a preto sú názory, že tento článok "hádže všetky antidepresíva do jedného vreca", kým jeho záber by mal byť obmedzený len na sérotonínovú hypotézu depresie.

Prostredníctvom amerického zákona o voľnosti informácií (Freedom of information act) získali dvaja psychológovia dáta z 47 štúdií využitých FDA pre povolenie šiestich antidepresív predpisovaných najviac v rokoch 1987 - 99. Vo všeobecnosti účinkovali tieto antidepresíva o 18 % lepšie ako placebo, čo je štatisticky významný rozdiel, ale "bezvýznamný pre ľudí v klinickej praxi", ako povedal Irving Kirsch, psychológ z University of Connecticut. On a spoluautor Thomas Moore zverejnili svoje nálezy pod názvom "Prevention and Treatment" (prevencia a liečba), v elektronickom časopise Americkej psychologickej spoločnosti (American psychological association).[chýba zdroj] Kirsch tvrdí, že vyše polovica štúdií zistila, že pacienti na antidepresívach nemali o nič väčšie zlepšenie ako pacienti na placebe. "Mali o tom povedať americkej verejnosti. Tie lieky sú propagované ako oveľa lepšie ako skutočne sú." Hovorí, že existencia štúdii, ktoré nepotvrdili účinnosť bola označená na balení len u Celexa, jednom z nedávno FDA povolenom lieku. Ostatné, zahrnuté v tomto vyhodnotení boli Prozac, Paxil, Zoloft, Effexor a Serzone.

Boli zverejnené aj ďalšie články o výhodách atypických antidepresív v porovnaní s typickými. Tieto sa objavili práve včas vzhľadom na potrebu pre medicínu založenú na dôkazoch, ako aj posúdenie nákladov pre zdravotnú starostlivosť.

Alternatívna medicína

Alternatívna liečba depresie využívajúca napríklad liečivú rastlinu Ľubovník bodkovaný a derivát aminokyseliny S-adenozylmetionín, získava za posledné roky na popularite.[34][35] Klinické skúšky ukazujú, že účinok akupunktúry môže byť porovnateľný s amitriptylínom; navyše bolo zistené, že akupunktúra je efektívnejšia u depresívnych pacientov so zníženou sekréciou 3-metyl-4-hydroxyfenylglykolu (hlavný metabolit centrálneho neurotransmiteru noradrenalínu), kým amitryptilín je efektívnejší u pacientov s inhibíciou pri dexametazónovom inhibičnom teste.[36] U akupunktúry bolo tiež zistené, že vedie telo k produkcii väčšieho množstva endorfínov.[37] Klinické skúšky ukázali, že S-adenozylmetionín môže byť rovnako účinný ako bežná antidepresívna farmakoterapia, s oveľa menším počtom vedľajších účinkov.[34][35] Väčšina štúdií prišla k záveru, že ľubovník je zvyčajne rovnako účinný proti depresii ako iné moderné lieky, opäť s menším počtom vedľajších účinkov a je v Európe bežne predpisovaný. Nedávna štúdia však ukázala, že pri vážnych depresiách nie je ľubovník signifikantne účinnejší ako placebo.[38] Potravinové doplnky s tryptofánom, aj keď boli vo viacerých krajinách deregistrované kvôli nečistotám, ktoré spôsobovali krvné ochorenia, boli tiež použité ako prírodné antidepresíva. Potravinové doplnky s 5-HTP, zlúčeninou, ktorú telo využíva na tvorbu sérotonínu ukazujú v testoch sľubné výsledky, ale vyžadujú viac experimentálnych dát.


      Podľa rôznych prieskumov zomrú na predávkovanie ópioidnými liekmi vo svete milióny ľudí ročne. Na Slovensku  je nemálo lekárov, čo koronavírus liečia antibiotikami a antidepresívami. Európa a Slovensko nie je výnimkou v ich konzumácii pri bolestiac h všetkého druhu. Najväčším hriešnikom v pridávaní opiátov (fentanylu...), drog do liekov  od bolesti je čínsky zločinecko - mafiánsky farmaceutický priemysel. Drogy, opiáty v čínskych potravinách a liekoch od bolesti (analgetikách) vyvolávajú u konzumentov silnú závislosť. Pri predávkovaní vznikajú vážne choroby a smrť. Mnohé bežne dostupné ópioidné lieky od bolesti ako fentanyl..., sú silnejšie, škodlivejšie drogy ako pervitín, kokaín a marihuana.

    Typy bolesti: Akútna bolesť: - je vyvolaná identifikovateľnými podnetmi, - je krátkodobá, - prestáva ak je zahojené poranenie tkaniva, ktoré ju spôsobilo, - väčšinou sa neopakuje. Definícia akútnej bolesti nie je celkom všeobecná, pretože nevysvetľuje napr. migrény a koliky. 

      Chronická bolesť: - trvá dlhšie ako 3-6 mesiacov alebo sa pravidelne opakuje, - príčiny, ktoré ju spôsobujú, nie sú spoľahlivo identifikovateľné, - intenzita bolesti je vždy vyššia než odpovedá intenzite stimulácie, - spôsobuje dlhodobé telesné utrpenie, - je sprevádzaná psychologickými fenoménmi, - závažne ovplyvňuje kvalitu života zvýšenou incidenciou depresie a strachu, - vyžaduje opakované a trvalé lekárske konzultácie a zákroky. 

       Analgetiká: - sú lieky tlmiace alebo odstraňujúce bolesť. 

   Rozdelenie analgetík: neopioidné analgetiká: analgetiká- antipyretiká: napr. paracetamol, nesteroidné antiflogistiká: napr. ibuprofén, diklofenak, indometacín, kyselina acetylsalicylová, naproxén. 

   Opioidné analgetiká: 2 slabé opiody: napr. tramadol, pentazocín, kodeín, dihydrokodeín, silné opiody: napr. morfín, fentanyl, buprenorfín.

      Paracetamol: - patrí medzi analgetiká-antipyretiká. Má analgetický a antipyretický účinok, nemá protizápalový účinok. Nástup účinku je cca do 30 minút od požitia. Indikácie: horúčka, najmä pri akútnych bakteriálnych a vírusových infekciách, bolesti zubov, hlavy, neuralgie, bolesti svalov alebo kĺbov nezápalovej etiológie, bolesti vertebrogénneho pôvodu, bolestivá menštruácia. 

     Ibuprofén: Má analgetický, antipyretický a antiflogistický účinok. Indikácie: bolesti miernej a strednej intenzity rôzneho pôvodu (predovšetkým bolesti kĺbov, svalov, zubov, hlavy a menštruačné bolesti), zvýšená teplota a zápaly. 

       Kyselina acetylsalicylová: Kyselina acetylsalicylová (ASA) je súčasťou rady liekov pôsobiacich ako analgetiká, antipyretiká, antiflogistiká (dávky od 500 mg), antikoagulanty (dávky do 100 mg) a iné. 3 Indikácie: bolesti miernej a strednej intenzity rôzneho pôvodu, napr. bolesti hlavy, kĺbov a svalov sprevádzajúce chrípkové ochorenia, bolesti zubov, neuralgie, bolesti vertebrogénneho pôvodu, horúčkové stavy, najmä pri akútnych respiračných ochoreniach chrípkového charakteru a ochoreniach z nachladnutia.

      Naproxén: Naproxén má dobrý protizápalový, analgetický a antipyretický účinok, ktorý závisí od dávky. Indikácie: Používa sa pri posttraumatických bolestiach (podvrtnutia, pomliaždeniny), pooperačných bolestiach (v traumatológii, ortopédii, gynekológii, čeľustnej chirurgii), gynekologických bolestiach (bolesti a kŕče pri menštruácii, bolesti pri zavedení vnútromaternicového telieska a pri ostatných bolestiach), bolestiach hlavy, zubov, prevencii a liečbe migrény, bolestiach chrbta. 

    Diklofenak: Má analgetický a protizápalový účinok. Indikácie: Používa sa na liečbu zápalových prejavov kĺbov (bolesť a opuch) pri zápalových a degeneratívnych reumatických ochoreniach ako sú reumatoidná artritída, juvenilná reumatoidná artritída, psoriatická artritída, ankylozujúca spondylitída, polymyozitída a dermatomyozitída, systémový lupus erythematosus, ďalej sa používa v liečbe metabolických reumatických chorôb ako je dnavá artritída.  Derivanciá - prípravky s obsahom kapsaicínu, mentolu, metylsalicylátu - môžu pomôcť pri lokalizovanej bolesti. 

      Kedy by ste mali ísť k lekárovi: - Bolesti sa objavili náhle bez anamnézy predchádzajúcich bolestí. - Bolesť sa po nenápadnom začiatku v priebehu dní či týždňov zhoršuje. - Došlo k zmene charakteru bolesti. - Prítomné sú varovné príznaky - neurologické, teploty, poruchy vedomia, parestézie. - Prejav po prvýkrát po 50. roku veku. - Bolesti lokalizované v tyle a zátylku.

           Jedinou účinnou liečbou je vylúčenie škodlivých potravín, stresu, dlhodobého sedenia, nedostatok čerstvého vzduchu, zápchy, nedostatku spánku, obmedziť, alebo vylúčiť kyselinotvorné potraviny (hore v bode č. 1) a zabezpečiť si dostatočný príjem tekutín (min 0,5 litra na 10 kg váhy). V niektorých prípadoch (pri nízkom tlaku) pomôže pri nástupe migrény káva, alebo pohyb na čerstvom vzduchu.

   Migrénu môže podporovať aj  kakao, čokoláda  a kokos...

       Dobrou prevenciou proti migréne je pohyb na čerstvom vzduchu, dostatočný spánok, optimistické myslenie, zásadité potraviny (Zelenina, ovocie... Pri cukrovke, ekzémoch a plesniach maximálne 100 g málo sladkého ovocia denne. Nízky GI majú kyslé jablká, grapefruit,  marhule a málo zrelé banány.), pitie zelenej kávy, čajov z rimbaby (maronky) očianky, veroniky lekárskej, prasličky roľnej, nátržníka husieho, rebríčka (myšieho chvosta), žihľavy...

   Klasickú kávu nahradiť zelenou kávou, ktorá riedi stolicu, vyplavuje toxíny a potláča chuť do jedla...  Do zelenej kávy môžeme pridať klinčeky, kôpor, aníz, prípadne mleté čierne korenie a štipku škorice (Škorica a korenie  vo väčších dávkach môže škodiť ľuďom s ochoreniami pečene).

     Prechodným riešením je aj čajová káva, považský mix:   Popradská káva+ zelená káva + mäta. Najlepšie piť pred jedlom alebo po jedle 30 min. Max 2x denne.  Káva s alkoholom, cukrom aj  umelými sladidlami  vyvoláva rakovinu a iné choroby.

       Potravinou budúcnosti je ľanové semeno pre množstvo minerálov, vitamínov, bielkovín... Zásadité ľanové semeno obsahuje až 6x viac nenasýtených mastných kyselín, ako vlašské orechy, ktoré sú kyselinotvorné... Pomleté ľanové semená uskladňujeme v chladničke, alebo mrazničke maximálne tri dni podobne ako aj orechy a iné olejnaté semená. Ak sú olejnaté semená zomleté viac dní, hrozí vznik plesní a oxidantov... Pomleté lanové semená pridávame do nátierok, kaší a rôznych jedál. Ľan má protirakovinové účinky a podporuje činnosť srdca, čistenie čriev aj ciev... Naši chudobnejší  predkovia jedli ľan denne ako náhradu mäsa a masti.


            

               Šalát ku každému jedlu:

               Zeleninovú vňať po premytí  (2-3x) položíme vo veľkej mise na (prípadne z jednej strany podložíme) šikmú plochu a necháme odtiecť vodu, ktorú viac krát vylejeme z misy. Do šalátov aj strukovín pridávame citrónovú šťavu (Je veľmi zásaditá, čistí močové cesty od pieskov...). Citrónová šťava je dobrá náhrada škodlivého octu. Ocot je vhodný len na čistenie nádob od vodného kameňa.   

             Rajčinu, papriku, čínsku kapustu, zeler, petržlenovú, reďkovkovú, zelerovú mrkvovú... vňať aj vňaťové stopky, (jednu cibuľu) nakrájame, posolíme, pridáme rascu, olej (olivový, repkový, ľanový...), koreniny, zamiešame a necháme postáť (0,5hod. - jeden deň). Môžeme pridať cícer, fazuľu, zelený hrášok (Sója je kyselinotvorná a má nepriaznivé účinky na štítnu žľazu...).  Môžeme konzumovať ku všetkým jedlám a pri všetkých chorobách!  


     Náš moderný svet je   preplnený  plesňami rôzneho druhu, ktoré podporujú vznik rakoviny, cukrovky, ekzémov, migrény, osteoporózy,  choroby pľúc, kože, srdca, čriev, mozgu, zraku, sluchu...

         V čínskych teniskách, likvidujúcich kĺby aj cievy..., vznikajú nechtové plesne, ktoré otravujú krv a vyvolávajú mnohé ochorenia. Dajú sa zničiť len separovaním tenisiek do odpadu a zakúpením ortopedicky nezávadnej obuvi bez jedovatej chémie.

            V čínskom priliehavom chemickom textile, vznikajú na intímnych miestach tela, pod tesným čínskym textilom sparené mapy, ekzémy, plesne, huby, infekcie, ktoré môžu prerásť do otráv krvi, porúch imunitného systému, migrény, neplodnosti, poškodeniu kĺbov, srdcovocievnych komplikácií... Najlepší materiál pre zdravotne nezávadný  textil je bavlna a ľan bez chémie.

             Ľudia ošetrujú ovocné stromy, psov mačky..., ale veľmi často zabúdajú na svoje denne týrané nohy.  Po večernom kúpeli je dobré každý večer si natrieť nechty na nohách alpou. Je to dobrá prevencia proti plesniam. 

           Nebezpečné plesne sú v ľudských výkaloch, v ľudskej krvi, v mäse z väčších zvierat, vo WC, v nevetranom stojacom vzduchu, v práčkach, v kuchynských dresoch, vo vaniach, v zlej obuvi, v sladkom ovocí, v mlieku a mliečnych výrobkoch, v antibiotikách, v antikoncepcii, v analgetikách, v konzervovaných potravinách, na stenách vlhkých miestností, v autách, v starých nevetraných predmetoch a odevoch...


Histamínová intolerancia - čo nejesť, čo jesť a ako ju liečiť?

Nedajte sa nami ovplyvniť a Histamín berte len ako informáciu. Pokiaľ neviete na 100% percent, že máte histamínovú intoleranciu, tak sa tým nezaoberajte.


Histamínová intolerancia je spôsobená nedostatočným odbúravaním histamínu čo je zapríčinené nedostatkom alebo slabšou účinnosťou jeho degradačných enzýmov (DAO). Jedným zo zaručených spôsobov ako predísť nepríjemným príznakom nadmerného množstva histamínu v tele je vyhýbanie sa potravinám s jeho obsahom, potravinám ktoré podporujú jeho uvoľňovanie alebo obsahujú zložky ktoré zaťažujú s DAO.


Probiota v črevách vytvára 70% imunitného systému

Tak ako sú od seba odlišné jednotlivé baktérie, rovnako sa odlišujeme aj my ľudia. Preto každému môže pomôcť niečo iné, jedna zložka potravy alebo probiotiká môže niekomu pomôcť, niekomu uškodiť a u niekoho zase nemať vôbec žiaden vplyv. Histamínová intolerancia je jedno z ochorení, s ktorým sa musíte naučiť žiť a postupne spoznávať čo vám pomáha a čo nie. Postupným skúšaním určite prídete na to, čo je pre vás najlepšie.

Homocysteín - tichá hrozba. Čo všetko môže mať na svedomí?

Trpíte ochoreniami srdca a ciev alebo vás trápia iné civilizačné ochorenia? Znepokojuje vás vysoký krvný tlak? Máte pocit, že vyzeráte staršie, ako je primerané vášmu veku? Posvieťte si na hladinu homocysteínu v krvi!

Prečo práve na homocysteín? Pretože jeho hladina v krvi sa niekedy neprimerane zvyšuje a podobne ako cholesterol sa usadzuje v cievach. Znižuje sa prietok krvi v organizme a keďže dostatočné prekrvenie má v našom tele prečisťovaciu funkciu, nedokrvený organizmus sa "zanáša" toxínmi. Začína predčasne starnúť a jednotlivé systémy prestávajú dostatočne plniť svoju funkciu.

Je veľmi pravdepodobné, že ste o homocysteíne ešte nepočuli, nie je to však v lekárskych kruhoch neznámy pojem. Túto látku objavil už v roku 1932 nositeľ Nobelovej ceny Vincent Du Vigneaud a popísal ju ako toxickú aminokyselinu s obsahom síry.

Impulzom pre výskum - aterosklerotické zmeny v cievach detí

Rozsiahly výskum účinkov homocysteínu podnietila o 36 rokov neskôr až štúdia prof. Dr. Kilmer McCullyho, patológa z Massachusetts General Hospital a profesora na Harvardskej univerzite, ktorý pri pitve niekoľkých detí, ktoré zasiahla mimoriadne skorá smrť, prekvapivo narazil totiž na závažné aterosklerotické zmeny v ich cievach. Ateroskleróza bola u nich v takom pokročilom štádiu, aké sa vyskytuje až u starších ľudí postihnutých týmto ochorením. Dr. Mc Cullyho zaujal fakt, že aterosklerotický plát neobsahoval žiadne lipidy, zaznamenal v ňom však nadmerne zvýšené hodnoty homocysteínu. Deti trpeli genetickou poruchou nazývanou homocysteinúria. Tento poznatok bol pre Dr. Mc Cullyho podnetom na hľadanie súvislostí medzi aterosklerózou a vysokou hladinou homocysteínu. Bol prvým lekárom, ktorý upozornil na úzke prepojenie medzi zvýšenou koncentráciou homocysteínu v krvi (hyperhomocysteinémiou) a infarktom myokardu.

Jeho hypotéza vyvolala v odborných kruhoch diskusiu a podnietila výskum príčin zvýšenej hladiny homocysteínu. Výskumníci zároveň prostredníctvom mnohých klinických a epidemiologických štúdií sledovali prepojenie zvýšenej hodnoty homocysteínu s poškodzovaním vnútornej výstelky ciev a následným vznikom kardiovaskulárnych ochorení.

Skrytá hrozba pre vznik ďalších ochorení

Odborníci sa súčasne zamerali na odhaľovanie možného podielu zvýšenej hladiny homocysteínu na urýchľovaní fyzického a psychického starnutia, oslabovaní imunity, narušení krvotvorby. Pozornosť venovali tiež jej možnému dopadu na vznik ďalších civilizačných ochorení - obezity, vredových ochorení žalúdka, dvanástnika a zápalových ochorení čriev, ekzémov, migrény, osteoporózy, roztrúsenej sklerózy, porúch myslenia, vnímania, depresií, Parkinsonovej i Alzheimerovej choroby. Zároveň sledovali pôsobenie zvýšenej hladiny homocysteínu na embryonálny vývoj nervovej sústavy. A dospeli k pozoruhodnému výsledku. Zvýšený homocysteín, ktorý našli v krvi pacientov so sledovanými zdravotnými problémami, vzniká ako chybný medzičlánok v dôležitom biochemickom cykle ľudského vnútrobunkového metabolizmu, ktorého úlohou je dodávať pre chemické procesy v bunkách nenahraditeľné súčiastky, podmieňujúce udržanie života. Životnosť homocysteínu je pri správnej funkcii cyklu veľmi krátka. Avšak ak nastane jeho porucha, v bunkách sa nezadržateľne hromadí, prechádza do krvi a začne vyvolávať uvedené poškodenia. Zrazu má na svedomí poruchy v hospodárení s kyslíkom, poškodzovaní vnútornej výstelky ciev, v riadenej tvorbe energie, v syntéze a recyklácii niektorých kľúčových metabolitov, rozmnožovaní buniek. Deštruktívne pôsobí na väzivové vlákna spevňujúce kožu - narúša v nich tvorbu kolagénu a nastupuje rýchla tvorba vrások. U matiek s jeho zvýšenou hladinou počas tehotenstva má na svedomí defekty vývoja nervovej trubice dieťaťa počas embryonálneho vývoja. Preukázalo sa tiež, že proces metabolických premien homocysteínu majú narušený mnohé autistické deti. U osôb s vyššou hladinou homocysteínu v krvi bol zaznamenaný rýchlejší pokles myslenia, a to bez ohľadu na vek. Tento stav vo všetkých skúmaných prípadoch nie je ničím iným, len chronickou intoxikáciou s ťažkými následkami...

Čo má na svedomí zákerný homocysteín?

Aj keď homocysteín už takmer pred storočím nositeľ Nobelovej ceny Vincent Du Vigneuad popísal ako toxickú aminokyselinu, až v dnešnej dobe, po vyhodnotení rozsiahlych štúdií, výskumníci zistili, v čom spočíva jeho toxicita a biochemická agresivita. V jeho poruchovej metabolizácii v organizme! Homocysteín, ktorý prirodzene koluje v krvi, sa v zdravom organizme prostredníctvom enzymatických reakcií rýchle metabolizuje na aminokyseliny metionín alebo cysteín, aby sa zabránilo jeho hromadeniu v krvnom obehu. 

Proces premeny na metionín si vyžaduje prítomnosť vitamínov B12 a B9 (kyseliny listovej). Ak tieto vitamíny, ktoré sú dôležité pre správny priebeh enzymatickej reakcie, telu chýbajú, toxický homocysteín nie je schopný premeny na netoxický metionín. Premena homocysteínu na cysteín sa môže uskutočniť jedine s pomocou vitamínu B6. Bez jeho podpory enzymatická reakcia potrebná k premene toxického homocysteínu na netoxický cysteín neprebehne a v krvi tak narastá koncentrácia toxického homocysteínu. Homocysteín je teda pod kontrolou troch vitamínov zo skupiny B: 

     Vitamínu B12, kyseliny listovej a vitamínu B6. Vitamín B6 je v sezame, cíceri, fazuli, ľanových semenách, slnečnici, mandliach, lieskových orechoch... (Orechy, mandle, ľan, sezam a olejnaté  semená si pomelieme na mlynčeku na kávu). Vitamín B12 je v rybách, v mliečnych výrobkoch, v mäse, vo vajciach z domáceho chovu..., ale ich  konzumácia (živočíšnych bielkovín) zvyšuje tvorbu homocysteínu. Pri vegetariánskej strave sa musí konzumovať vitamín B12 v tabletkách.   Kyselina listová je v strukovinách, ovsených vločkách, citrónoch, kapuste, hlávkovom šaláte, mrkvovej, petržlenovej, pohánkovej, púpavovej vňati a  inej zelenine...

      Na to, aby človek mohol stráviť mlieko, mliečne výrobky, cukor, škroby s vysokým GI, priemyselne spracované potraviny, (bielu múku, cukrovinky, chipsy, sladené nápoje...), spotrebuje až 34% vitamínov (B6, B9, B12, C, A, E..., vápnik kremík, horčík...?) a minerálov.

       Dospelý človek potrebuje na deň 2 mikrogramy mcg. vitamínu B12. Niektorí zdraví ľudia žijú s denným príjmom 0,5 mcg. B12. Obsah vitamínu B12 cyanokobalmínu v 100gramoch potraviny v mcg. (Pozor! V mikrogramoch, nie v miligramoch.):

       1kg. zeleninového šalátu odstáteho minimálne 2 hodiny- 0, 9 mcg. B12,            1kg. kyslej kapusty- 1 mcg. B12,  1kapsula probiotík- 0,6 mcg. B12                      býčia pečeň- 100g- 100mcg B12,      jahňacie mäso 100g. - 2,9 mcg. B12,       vajcia 100g. - 2,8 mcg. B12,   jogurt  - 1,2 mcg. B12,  mlieko- 0,45mcg B12,   hovädzie mäso- 2,2 mcg,  slovenský pstruh- 2,5 mcg. B12, sardinky- 2mcg.

        Vitamín B6 - pyridoxín. Denná spotreba pre dospelých je 1,8 mg (Pozor! Miligramov, nie mikrogramov.), ale u tehotných žien 2,5 mg.  V 100 gramoch potravín je vitamín B6 v miligramoch:

        Orechy- 0,87mg., ryža- 0, 67mg., banány- 0,37mg., paprika- 0, 27mg., stredný banán- 0, 68mg.,  sardinky- 0, 97mg.,  ovsené vločky šálka- 0,12mg.,  mlieko šálka- 0,1 mg.,  varený cícer šálka- 1,14mg, quinoa- 0,5 mg., fazuľa šálka- 0,15 mg., slnečnica- 1,2 mg., pohánka- 0,25mg., ovsené vločky- 0,25mg., 

    Obsah kyseliny listovej B9 v 100 gramoch potraviny:

 Ovsené otruby 1 šálka - 448,5 mcg. (Mikrogramov!), Ovs. vločky 1 šálka-   12mcg.,  zelený hrášok varený 1 šálka- 96 mcg., citrón (pomaranč) 1 stredný      kus- 40mcg., jablko- 4,1 mcg., banán- 22,5 mcg., orechy 1 šálka -  118 mcg.,      Fazuľa varená 1 šálka - 304 mcg.,  šošovica varená  1 šálka- 115 mcg.,     

           U väčšiny ľudí mladšej a strednej generácie sa hladina homocysteínu pohybuje v rozmedzí 10 až 12mcg., avšak so stúpajúcim vekom často veľmi výrazne narastá. U chorých ľudí je to až 49 mcg. Podľa najnovších štúdií vedy spôsobuje homocysteín  10 až 12 % srdcových infarktov a 30 až 40% mozgových príhod...

Kde hľadať príčinu poruchy metabolizácie homocysteínu?

        Ukázalo sa, že vzniká z viacerých príčin, ktorým doteraz nikto nepripisoval väčší význam. Najmarkantnejší je dôsledok vonkajších faktorov - civilizačných zmien v skladbe našej stravy. Zmenila sa do tej miery, že prestala zabezpečovať zásobovanie buniek dôležitými živinami, vitamínmi a minerálnymi látkami. Moderná strava obsahuje veľa cukrov, sacharidov, škrobov, bielkovín, konzervačných látok... a žalostne málo vitamínov, minerálov... Zlom v našom stravovaní sa vystupňoval hlavne v posledných desaťročiach výrazným zvýšením podielu živočíšnych bielkovín, z ktorých samotný homocysteín vzniká. 

         Značne sa zredukovala prevaha kvalitnej potravy rastlinného charakteru, ubudlo v nej osemdesiat percent obsahu vitamínov, vrátane vitamínov B12, kyseliny listovej a B6, ktoré sú nevyhnutné na odbúranie prebytočného homocysteínu! Navyše sa tieto vitamíny ľahko zničia pri tepelnom a ďalšom spracovaní potravín. S torzom vitamínov, ktoré v našej strave zostali, nie je metabolizmus schopný fungovať tak, ako má. Navyše do stravy zaraďujeme priveľa živočíšnych bielkovín z mäsa, hydiny a mliečnych produktov. V našom tele vzniká teda viac homocysteínu, ako dokáže telo  odbúrať! A v krvi sa tak hromadí prebytočný homocysteín, ktorý spôsobuje poškodenie tkanív a vznik chorôb ako sú kŕčové žily, infarkt, rakovina, cukrovka, kĺbové ochorenia... 

      Zanedbateľné však nie sú ani vnútorné faktory - riadenie biochemického cyklu premien homocysteínu je pevne geneticky zakódované a nie je schopné sa prispôsobiť novodobým nárokom, ktoré sa naň pokúšame klásť. V dôsledku toho vznikajú genetické odchýlky - z vyhodnotenia výsledkov klinických štúdií vyplynulo, že až 30 % pacientov so zvýšenou hladinou homocysteínu sú nosičmi zmenených génov zodpovedných za metabolizmus homocysteínu.

     A v dôsledku oboch faktorov vzniká dnes v metabolizme homocysteínu trvalá porucha, ktorá sa stupňuje s vekom a má podobu chronickej, väčšinou prehlbujúcej sa intoxikácie organizmu. Tá sa prejavuje navonok chorobami, ktorých príčinu sme doteraz nechápali.

         Moderný človek konzumuje 9x viac živočíšnych bielkovín (Mäso, vajcia, mlieko a mliečne výrobky.) ako naši predkovia.  Nadmernou konzumáciou mlieka a mliečnych výrobkov, mäsa a vajec sa vytvára v tele stále viac kyselín (ktoré sa zrážajú na kryštáliky a spôsobujú zápaly kĺbov, svalových tkanív, odvápňujú kosti - osteoporóza...) a homocysteínu.  Organizmus nedokáže dlhodobo spoľahlivo odbúravať vysokú hladinu homocysteínu a kyselín  a dochádza k upchávaniu ciev, poškodzovaniu mozgu, kĺbov, svalov, toxikácii krvi... Môže vzniknúť hypertenzia, cukrovka, trombóza, dna, reumatizmus, osteoporóza, alzheimerova choroba, skleróza, parkinsonova choroba, infarkt, rakovina...  Živočíšne bielkoviny (najviac bielkoviny z mlieka a mliečnych výrobkov) majú silnú tendenciu k zhlukovaniu a vytváraniu zrazenín...

Účinná prevencia - vitamínoterapia prírodným antihomocysteínovým komplexom.

      Ľudský organizmus musíme chápať ako mimoriadne zložitý systém, ktorý má zázračnú schopnosť prekonávať aj mimoriadne záťaže. S pribúdajúcim vekom sa však jeho odolnosť výrazne znižuje, súčasne s produkciou niektorých enzýmov či biozlúčenín, ktoré sa v ňom tvoria (napr. koenzým Q10). Priamy vplyv týchto zmien je evidentný, odráža sa na našom fyzickom, ale aj psychickom zdraví - nastupuje starecká demencia, ale aj ďalšie duševné ochorenia, Alzheimerova či Parkinsonova choroba.

       Lekári poukazujú na fakt, že pokiaľ by sme dokázali udržať vo svojom organizme nízku hladinu homocysteínu a povzbudzovať tým biochemické procesy k plnej výkonnosti, mohli by sme dať mat obťažujúcim civilizačným ochoreniam, resp. by sme sa im mohli čiastočne vyhnúť. Radia myslieť na prevenciu a deficit béčkových vitamínov v strave nahradiť príjmom výživových doplnkov, napríklad vo forme originálneho prírodného antihomocysteínového komplexu vitamínov Jamieson. 

        Vo všeobecnosti platí overená zásada, že mnohonásobne zdravšia je zmes orechov a olejnatých semien, ako syntetický vitamín B6 v tabletkách, s vedľajšími účinkami pri predávkovaní. Čo sa týka vitamínu B12, musí sa každý rozhodnúť sám, alebo vyskúšať podľa svojho zdravotného stavu, či mu viac škodí mäso, alebo vitamín B12 v tabletkách. Niekedy je najlepšie obmedziť živočíšne bielkoviny (mäso, vajcia, ryby,...)  na minimum a jesť ako doplnok vitamín B12 v tabletkách. Bez konzumácie potravín s vitamínmi B12, B6 a B9 (kys. Listovej) je dobrý zdravotný stav nemožný!


      Každý pacient sa, v ľahších chorobách..., musí pokúšať najprv sám vyliečiť a  až potom vyhľadať lekára! Lekári v Nemecku a iných vyspelých krajinách, najprv pacientovi navrhnú úpravu stravy, životosprávy a bylinkové čaje. Do troch mesiacov sa takto vylieči minimálne 35% pacientov bez následkov na zdraví a môžu naplno pracovať. Až keď po troch mesiacoch alternatívna medicína nezaberie, vtedy nasadia syntetické chemické lieky. U nás je taká prax, že len čo sa chorý pacient úbožiak objaví vo dverách, už mu málo múdry lekár predpisuje chemické syntetické lieky zabijáky, po ktorých sa z pacienta s banálnym ochorením (ako je slabé prechladnutie, stres...,) stáva lekovozávislý, chronický dlhodobochorý, nevylečiteľný pacient, zdroj na odbyt chemických liekov. Čím viac lekár predpíše syntetických liekov, tým väčšie zisky má on aj mafiánsky farmaceutický priemysel a zdravie pacientov je ako neskutočná, nepotrebná fatamorgána. Celý zdravotnícky systém na Slovensku je zameraný na podporu ziskov farmaceutických firiem a zdravie pacientov je len slovnou hračkou...

       Slováci pred sto rokmi sedeli denne o 97% menej ako dnešní obyvatelia Slovenska a jedli maximálne 2x za deň. Mäso mali len v nedeľu, ale nemali ani 5% dlhodobo chorých ľudí, čo máme na Slovensku teraz. Mnohé naše choroby ani nepoznali. Farmaceutický priemysel nás núti konzumovať syntetické lieky a vitamíny..., aby mal mnoho miliardové zisky. Potravinársky priemysel nás od čias totalitného komunizmu presviedča, že máme jesť 5x za deň, aby sa  predalo čo najviac potravín. Ak zjeme čo i len nepatrné množstvo potraviny, zapáli sa, spustí sa proces trávenia, čím sa zbytočne zaťaží, opotrebuje nemálo telesných funkcií a orgánov. Ak tráviaci systém nemá prestávku aspoň 14 hodín denne (Pitie vody, alebo čaju nie je tráviacou záťažou!), nedokáže sa reštartovať- zregenerovať a oslabuje sa imunitný systém aj všetky dôležité orgány. 

        Veľmi dôležité je aj to, ako spíme, koľko spíme a na čom spíme?  Pre správne fungovanie krvného obehu nesmieme mať na sebe tesné pyžamo, ponožky... Niekedy je lepšie mať vystreté nohy aj ruky. Podhlavok (vankúš je maďarské slovo) má byť čo najnižší, aby nebola pokrivená chrbtica. Ja spávam už niekoľko rokov s hlavou na deke v podhlavkovej obliečke. Deka sa dá celkom dobre vyprať, prípadne vymeniť a je dostatočne odolná proti deformáciám... Matrace majú byť dostatočne pevné, aby sa chrbtica pri spánku neprehýbala...

       Naši chudobní  predkovia jedli  celozrnné obilné kaše (raž, ovos, pšenica, pohánka, proso, strukoviny...) a chlieb piekli len sviatočne. Celozrnnú múku si mleli na ručných kameninových mlynčekoch- žarnovoch.  Mäso jedli len v nedeľu, prípadne vo sviatok. Pred veľkou nocou 40 dní nejedli žiadne mäso a infarkt, cukrovku, alergie a rakovinu takmer nepoznali. Dnešné obilniny (hlavne raž a pšenica) sú už tak prešľachtené, že majú úplne iné, nezdravé percentuálne zloženie škrobov, bielkovín, minerálnych látok...Hlavne pšenica a raž obsahujú množstvo herbicídov, pesticídov... Z toho dôvodu je pšenica a raž nevhodná pri mnohých ochoreniach.

Obilná kaša

Suroviny:

     Cirok 50%, Pšeno (prípadne quinoa) 40%, Amarant 10% (Môžeme použiť aj svetlú pohánku, quinou, alebo pololúpanú, tmavšiu ryžu natural, prípadne zelený mrazený hrášok, prípadne len jednu obilninu podľa vlastnej chuti...), soľ, voda, olej (masť), rasca a koreniny podľa možností zdravotného stavu (Pri chorobách pečene a žlčníka sa nepoužíva korenie, ani štipľavá paprika).  Pohánku len privedieme do varu, alebo zalejeme vriacou vodou a necháme postáť - podusiť cca. 5 minút. Dlhším varením ako dve minúty sa pohánka znehodnocuje.

       Cirok môžeme pomlieť na múku v  mlynčeku na kávu, aby sme ho nemuseli dlho variť.  Nepomletý cirok varíme min. 30 minút a quinou  približne  20 minút. 

Cirok (ak sme ho nepomleli) a amarant namočíme na niekoľko hodín do vody. Pšeno sparíme vriacou vodou, aby stratilo horkú chuť a scedíme. Obilniny dáme do hrnca, zalejeme vodou a varíme cca. hodinu. Je lepšie uvariť pšeno zvlášť, lebo pšeno sa varí kratšiu dobu, ako cícer.  Podávame s dusenou kyslou kapustou, alebo zeleninovým šalátom. Kyslú kapustu pred dusením prepláchneme studenou vodou, aby sa vyplavila soľ. Ak namočíme obilniny, alebo strukoviny (strukoviny aj na 24h) do studenej vody, budú mäkšie, ľahšie stráviteľné a menej kyselinotvorné, viac zásadotvorné.


         Dôležitou súčasťou zdravého života, je modlitba, prípadne meditácia a otužovanie. Ak je niekto v prekúrenom dome a vyjde von do mrazu, je to podpásový úder pre jeho organizmus. V dome priemerne otužilých ľudí by v zime nemala stúpnuť teplota nad 17- 18 stupňov. Ak sa človek osprchuje po kúpeli studenou vodou, vyvolá v tele šok ktorý reštartuje imunitný systém... Dobré je, aspoň 3 - 5 minút pobudnúť v spodnom prádle (polonahý) v studenej chodbe, alebo na dvore.

      V každej domácnosti by mal byť aspoň jeden atlas liečivých rastlín, prípadne publikácia - Babkine bylinky od Aurélie Dugasovej. Dôležitá je kombinácia byliniek. Tu platí overená zásada, že všetkého veľ škodí. Rôzne bylinkové čaje by sme mali striedať podľa toho, ako sa cítime. Niektoré čaje sa môžu konzumovať celoročne a sú vhodné do mnohých čajových zmesí, iné treba používať striedmo a opatrne.  Čaje na žalúdok kombinujeme s bylinkami na žalúdok, bylinky na srdce kombinujeme s bylinkami na liečenie srdca a podobne. Bylinku na pečeň ako je pestrec mariánsky kombinujeme s bylinkami na liečbu pečene ako je čakanka... Vhodnou kombináciou sa môže zvýšiť účinok liečby. Pri každom čaji platí dôležitá zásada: 

       Ak sa po vypití čaju cítim horšie a niečo ma bolí, tak ho vysadím. Ak sa po pití čaju cítim dobre, tak ho pijem Ďalej.

       Niekedy je vhodné k čajovej zmesi z obchodu vo vrecúšku, ako napr. mäta, čakanka, rozmarín..., pridať zelenú kávu a mätu, prípadne rôzne iné  bylinky podľa vlastných nápadov. Treba experimentovať. K vrecúšku čierneho čaju môžeme pridať lyžičku zelenej kávy a mätu. 

       Pestovanie liečivých byliniek na balkóne, alebo pri dome je samozrejmosťou pre každého roduverného Slováka. Naši predkovia pestovali pri každom dome okolo 40 druhov liečivých byliniek. Pri každom dome rástol minimálne jeden ovocný strom vysokokmeň... V tej dobe bolo na Slovensku o 93% menej invalidov a občania vo veku  nad 40 rokov podávali o 43% vyššie pracovné výkony.  V dnešnej liberálnej globalizácii liečivé bylinky nahradili anglické trávniky a chemické syntetické lieky spôsobujúce oslabenie imunitného systému,  rakovinu pečene, rakovinu krvi,...

     Pri mnohých chorobách a po dovŕšení 50 rokov, je lepšie nahradiť klasickú čiernu  kávu,  zelenou kávou s mätou, alebo čiernym čajom s mätou. Káva je droga, ktorá poškodzuje mozog, zuby, kĺby, srdce, cievy, žalúdok, chrbticu, kosti aj imunitný systém...

Mnohí múdri lekári  tvrdia, že denný príjem probiotík je dôležitejší ako pravidelný príjem vitamínov a minerálov. Jednoducho preto, že probiotické kultúry nielen zlepšujú náladu, ale zabezpečujú aj bezproblémové fungovanie čriev, ktoré dokážu z potravy čerpať všetky dôležité mikroživiny vrátane vitamínov a minerálov. Nie vždy je lepšie kupovať nekresťansky drahé... probiotiká z lekárne, lebo každá surová zelenina a ovocie obsahujú nespočetné miliardy  rôznych zdraviu prospešných probiotík...

Pamätajte, že viac ako 60% všetkých buniek nášho imunitného systému sa nachádza práve v tráviacom trakte. Niet divu, že sa cítime ako znovuzrodení, keď očistíme tráviaci systém od nečistôt. Črevá tvoria 70% imunitného systému. Potravinársky priemysel a jeho chemickí inžinieri nám do potravín pridávajú množstvo tých najzákernejších variánt konzervačných látok... cukru a umelých sladidiel. Konzumácia cukru a umelých sladidiel napomáha premnoženiu plesní, huby candida a  miliárd toxických baktérií. To podporuje  vznik rakoviny, ekzémov, osteoporózy, kŕčových žíl... Denná konzumácia probiotík je nevyhnutnou podmienkou zdravotnej prevencie  pre ľudí od 40 rokov.  Niekedy je lepšie je kupovať si probiotiká v lekárni, ako jesť jogurty, lebo mlieko obsahuje plesne, hubu candida, mliečny cukor - laktózu (cukor podporuje rast plesní, rakoviny...), cholesterol, nasýtené mastné kyseliny..., nebezpečné antibiotiká a kvasinky. Mliečna bielkovina aj laktóza podporujú rast a delenie buniek, čo spôsobuje starnutie... a podporuje rast rakovinových buniek aj homocysteínu... Vždy sa treba riadiť podľa toho, ako na nás tá, či oná potravina pôsobí a ako ju znáša náš organizmus. Vždy je prospešnejší na probiotiká bohatý neochutený biely jogurt, alebo kefír, ako smotana, prípadne kyselinotvorný syr, alebo silne kyselinotvorný tvaroh.

        Poznám nejeden prípad, keď deti jedli herbicídmi postriekanú kukuricu na poli  a  dostali nebezpečnú otravu. Akékoľvek ovocie, alebo obilninu na cudzom súkromnom pozemku by sme nikdy nemali konzumovať, lebo nevieme, či nebol použitý zdraviu nebezpečný postrek.

       Na trhu je mnoho rôznych probiotík a každý človek je absolútne jedinečný.  Nie každému môžu prospievať tie isté probiotiká.  Nikomu stačí jesť doma nakvasenú kapustu a iné druhy zeleniny. Druhý z dôvodu svojho zdravotného stavu môže jesť len isté druhy  probiotík. Všeobecne platí, že ak konzumujeme dostatočné množstvo bielych jogurtov, kefíru, surového ovocia a zeleniny, máme aj dostatok probiotík, ktoré sa nachádzajú v surovej zelenine, ovocí, bielych jogurtoch a kefíre. Každý musí experimentovať a vybrať si to, čo mu najviac prospieva. Ak nakrájame, nastrúhame zeleninu, posypeme soľou, rascou, zmiešame s bielym jogurtom a kefírom a necháme aspoň hodinu postáť, dostaneme vynikajúci zdroj probiotík prospešných pre celý tráviaci systém.

          Netreba zabudnúť na stáročia overenú pravdu:

          -  Veľkosť dávky jedla (lieku), môže odlíšiť  jedlo od jedu, alergénu. Ak veľmi často jeme tú istú potravinu, môžeme na ňu získať alergiu. Jesť menej je zdravšie, ako jesť veľa. Hladovkou sa omladzujú bunky, črevná mikrobiota a posilňuje imunitný systém. - 


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky